Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Full link hk.

Bilgi icin tesekkurler hocam. Bu isin sorumlusu kesinlikle dogus oto. Araclari getirirken yapilan anlasmalar ile bu durumu netlestirmeleri gerekirdi ve eger boyle bir durum varsa bu araclari ulkemizde satarken full link aktivasyonu yapilacak diye satmamaliydi ! Biz de ona gore karar verip arac alirdik. Olmayan bir opsiyonu insanlari yaniltarak arac satarsan yarin bu araclari geri toplarsin. Hala opsiyon listesinde full link var ve bu araclar eminim hala aktivasyon yakin zamanda yapilacak diye satiliyor ! Dogus bu rezilligi kapatmak icin en kisa zamanda multimedia sistemlerini full link acik cihazlar ile degistirmeli ve insanlarin magduriyetini gidermelidir. Oyle rezil bir marka ki arac geleli 1 yil olmus ekstra donanimlar hala yok ! Genis ekran opsiyonu ve full link acik multimedia sistemini parasiyla bile alamiyoruz !

Ekstra donanimlarin ne zaman Turkiye’ye gelecegi ve multimedia sisteminin degisimi konusunu da sorabilir misiniz hocam ?
Seat internationaldan gelen bu maili doğuşa çekilecek ihtara veya dava sürecine dahil edebiliriz. Sonuçta doğuş diyo ki bi güncelleme gelecek herşey hallolacak, aslında öyle bi ihtimal hemen hemen yok. Doğuş, umut satmış bize görünen o. Opsiyon mevzusunu aracı teslim alırken sormuştum da sipariş üzerine getirme politikaları şimdilik yok. Geldiğinde kaç paradan alırsın bilemem şeklinde vazgeçiriyorlar markalar insanları genelde. Cuma günü yolum düşerse bi sorarım. Opsiyon konusunu Seat int.’in bileceğini sanmıyorum ama eğer ona sor dediyseniz. Bi de sanırım 9.2lik cihaz tek başına bişey değil. Navigasyon, kablosuz şarj, gelişmiş dijital gösterge paneli falan derken astarı yüzünden pahalı hale geliyor olabilir. Bi de torpido vs sokulmesini gerektiriyor olabilir

@m_kostik bi de hocam bi retrofitci arkadaşa sormuştum; atıyorum full link açık bir cihazı senin araca taksak yine çalışmaz, beyinde ya da mm ünitesinde bildiğimiz tipte lisansla olan aktivasyonu engelleyen bir durum var demişti

Seat internationaldan gelen bu maili doğuşa çekilecek ihtara veya dava sürecine dahil edebiliriz. Sonuçta doğuş diyo ki bi güncelleme gelecek herşey hallolacak, aslında öyle bi ihtimal hemen hemen yok. Doğuş, umut satmış bize görünen o. Opsiyon mevzusunu aracı teslim alırken sormuştum da sipariş üzerine getirme politikaları şimdilik yok. Geldiğinde kaç paradan alırsın bilemem şeklinde vazgeçiriyorlar markalar insanları genelde. Cuma günü yolum düşerse bi sorarım. Opsiyon konusunu Seat int.’in bileceğini sanmıyorum ama eğer ona sor dediyseniz. Bi de sanırım 9.2lik cihaz tek başına bişey değil. Navigasyon, kablosuz şarj, gelişmiş dijital gösterge paneli falan derken astarı yüzünden pahalı hale geliyor olabilir. Bi de torpido vs sokulmesini gerektiriyor olabilir

Ben de gecenlerde dogus ile gorustugumde donanimlar gelecek ama ne zaman belli degil demislerdi. :) 9.2” ekran ve mm beraber degisiyor diye biliyorum. Isin enteresani ender elektronik yurtdisindan kod alinip yapilabiliyor ama maliyeti yuksek olur diyordu yarin tekrar soracagim bakalim. Int. verdigi bilgiye bakilirsa kesinlikle olmayacak gibi … Yasal yollara basvurmadan bu is cozulmeyecek. Organize olup bu konuda adim atmaliyiz bence. Aracimin 15.000 bakimi geldi, dogus oto’ya yaptirmayacagim Erya veya farkli bir yetkili servis tercih edecegim.

