Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat ile vedalaştık, yeni aracım C5 Aircross

Cruise control nasıl. Bizim hatun sinyal kolu zannediyor bazen. Neden direksiyonda kullanmazlar anlam veremiyorum bu grubun arabalarına
Calismasi olarak gayet begendim. Sadece dur kalk trafikte kavsaklarda sagdan/soldan gelen araclari taniyamiyor. Zaten kilavuzunda da sadece onundeki paralel giden araclari taniyabildigini belirtiyor. Biraz temkinli olmak lazim. Bir de otoyolda araya biri cok dar girerse gecici olarak kontrolu ele almani talep ediyor. Normal seyler sonucta aracta otonom surus yok. Tabela tanima sistemi mevcuttan farkli bir hiz algilarsa o hiza tek tusa basarak sabitleyebiliyor. Cruise en canimi sıkan yokus asagi giderken hizlanma olayi da yok, motor freni veya normal fren yaparak hizini koruyor.

Cruise kolu benim icin cok sorun degil, esimin onceki araci 208 den alisigim duzenine. Sadece Res butonu olan yerde Gap (ondeki aracla birakacagi mesafe) butonu var. Dur kalk devredeyken 3 sn den uzun durursa da sol dis taraftaki butona ya da gaza basmak gerekiyor. O da refleks olmaya basladi.

Ben direksiyonun ucak kokpiti gibi olmasini pek sevmiyorum, sezgisel kullanmak zorlasiyor o durumda, ogrenme suresi de cok uzuyor, o bakimdan sade olmasi guzel ama butonlarin yerlesimi facia :) Sesi soldaki butonlarla kontrol ediyorsun, hayaleti soldaki joystickle, parcalari sagdaki joystickle. Bir de sagda ses kaynagini degistiren (bluetooth radyo arasi gecis) ve radyo listesini acan 2 buton var ama ben sadece apple carplayle spotifydan muzik dinledigim icin cok anlamsiz 2 buton oluyor benim icin. Ama alistim bakmadan kullanabiliyorum artik hemen herseyini. Tabi klima hem radyoya gomulu oldugu hem de radyonun menu butonlari dokunmatik oldugu icin o arada gozu yoldan ayirmak gerekiyor ama trend o yonde oldugu icin o konuda cok sikayet etmeyecegim, pek cok aracta benzer bir yapiya geciiyor.

Eko veya normal modlardayken ayagini gazdan cekince vitesi bosa atiyor, devir rolantiye dusuyor. Hissedilen birsey degil ama devir saatinde 500 gorunce bir an panikliyor insan :)

Euro 6.3 u tutturabilmek icin yapabilecekleri her numarayi cekmisler. Ornegin on izgara icinde BMWlerde oldugu gibi aktif kapaklar var, sogutmaya ihtiyac duymadiginda kapaklari kapatip hem yakit ekonomisi sagliyor hem de aerodinamiyi iyilestiriyor. (Sozde tabi, gercek hayatta ne kadar etkisi vardir bilmiyorum)

Hayırlı olsun hocam, güzel günlerde kazasız belasız sürüşler dilerim. Kullandıkça fark ettiğiniz ve kıyaslama yaptığınız konuları yine paylaşır mısınız lütfen. Teşekkürler.

Hayırlı olsun hocam, güzel günlerde kazasız belasız sürüşler dilerim. Kullandıkça fark ettiğiniz ve kıyaslama yaptığınız konuları yine paylaşır mısınız lütfen. Teşekkürler.
Hocam valla ikisi de C sınıfı araçlar olsalar da farkları gece ile gündüz gibi. Siz merak ettiğiniz konuları sorarsanız cevaplamaya çalışayım. Leon ile pek kıyaslamıyorum aslında kendi içimde, elma armut kıyaslaması oluyor bir noktada.

Genel manada şöyle diyebilirim. Leon'un sert karakterini, hisli sürüşünü, yolu hissettirmesini çok severdim ama bunun da son derece konforlu olmasını, konforu sağlamak için sürüş hissini biraz öldürmesini de çok sevdim mesela. Yani gaza basınca kesinlikle çok güzel komut alıp bir anda uzayıveriyor. Dün ilk defa biriyle takışmamak için gaza sonuna kadar kökledim, boyutlarından beklenmeyecek kadar güzel kaçıyor araç. Hatta biraz tedirgin edecek kadar hızlı kaçtı. Ama Leon gibi her ışıkta redline kalkayım, acaba şu virajı kaçla alırım falan gibi düşünceler kesinlikle tetiklemiyor. Güce ihtiyaç duyduğunuzda yanında olduğunu ama karakterinin kesinlikle öyle bir sürüş tarzı olmadığını çok belli ediyor araç :) Yatmaya çok meyilli mesela ama yatacak gibi gövde dalmasına rağmen beklendiği kadar yatmıyor. Yani yolu tutmayacak gibi hissettirip rahatlıkla tutuyor. Hissiyatı böyle olunca da dediğim gibi zorlayası gelmiyor insanın.

