Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon FR DSG LPG uygulaması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
3 ayda 10,000 km yaptım ve hala aracım benzınlı ve benzınlı kalacak takı ne zaman kadar lpg demode olup cng gelınceye kadar hangının zararlı hangısının zararsız oldugunu arastır lpg de %40 tasarruf varsa cng de tasarruf %80 ıstersen arastır nıye hala mılletı lpgye cekmeye çalışıyorlar avrupa ve amerıkada cng daha yogun ve cevrecı bır yakıt turkıyede nıye yok mılletı lpgye doyursunlar daha sonra cng cıkacak cng cıkarsa mıllet evden bıle doldurabılecek hıkaye uzar
ona bakarsan 4 günde 2000 km yaptım da anlatamadığım şu , arkadaşım siz sıkışık trafikte araba kullanıyomusunuz ? kullanıyosunuz ... sürekli tam gaz weya redline mı gidiyosun o trafikte ???hayır max 4000 dewir diyelim ... ne diye fazla para ödüyosun araçtan tam performans alamayacaksan onu söylüyorum ...

ona bakarsan 4 günde 2000 km yaptım da anlatamadığım şu , arkadaşım siz sıkışık trafikte araba kullanıyomusunuz ? kullanıyosunuz ... sürekli tam gaz weya redline mı gidiyosun o trafikte ???hayır max 4000 dewir diyelim ... ne diye fazla para ödüyosun araçtan tam performans alamayacaksan onu söylüyorum ...
nasıl gıtmek ıstedıgıne baglı trafık 50 km ıle gıderken sen 180 lede gıdebılırsın tabı gıdebılene

su lpg cng olayı hakkında da bırseyler yazsana

Birde şöyle bişey var. LPG takılan araç benzinden fazla yakıyo litre bazında. Hakan'daki TFSI Cupra ortalama 13lt yakıyodu. Bu araç LPG'de 17lt yakar. Litresi 2 liradan zaten ortalama 340 kuruş yakacak araç. Kilometre başına yaklaşık 0.15TL kar.
2.500TL'lik montaj parasını çıkarmak için 16.500km civarı bişey yapmak gerek. Ha tabi LPG'yi ruhsata işletme ve LPG'nin ayrıca bakım masrafları buna daha dahil değil.
1 litre benzin 1.2 litre lpg yapıyo bu durumda 13 litre benzin 15,6 litre lpg yapar ... ayrıca lpgnin ne gibi bi bakım masrafı war 99 yılından beri lpgli araç kullanıyorumda daha henüz 2 kere filtre değiştirdim başkada bi bakım yaptırmadım ... bilmediğim bi bakımı warsa sölersen gidip yarın yaptırayım ...

1 litre benzin 1.2 litre lpg yapıyo bu durumda 13 litre benzin 15,6 litre lpg yapar ... ayrıca lpgnin ne gibi bi bakım masrafı war 99 yılından beri lpgli araç kullanıyorumda daha henüz 2 kere filtre değiştirdim başkada bi bakım yaptırmadım ... bilmediğim bi bakımı warsa sölersen gidip yarın yaptırayım ...

lpg taktıktan sonra katalızator ıle sıkıntı yasadın mı veya senın kullandıgın araclarda varmıydı

sen iste yeter yazayım ... farkettiysen bazı şehirlerde halk otobüslerinde cng olayı kullanılmaya başladı , ankarada bikaç firma montajını yapmaya başladı , düzce gibi bi ilde bile cng istasyonu war ;) hee sen yinede bekle 5 sene o zaman karar werirsin cngmi lpgmi diye ama o zaman gene aklın karışacak şimdiden söyleyim çünkü o zamanda cng mi yoksa elektrikli arabamı diye kararsız kalacan , cng patlar elektrik çarpar en iyisi alternatif kaynaklara yönelirsiniz rüzgar olur güneş olur ;)

sen iste yeter yazayım ... farkettiysen bazı şehirlerde halk otobüslerinde cng olayı kullanılmaya başladı , ankarada bikaç firma montajını yapmaya başladı , düzce gibi bi ilde bile cng istasyonu war ;) hee sen yinede bekle 5 sene o zaman karar werirsin cngmi lpgmi diye ama o zaman gene aklın karışacak şimdiden söyleyim çünkü o zamanda cng mi yoksa elektrikli arabamı diye kararsız kalacan , cng patlar elektrik çarpar en iyisi alternatif kaynaklara yönelirsiniz rüzgar olur güneş olur ;)

elektrıgı ben terbıye edıyorum onda bır sıkıntı yok 350 bın volt bıle sorun cıkarmaz sen elektrıkten korkuyorsan o baska oyle bır olay olsa bıle benım tercıhım patlar motorlu arac olacaktır.....