@m_kostik bi de hocam bi retrofitci arkadaşa sormuştum; atıyorum full link açık bir cihazı senin araca taksak yine çalışmaz, beyinde ya da mm ünitesinde bildiğimiz tipte lisansla olan aktivasyonu engelleyen bir durum var demişti

Aynen hocam hardware protection var sanirim yeni araclarda onu cozmek icin ugrasiyorlar.

Ben de gecenlerde dogus ile gorustugumde donanimlar gelecek ama ne zaman belli degil demislerdi. :) 9.2” ekran ve mm beraber degisiyor diye biliyorum. Isin enteresani ender elektronik yurtdisindan kod alinip yapilabiliyor ama maliyeti yuksek olur diyordu yarin tekrar soracagim bakalim. Int. verdigi bilgiye bakilirsa kesinlikle olmayacak gibi … Yasal yollara basvurmadan bu is cozulmeyecek. Organize olup bu konuda adim atmaliyiz bence. Aracimin 15.000 bakimi geldi, dogus oto’ya yaptirmayacagim Erya veya farkli bir yetkili servis tercih edecegim.
Aralık ayında ysfdncr adlı bir üye aktive etmenin kıyısına gelmiş. Konuşmuşsunuz hatta. Oradan ses çıkmadı mi sonradan? Yurtdışında yeni leona yaptım sorun olmadı demiş.
Yasal yolların ilerleme hızını düşününce o zamana arabayı satarız herhalde :). Gayet illegal ve bakımlarda sorun olmayacak şekilde nasıl olursa olsun açtırmanın derdindeyim ben. VAG işini Türkiye’de yapanların bu durumu halledeceği konusunda umutluyum açıkçası.

Aralık ayında ysfdncr adlı bir üye aktive etmenin kıyısına gelmiş. Konuşmuşsunuz hatta. Oradan ses çıkmadı mi sonradan? Yurtdışında yeni leona yaptım sorun olmadı demiş.
Yasal yolların ilerleme hızını düşününce o zamana arabayı satarız herhalde :). Gayet illegal ve bakımlarda sorun olmayacak şekilde nasıl olursa olsun açtırmanın derdindeyim ben. VAG işini Türkiye’de yapanların bu durumu halledeceği konusunda umutluyum açıkçası.

Kendisiyle gorustuk ancak aktivasyon olmadi hocam. Arac yazilimi aktivasyona izin vermiyor demisti. Bir gelisme olunca arayacakti ancak henuz bir sey yok malesef.

Burada da not valid for mib gen.3 diyor mesela. Global’de bu sorun ne durumda acaba … Muhtemelen adamlarda bizdeki gibi 2. sinif vatandas muamelesi olmadigi icin full link acik cikiyordur fabrikadan.

Kendisiyle gorustuk ancak aktivasyon olmadi hocam. Arac yazilimi aktivasyona izin vermiyor demisti. Bir gelisme olunca arayacakti ancak henuz bir sey yok malesef.

Burada da not valid for mib gen.3 diyor mesela. Global’de bu sorun ne durumda acaba … Muhtemelen adamlarda bizdeki gibi 2. sinif vatandas muamelesi olmadigi icin full link acik cikiyordur fabrikadan.
Bence de 8,25” gelip kapalı gelen başka bir ülke olduğunu düşünmüyorum. Zaten araçların hemen tümünde 9.2” geliyor adamlarda. Seat, merkezden uzaktan falan açsa bari parasıyla. Ne sıkıntılı işmiş arkadaş. Sanki bana savaş kodları ya

Bence de 8,25” gelip kapalı gelen başka bir ülke olduğunu düşünmüyorum. Zaten araçların hemen tümünde 9.2” geliyor adamlarda. Seat, merkezden uzaktan falan açsa bari parasıyla. Ne sıkıntılı işmiş arkadaş. Sanki bana savaş kodları ya

Bildigim kadariyla yurtdisinda satilan xperience donanimlarda 9.2” ekran gelirken bizim ulkemizde hala 8.25” ekran ve full link bile olmayan araclar satiliyor.

Bildigim kadariyla yurtdisinda satilan xperience donanimlarda 9.2” ekran gelirken bizim ulkemizde hala 8.25” ekran ve full link bile olmayan araclar satiliyor.
Hocam full link 8 ya da 9 inçlik ekranla alakalı değil.