Yıllar boyunca DSG, tam otomatik, farklı markalarn yarı otomatik araçlarını kullandım. Şanzımanı gerçekten ne yaptığı üstüne en kafa yormadığım şanzıman kullandığım araçlar arasında. Kendi kendine yapıyor birşeyler, genelde düşük devirlerde tutuyor aracı ama gaza bastıktan hemen sonra da tepki veriyor (DSG kadar hızlı olmasa da). İlginçtir konforu bozacak tek hareketi adaptif cruise da durmaya yakın yapıyor. Sanki ne yapacağına karar veremeyip debriyajı ayarlayamamış bir şoför gibi titretiyor aracı. Ben kullanırken hiç öyle bir durumla karşılaşmadım, kendi kullanınca oluyor. Daha manuel modunu denemedim bile, 8 vitesle gerçekten manuel moda gerek var mı emin de değilim. O kadar çok vitesle oynamak bir yerden sonra yorucu olur :) Bir de normal ve sport modlarında çok kafa atarak kalkıyor. Yumuşak süspansiyon, nispeten güçlü motor ve aşırı kısa vites aralıkları bir araya gelince bu da normal görülebilir. Eko modunda böyle bir sıkıntısı yok, sanki araç 180bg den 80bg e düşmüş gibi sağırlaşıyor. Şehir içinde de genelde Eko'da kullanıyorum, daha rahat oluyor.

Herkese merhabalar,

2013 yılından beri neredeyse kesintisiz süren ve 3 farklı araçla devam eden VAG maceramıza bir süreliğine farklı bir soluk için ara verdik.

Bundan sonra 1.6 turbo benzinli Citroen C5 Aircross Shine donanım ile yola devam. Daha aracı bugün, biraz da geç saatte, teslim alabildiğimiz ve malum pandemi şartları dolayısıyla çok uzun saatler dışarıda bulunamadığımız için 30km kadar kullanma imkanım oldu ama ilk izlenim son derece olumlu.

Zamanla araca alıştıkça da deneyimlerimi paylaşmaya devam ederim. Donanım olarak fazlasıyla dolu bir araç ama kalite olarak da VAG'dan sonra beni rahatsız eden bir noktası olmadı. İç malzeme kalitesi biraz fazla sert plastik kullanılması dışında son derece yüksek. Ben de dokunmadığım yerlerdeki sert plastikleri hiç umursamam, yani benim için neredeyse hiç sorun teşkil etmedi. Bozuk yollardan da geçtim, herhangi bir trim sesi gelecek gibi durmuyor, özellikle orta konsol son derece sağlam bir şekilde yerleştirilmiş.

Eski PSA şanzımanlarından son derece çekinen ve ailenin 2. aracı olan 208 deki yarı otomatik şanzımandan dolayı (kendi sınıfı içerisinde fena bulmasam da) bazen küçük çaplı sinir krizleri geçiren biri olarak EAT8'i çok beğendiğimi de belirtmek isterim. Yani sırf meraktan 1-2 kere bakmam dışında vites göstergesine bakma ihtiyacı bile hissetmedim. Sessiz sedasız, hoplamasız zıplamasız yapıyor işini.

Bir de dur-kalk trafik asistanı uzun dönemde çok büyük rahatlık sağlayacak gibi. Henüz hem araca hem sisteme yabancı olduğum için sürekli ayağım frenin üzerinde kısa bir süre kullandım ama tepkilerine alışınca çok büyük fayda sağlayacağı belli.

Henüz performans ve yakıt tüketimi ile ilgili yorum yapmak için de çok yeni, ama gidecek mi diye merak edip gaza yüklendiğimde gayet seri bir şekilde tepki aldım araçtan, motor açılıp kendine geldikçe daha da keyifli bir hale gelecektir diye umuyorum. Daha sport modunu da denemedim.

Direksiyon fazlasıyla yumuşak, Leon'a göre yol hissiyatı biraz daha düşük ama bu da spor kullanım odaklı bir araç değil, öyle bir beklentiyle de almadım açıkcası. Boyutlarına rağmen manevrası çok kolay. Kuş bakışı kamera da park manevralarını gerçekten kolaylaştırıyor. Tabi diyeceksiniz madem kolay niye o kadar kötü park ettin, hanımı beklerken bir daha gir çık yapmaya üşendim, yoksa şu anda gayet düzgün bir şekilde park edilmiş halde :p

İddia ettikleri gibi uçan halı mı? Bence değil ama son derece konforlu. Süspansiyonları baya yumuşak, ona biraz alışmak gerekecek, ben Leon FR'la böbrek taşı düşürmeye çok alışık olduğum ve açıkcası bunu da sevdiğim için araç bana bu noktada çok yabancı hissettirdi. 2-3 gün sonra süspansiyona da alışmaya başlarım heralde.

