Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Chip Tuning ???

işin yazılımsal ve elektronik boyutu biraz meşakkatli olabilir fakat , yapılan işlemle alınan verim yadsınamaz tbikide ;) turbolarda %15+ verimlerden bahsediyoruz ... bnm 90 ps lik arabam %15 verimli olsa bnde yaptırtırım fakat , atmosferik işte ! ... herşeyi geçtim , yapılan işlemi daha önceden birçok kişi yaptırdığı için sorun olmaz kanaatindeyim :)

bu işi bi sıraya koymak lazım değil mi? chip en sona kalmalı, zırt pırt yazılım güncelleme ne kadar doğru? yapacağın her şeyi yap egsoz cai egzantrik jant lastik kıl tüy, sonra sıra chipe gelmeli fikrindeyim.

ya tek başına chip yada komple

sadece egzost yaparsan alt devir performans kaybı yaşarsın
tek başına cai ile 5-10hp alabilrsin
egzantrik olacaksa headers de olsa iyi olur

bana göre işin başlangıcı chiptir...sonrası paraya ve isteğe bağlı olarak gelişir...

Seat araba için bi güncelleme çıkartmışsa araba güncellendikten sonra sıfırdan tekrar harita yapılması gerekiyo abim..

bu tarz güncellemeller genelde comfort sistemi ile alakalıdır motor ile pek güncelleme olmaz

çok nadiren oluyor olunca da yeniden hazırlanması gerekiyor...

tsi grubu araçlar 0.6-0.8 arası basarlar
işlemden sonra genel 0.9-1.1 hatta 1.1-1.3 peak bastığı da olur

bu değerler sorun olmaz...

işlem sonrası turbo sesi bir miktar artacakdır. ancak rahatsız edici değildir.
cai varsa bu ses biraz daha fazla olacaktır.

egzost çapı büyürse alt devirler biraz cansızlaşır.. :)

Arkadaşlar ORJİNAL yazılım ne kadara mal oluyor bilginiz var mı? 1.4 tdi 75hp için.

Bir de sadece yazılımla kaç +hp ve kaç +nm kazanır motor?

1K küsür Euro ama araban için yazılım var mı ABT'nin resmi olarak bilmiyorum Murat..

ABT mi orjinal yazılım Yiğit? Eğer oysa sitesinde 1.4 tdi için olduğu görünüyor ama fiyat bilgisi yok. 250-300TL'ye versiyon atanlar varmış sanırım orjinal yazılım yüklüyorlarmış. Bunlar hakkında ne biliyor ve düşünüyorsunuz?

Araştırdığım kadarıyla da sadece yazılımla 15-20hp 40-45nm kazanıyormuş ki gerçekten sadece yazılımla çok iyi.

ABT garantili yazılım yapıyo sisteme giriliyo..
araç bilgisayara bağlandığında Doğuş görebiliyo ve garanti konusunda sıkıntı yaratmıyolar..sertifikalı olarak havuzda plaka vs. çıkıyo..

Anladım Yiğit sağolasın. Yani araba 2006 model olduğu için o kadar meblalar vermeye gerek yok. Aynı yazılımın korsanı oluyo herlde:) crackli windows xp gibi yani:)

ABT aynı modele ve motora hep aynı yazılımı atıyo..işin içinde anlaşma vs. de olunca fiyatı da artıyo..custom yazılım şansı var elbet.. :)

Arkadaşlar biraz geç oldu ama sonunda fırsat bulup dün akşam itibari ile Barboros Bayrak'a custom tuning uygulamasını yaptırdım.

Stock Dyno çıktıları:
Güç : 90.1kW 122.5 HP (5080 rpm)
Tork: 194.1 Nm Tork. (2420 rpm)

Modlu Dyno çıktıları:
Güç : 112.09 kW 152.4 HP (6620 rpm)
Tork: 263.2 Nm Tork. (3410 rpm)

Gerçekten araçta bariz değişiklik söz konusu beklemiyodum bu kadarını açıkçası.
Alt devirlerdeki canlılığın yanısıra aracın 120-130 km/h dan sonra ki hızlanmalarıda çok daha iyi ve tırmanışlarda bir üst viteste yığılmadan çok rahat toparlıyor kendini artık.

Bir tarayıcı bulabilirsem önceki ve sonraki dyno grafiklerini eklicem. :)

Geri
Üst Alt