Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Tesekkurler Pirelli

Yeni pistler çoğunlukta ama eski pistlerde o kadarda büyük değişimler yok.En basiti monaco şuanki standartlara göre hiç olmaması gereken çok gereksiz bir pist :)Ama neden F1de hala var biliniyor.İstanbul park bu yıl 7. senesi olması gerek.F1 son 2 yılda omurga değiştirdi büyük değişimler oldu pistlerden ziyade araçların gücü bu kadar,eskiden 360km hız gördüğümüz düzlüklerde araçlar çok zorlanırsa 325e anca çıkıyor bu hızlarada çabuk ulaşamıyorlar.
eski motorlar 1000 hp 19k devir çevirecek kadar büyük güçlere sahipti ve çekiş kontrol sistemi çıktıktan sonra pilotaj olarak birçok şey kısıtlandı.
Eskiden startta gördüğümüz dumanları en son ne zaman gördük.Pilotajın kısıtlanması F1in eski seyir keyfini bitirdi artık yeni nesin ihtiyaçlar ve zevkler doğuruyor.Pilotajın minumum aracın maksimumu bana çok anlamsız geliyor.

Son 7-8 yılda kısaca şunlar değişti.
Kalkış kontrol sistemi geldi,hareketli ön kanat geldi,hareketli arka kanat (drs),kers,silik lastikler,araç boyutları,motorlar küçüldü ve hp ler neredeyse yarı güçlere indi,pit stoplar,yakıt ikmali,sıralama turları,puanlama sistemi,motor kısıtlaması zaten çokta birşey kalmadı.Yukarıdakilerin çoğu pilotajın kullanılmamasına neden oluyor.Şimdide iyi pilotlar var ama artık kurallar ve yeni yapılanma araçların yarışındna başka birşey değil.Yine zevkli ama pilot bazında bir çekişme fark göremiyorum.

xx

launch control bundan 10 sene önce de vardı F1'de.. :)
hareketli ön/arka kanat olması ve slick lastikler rekabeti olumsuz etkileyecek şeyler değil ama..

launch control bundan 10 sene önce de vardı F1'de.. :)
hareketli ön/arka kanat olması ve slick lastikler rekabeti olumsuz etkileyecek şeyler değil ama..

Rekabeti pilotaj anlamında oldukça fazla etkiliyor araçların performası total anlamda çok gelişti.Mesela kerb kullanımı oluklu lastik ve silik lastik arasındaki farkı ortaya çıkartıyor.Neyse bu sohbet çok uzar karşılaştığımızda bol bol bunu konuşuruz:D Ben yinede şuanki şartlarda F1'e F2 diyorum bu haliyle bundan öte gitmez gözümde:(

xx

DRS ve çabuk aşınan pirelli lastikleri bence sezonun renklediren en güzel faktörler..Pilot aracı geçebilecek kadar yaklaşınca DRS alanında ise arka kanadı açıyor ve ekstra 20km/s hız kazanıyor bir de kers kullanırsa +80hp güç geliyor..Ama tabiki tüm bunlar 15 turda lastiklerin bitmesi demek oluyor:)

Ya bu shanghai yarışı için anlatılacak çok şey var...müthişti ayakta izledik..KERS olmadan , Vettel'in telsizi olmadan yarıştan 2-3 olarak ayrıldılar ki bence müthişti... Ama 3 yerine 2 pit-stop ve sonucunda biten lastikler redbull'u 1.'likten etti...biletim hazır istanbul parkta görüşmek üzere... uamrım DRS alanı start finish düzlüğü olur:) 12. virajdan önceki düzlük olmasın da;)

F1 bana göre yinede çok keyifli değil pilotajla yarış kazanmak diye birşey yok artık çok az göreceğiz bunları:)
DRS sistemi zaten bana göre tamamen haksız bir hız kazanma arkadaki için avantaj,öndeki için dezavantaj yaratıyor.DRS olmadan pilotajla geçiş yapsınlar bi görelim o kadar kolay geçebileceklermi.Rekabet boyutunu azaltıyorlar DRS hızlı olan geçsin diye yapılmış birşey.Önceki aracında savunma yapacak şekilde hakları olmalı o halde yoksa tek taraflı avantaj bana geçişin tadını vermiyor.
Lastik opsiyonları yarışlara evet heyecan getirdi ama benim için F1 artık sadece küçük motorlarla belirli kriterlere sahip araç kullanan pilotlardan oluşuyor.Bir bakıma artık seyirci kitlesini farklı şekilde oluşturuyorlar yeni izlemeye başlayanlar için F1 harika ama temel olarak bilenler için bence çokda harika değil.

xx

+1905

Geri
Üst Alt