Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.5 tsi ses

Zamanında tanıdığımın birinin arabasında olmuştu ama ses direksiyondan geliyordu. Hatırladığım kadarıyla korna telleri ile alakalı bir durumdu. Hayal mayal hatırlıyorum yanlış da olabilir. Araç Opel Astra Cabriodu servise gittiğimizde herhangi bir sıkıntı çıkarmayacağını söylemişti

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Hocam tam anlatamıyorum ama nasıl videoya çekicem onuda bilmiyorum arabanın camlarını kapatınca duyulmuyor.Gaza sonuna kadar basınca motordan bir metal sesi geliyor o metal sesinden sonra araba hızlanıyor.İşte o ses gbi ses yavaşlıyınca sanki bilye sürtme sesi gibi tık yapıyor veya gaza hızlı basınca olayı nasıl anlatıcam bilmiyorum umarım yetkili servis uğraştırmaz beni

Hocam tam anlatamıyorum ama nasıl videoya çekicem onuda bilmiyorum arabanın camlarını kapatınca duyulmuyor.Gaza sonuna kadar basınca motordan bir metal sesi geliyor o metal sesinden sonra araba hızlanıyor.İşte o ses gbi ses yavaşlıyınca sanki bilye sürtme sesi gibi tık yapıyor veya gaza hızlı basınca olayı nasıl anlatıcam bilmiyorum umarım yetkili servis uğraştırmaz beni

Valla ne diyim geçmiş olsun istersen canını fazla sıkmıyorsa yıllık bakımı bekle o zaman genel bir baktırırsin.

Hocam muhtemelen DSG'nin rutin seslerini duyuyorsunuz. Baskı altına alınınca (kickdown, düşük devirde hemen vites küçültmesi gerekeceği ani fren) bazı sesler çıkarır.

Şöyle sorayım. Normalde aracın vites büyütmeyi beklediği (yavaş yavaş hızlanma) anında kickdown yaptığınızda mı geliyor ses? Ya da aynı şekilde yavaş yavaş hızlanırken bir anda fren yaptığınızda.

Eğer öyle ise, araç vites geçişini hızlandırmak için bir baskı balata vitese kilitliyken diğerini geçmeyi planladığı viteste hazır bekletir. Sonra bir anda geçmeyi planladığı vitesin tersi vitese geçmesi gereken bir durum olunca mevcut vitesten küçük olan vitese hızlı şekilde çekmeye çalışır. Bu esnada da biraz ses çıkar.

Biraz daha gözünüzde canlanması adına. 4. Vites 1600 devirde düşük ivmeyle hızlanarak gidiyorsunuz. Araç 5. vitese geçmek için şanzımanı hazır konumda tutuyor. Sonra bir anda gaza yükleniyorsunuz. Araç 5. vitese geçmeyi beklerken 3. vitese geçmek durumunda kalıyor ve hızlıca 5. boşta olan mekanizmayı 3. vitese konumlandırıyor gibi düşünebilirsiniz.

Aynı şeyi her seferinde deneyimlemek isterseniz aracı manuele alıp yavaşça hızlanırken manuel olarak vites küçültebilir, ya da yüksek devirde hafifçe fren yaparken vitesi büyütebilirsiniz. Bu durumlarda vites geçişinin normalden çok daha yavaş olacağını ve daha sarsıntılı bir geçiş yapacağını göreceksiniz. Tabi bunu çok sık yapmayın, şanzıman için sağlıklı bir durum değil.

Hocam hem kick downd da birde yavaş yavaş hızlanırken fren yaptığımda birde hep vites düşürürken yapıyor yükseltince yapmıyor.

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hocam birde 1.6 tdı dsg 2014 model bir caddym var onda böyle ses gelmiyordu .Eski model şanzuman kullanıldığı içinde olabilir.2016 yılından itibaren şanzumanlar değişti diye hatırlıyorum.

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Şanzımanlar hemen hemen her sene değişiyor aslında ama 2016 da majör bir revizyon getirdiler. Dediğim şartlara uyuyor gibi o yüzden duymadım ama bence normal gelen sesler.

Aşağıdaki videoda Jason başkan detaylıca anlatıyor, Türkçe auto-translate yapabiliyor.

DSG'de dikkat edilmesi gerekenler

Yani tam olarak sesi duymadığım için birşey diyemem ama dediğiniz şartlarda gelen metalik bir ses normal.

Geri
Üst Alt