Hayırlı olsun

Hayırlı olsun.
Rabbim nazardan ve BALTA dan korusun.

hep wag grubu araçlar kullandım psa grubunu bende cok merak ediyorum tecrübelerinizi uzun uzun yazmışsınız okudum bende yeni 308 gt donanımını merak ediyor ve bekliyorum size hayırlı olsun aracınız güzel günlerde kullanın

Tekrardan çok teşekkürler iyi dilekleriniz için. :)

Cumartesi günü adaptif gerçek testini verdi ve başarıyla geçti :) Beyoğlun'dan Kadıköy'e 1 saat 40 dakikalık trafikte sadece 30 dk kadar kullanmam gerekti aracı. Aslında 40dk da Avrasya Tüneli'nden gidebilirdim ama arada hala kullansam da o gün o parayı veresim gelmedi gerçekten. Bir de E-5 için normalde 20 dk fark gösteriyordu, kalan 40 dk'yı kestirememiş Google Maps.

E-5'te Edirnekapı'dan Uzunçayır'a kadar neredeyse tamamı dur kalk yolda sol şeride yerleştim ve bütün yol boyunca sadece arada 3sn den fazla durur pozisyonda beklediğinde otomatik hareket etmediği için gaz pedalına dokundum. Kalan 30 dakika ya akan trafikti ya da çok yoğun katılım ve şerit değişimi olan yerlerde riske etmemek için kendim kullandığım kısımlardı.

Adaptif hız sabitleme / yarı-tam otonom sürüş gibi özellikler 'olsa güzel olur' listemden, 'olmazsa olmaz' listeme yükseldiler. Marka model önemli değil ama durumunuz varsa gerçekten bu donanımların olduğu araçları tercih edebilirsiniz. Gereksiz başka donanımlara ya da bir tık daha premium olacak diye boş üst segment araçlara yönelmektense bu tarz güvenlik ve konfor odaklı donanımların olduğu araçlar bana hep daha cazip gelmiştir, şimdi de pişman değilim açıkcası.

Bir de şu var son 10 yılda premium araçlarla orta/alt orta segment araçlar arasındaki fark giderek kapanmaya başladı. D/E sınıfı araçlarda park kamerası halen opsiyon olarak sunulabilirken B sınıfı araçlarda standart donanımlara eklenmeye başladı. Oyuncaklar arttıkça alt sınıf araçlar da cazip hal almaya başladılar.

Leon/Golf bunun güzel örneğidir. Neredeyse bütün 5F Leon'larda kararan dikiz aynası, katlanır dikiz aynası, yağmur/karanlık sensörleri ve çift bölgeli dijital klima standart sunulmuşken, Golf'de bunlar dönemsel olarak orta pakette bile opsiyoneldi. Hatta katlanır dikiz aynası Highline'da bile bir ara opsiyondu. Golf premium araç mı? Değil ama piyasa algısı olarak Leon'dan daha premium bir noktada. Donanımları eşitleyince de arada ciddi bir fark çıkıyordu. Aynı motor/şanzımanı kullandıklarını da hesaba katarsak, biraz daha az yol sesi alacak, bir tık daha yumuşak plastik kullanılmış olacak, kapı içi cepleri kumaş kaplı olacak diye aradaki farkı vermeye bence değmiyor.

Yani yeni Leon FR'ın Golf muadili şu anda Style/R Line paketleri donanım olarak, 380.000 lira mertebesindeler. Leon FR otomatik geldiğinde muhtemelen 300.000 lira gibi bir fiyatı görür. Aradaki farkın neredeyse tamamı isme gidecek. Ben 380 vermeye ok isem Golf yerine 380'e donanımı çoğaltılmış bir Leon'u tercih ederim. Ki şu anki şartlarda 380'e Leon'un opsiyon kataloğundaki herşey tiklenebiliyor gibi duruyor. Ya da donanımı aynı tutar hemen hemen aynı kalitede aracı 60-70.000 lira ucuza alırım.

Citroen alırken Peugeot 3008'e hiç bakmamış olmam da aynı sebepten kaynaklı. Kaput altı %100 aynı ama eş donanım seviyelerinde aralarında 60.000 liraya yakın fark doğuyor. Evet Peugeot daha kaliteli bir iç mekan sunuyor ama bence fiyat farkı kadar kalite farkı yok.

Ben de sizin gibi düşünmekteyim, yazınızda doğru tespitler ile beraber haklı olarak bu doğrultuda ki en mantıklı tercihleri belirtmişsiniz. Sizin de yaptığınız bu tercih doğrultusunda, bundan sonra ki sürüşlerinizin keyifle ve huzurla sürmesini dilerim. Hayırlı uğurlu olsun tekrar.

Yeni aracınız hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin inşallah. Güzel bir tercih olmuş konfor açısından çok fark vardır diye düşünüyorum.

Geri
Üst Alt