O kağıt üzerinde öyle yapar. Bir de aracım nasılsa LPG'li diyip psikolojik olarak araca fazla fazla basma etkeni var.
LPG filtresinin sık sık değişmesi lazım. Bizde LPG'li araç kullanıyoruz. Araç 350.000km'de ve 200.000km'dir LPG var üzerinde. 99 yılından beri 2 kere filtre değiştirdiyseniz yapmanız gereken tonla şey var.
Dönüşüm Sonrası Periyodik Bakımlar

LPG dönüşüm sistemleri konu başlığında kurallara araç kullanıcısı hemen hemen her fırsatta dikkat edilmeli ve buralardan kaynaklanan sorunları hemen gidermelidir.

LPG’li araçların periyodik bakımları her 10.000 kilometrede bir yaptırılmalıdır.Bu bakımlarda;

* Elektrik tesisatı kontrol (özellikle kaçak akım) edilerek,

baglantılarda oksitlenme olup olmadığına bakılmalı.

* Buharlaştırıcıda (Regülatörde) biriken kostik ve yabancı maddeler

temizlenmeli.

* LPG elektro valfindeki filtre temizlenmeli.

* Elekro valflerin ve buharlaştırıcı regülatörün tamir takımları

değiştirilmeli.

* Ana hortum ve bağlantı bileşenlerinin durumu kontrol edilmeli.

* Basınç düşürücüsünün birinci ve ikinci kademe basıncı kontrol

edilmeli.

* Diyafram üzerindeki basıncı karşılayan delikte kirin birikip

birikmediği kontrol edilmelidir.

Ayrıca aracınızı her vize işlemi öncesinde Makine Mühendisleri Odasın’a kontrol ettirerek Gaz Sızdırmazlık Raporunu almanız gerekmektedir.

DÖNÜŞÜM SONRASI SİSTEM KONTROLÜ

* LPG DÖNÜŞÜMÜ (OTOGAZ DÖNÜŞÜMÜ) yapıldıktan sonra kontroller ve ayarlar yapılmalı , montajdan sonra tüm kelepçeler kontrol edilmelidir. Depoya bir miktar LPG doldurulmalı ve tüm bağlantı yerleri köpükle kontrol edilmeli bağlantı yerlerinde gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilmelidir.OTOGAZ TANKI doldurulduktan sonra köpükle kontrol edilmeli dolum ağzı ve dolum hattında sızıntı olup olmadığına dikkat edilmelidir.Ayrıca dolum tabancası gaz basma görevini bitirdikten sonra dolum ağzı içindeki bilyanın görevini (geri gaz kaçışısın engelleme) tam yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir.

* LPG (OTOGAZ) tankı herhangi bir sebepten dolayı boşaltılacaksa kesinlikle bu işlem kapalı ortamda yapılmamalıdır.Bu işlem açık havada ,ateş kaynaklarında uzak ,izole bir ortamda yapılmalıdır ve oldukça dikkatli davranılmalıdır.

* Yakıt seçici anahtarın geçişlerde problem yaratmadığı ve LPG deposu dolum seviyesini gösterdiği görülmelidir.Her şey doğru çalıştığında arabayı benzin ile çalıştırın motorun doğru çalıştığını kontrol edin ve düğmeyi orta konuma getirerek benzin yakıtının engellenmesinden dolayı motorun durmasını bekleyin.Bu noktada düğmeyi “LPG” konumuna getirip motoru çalıştırmadan kontağı açın.Basınç düşürücüsüne kadar LPG hortumunun bağlantılarını kontrol edin ve LPG gaz kaçağı kontrolü yapın.Maksimum ve minumum gaz akışı ayarını yapan vidaları orta konuma getirip ,motoru çalıştırın.Kalibre yapmak için dönen makaralı sistemleri veya aracın yolda maksimum sürat yaptırarak sağlayın.Daha sonra ,egzos gaz analizörü minumum akışı sağlayacak şekilde ayarlanmalıdır.(Bu durumda minimum karbonmonoksit %0.5-1 değerini verecek şekilde olmalıdır) veya analizör olmaksızın orijinal devir verebilecek şekilde minimum akış düzenlenir.Bu noktada tankı doldurup tankın kapasitesinin %80 inde dolumun durduğu kontrol edilir.

* LPG deposunun 30 derecelik açı ile monte edildiği kontrol edilmelidir.

* Depo taşıyıcı civatalar ve depo kemeri kontrol edilmelidir.

* Jikle kolu çekilerek mikserin jikle kelebeğine temas edip etmediği gözlen-melidir.

LPG YAKITLI MOTORUN BAKIMI

LPG yakıtı kullanan araçlara özel ayarlama gerekmez.Fakat elektrik-ateşleme sistemi ve hava filitresinin bakımı yapılmalıdır.