Şu araca bakarsanız 8.25" ekranlı ve full link mevcut. Araç satılınca link ölebilir ama Doğuş'un websitesinde bu tarz araçlar bulmak mümkün.

Ayrıca en aşağıda İngiltere sitesinde de 8.2" ekranlı model (en boşu olsa da) mevcut. Ama bununla beraber modele dahil şekilde kablosuz full link de var.

Olay bunun bir aksesuar değil opsiyon olması. Yani araç fabrikadan bu donanımla çıkmadıysa eklenmesi çok basit bir iş değil. Önceki modellerde full link var ama deaktif şekilde satılıyordu. Makyajlı Ateca'da bazı araçlar direkt olarak full link olmadan satılıyor gibi duruyor. Yani ne yazılımı ne de donanımı mevcut olmayabilir araçta. Nasıl yağmur sensörü yoksa hem sensör hem de ön cam almanız gerekiyor, bunun için de ana ünitenin ve bazı CAN-BUS beyinlerinin değişmesi gerekebilir.

Android Auto ve Apple Carplay olan araçlarda örneğin aracın kendi navigasyon sistemi olmasa bile GPS anteni mevcuttur, telefonun GPS'ini kullanmazlar. Bunun olmaması bile çalışmaması için geçerli bir sebep.

Muhtemelen satış temsilcilerinin önceki modellerdeki bilgilerine dayanarak ezbere satış yapmalarından kaynaklı bir durum oluştu ve pek çok insanı mağdur etti. Ya da araçlar İspanya'ya sipariş edilirken kapalı gelsin fiyatlarını düşük tutalım ya da lisanstan da para kazanalım diye düşünürken aslında o özelliğin olmadığı araçlar sipariş edildi. Bayilerin de bununla ilgili bilgisi yoktu.

Her türlü mağduriyet var, benim de araç değiştireceğim dönemde Ateca'ya sadece bir bakıp değerlendirmeye almamamdaki temel sebeplerdendi. Hatta alacağım araçta (showroomdaki başka bir araç vs değil) bizzat çalışıyormu diye deneyerek aracı aldım. Gerçekten olmazsa olmazım özelliklerden çünkü.

Yasal olarak hak aramak tek çare gibi ama satıcıların ağzından çıkmış sözler dışında donanımın olduğunu herhangi bir yerde herhangi bir şekilde bildirmiyorsa (araca ait fatura, şasi numarasının olduğu bir donanım listesi, detaylı sipariş formu, üretim kaydı vb.) olumlu sonuç çıkması da pek mümkün olmayabilir. Olumlu sonuç çıksa bile teknik sebeplerden dolayı eklenemiyorsa gene birşey değişmez, en fazla bir miktar tazminat ödenir, konu kapanır. Bunları da hesaba katmak lazım.

1623272845052.png

Dün Seat’a yeniden mail atmıştım. Gelen cevap der ki; fabrikadan açık yollamazsak full linki sonradan aktive etmenin şu an bir yolu yok, bir planımız da yok. Aslında bir çok sorunun cevabı oldu bu. Belki de doğuşun şu noktada gerçekten yapabileceği bişey yok. Baştan full link açık olmayan araçları alması kendi istekleri mi onu bilmiyorum. Muhtemelen öyle çünkü eldeki lisansları satarız dediler ama olmadı. Şimdilik tek yol bu cihazların kırılması ve mevcut lisanslarla aktive edilmesi gibi.
Selamlar, ben şunu anlamadım. Araçta full link butonuna basınca resimdeki uyarı geliyor. Buna göre araçta altyapısının olduğunu ve kodla açılacağını anlıyorum. Verdikleri beyan çok mantıklı gelmiyor bana. Bir de uzun süredir hem seat hem de doğuş farklı hikayeler anlatıyor, bu bilgi en başında verilebilirdi. Doğuşun dürüst bir cevabını ısrarla istemek lazım. Gerekirse twitter, linkedin vs üzerinden bir yöneticiye ulaşmak işe yarayabilir.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210610-012523_Google.jpg
    Screenshot_20210610-012523_Google.jpg
    16.2 KB · Görüntüleme: 26
Geri
Üst Alt