GAZ SİSTEMİNİN PERİYODİK BAKIMI

1- LPG ana hortum ve bağlantılı bileşenlerin durumu kontrol edilir

2- Basınç düşürücü OTOGAZ beyninin birinci ve ikinci kademe basınçları kontrol edilir.

3- Elastik ve düşük basınçlı hortumun durumu kontrol edilir

4- Elektrik sisteminin etkinliği bağlantıların oksidasyona uğramadığını kontrol edin (her 10.000 km de

5- Basınç düşürücü LPG beyninde yağ birikmiş ise boşaltılmalıdır.(her 20.000 km de)

6- Basınç düşürücü LPG beyninin parçaları orijinal yedek parça kullanarak değişimi (her 50.000 km) sağlayın, sorun meydana geldiğinde sorunun kaynağını belirlemek için motorun komple sistem kontrolü gerekir

ARAÇ SAHİBİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

* Parçalar, yetkili servis belgesi verilmiş ve sertifikalandırılmış servislerde değiştirilmelidir. Ayrıca yetkili servis belgesi olmayan servislerde kesinlikle montajı yaptırılmamalıdır.
* Gaz filtresi 2000 Km’de , buharlaştırıcı (KİT) tamir takımı 45.000 Km’de bir mutlaka değiştirilmelidir. Gaz filtresi (2000 Km) ve KİT tamir takımının ömrünün bitiminde (45.000 Km) kesinlikle tazyikli hava ile temizleme yoluna gidilmemelidir. Yapılan temizleme işlemi araca ve gaz sistemine zarar vermektedir.
* Araç ilk çalıştırmada ve akşam marş kapatılmadan önce 1 dk benzinle çalıştırılmalıdır.
* Gazı buharlaştırmada kullanılan buharlaştırıcı (beyin) üzerinde bulunan yağ boşalma vidası haftada 1 kez açılarak buharlaştırıcıda (KİT’te) birikmiş yağ boşaltılmalıdır.
* Buharlaştırıcı üzerindeki gaz ayar vidası ile kesinlikle oynanmamalıdır. Gaz ayarı sadece mikser ayar vidasından yapılmalıdır. Yapılan ayar sonunda hala problem devam ediyorsa lütfen en yakın yetkili servisimize başvurunuz.
* Tüpten yapılan dolumlarda, gaz pislikli olduğu için uzun vadede sisteme büyük zararlar vermektedir. Bu sebeple tüpten kesinlikle dolum yapılmamalıdır.
Tüpten yapılan dolumlarda sistem garanti kapsamı dışındadır.
* Kullanılan yakıt tankının ömrü 10 yıl olup, 10 yıl sonunda mutlaka değiştirilmelidir.
* E-CE-R 67 ve TSE Belgesi olmayan cihazlar kesinlikle taktırılmamalıdır.
* Teknik Belgesi alınmayan araçlar ruhsata işletilemez. İşletilme durumunda sorumluluk araç sahibi ve bu işlemi yapan muameleciye aittir.
* Cihazlar imalat hatalarına karşı 1 yıl malzeme, ayrıca tüm servisler tarafından yapılan montaj 1 yıl servis garantilidir. Garanti, cihazlara araç sahibi tarafından yanlış müdahale yapılmadığı ve gazın istasyonlardan alındığı durumlar için geçerlidir. Tüpten yapılan dolumlarda, sistem garanti kapsamı dışındadır. Ayrıca elektronik aksamların garantisi, akünün normal değerinden fazla şarj edilmesi durumunda geçerli değildir.
* Hava filtresi kısa aralıklarla değiştirilmelidir. Çünkü kirlenen filtreden hava geçişi azalacağından, gaz rölantiside sürekli değişir, araç teklemeye başlar ve stop edebilir.
* LPG tanklarına kesinlikle doğalgaz doldurulamaz, doldurulması çok tehlikelidir.
* Yukarıda belirtilen noktalara uyulduğu zaman aracınız benzinli araçlarda çok daha uzun ömürlü olmaktadır.
* Lütfen otogaz sistemine sigara, çakmak, kibrit ve diğer yanıcı maddelerle yaklaşmayınız ve ehil olmayan kişilerin (bu konuda eğitilmemiş) her ne sebep olursa olsun, otogaz sistemine müdahale etmesine izin vermeyiniz.
* Unutmayın! Otogaz sistemi,kuralına göre kullanıldığında benzinli sistemlerden çok daha güvenlidir.

NOT:Tüm bu müdahaleler için yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz lütfen en yakıt OTOGAZ YETKİLİ SERVİSİNE müracat edin.

PERİYODİK BAKIMLAR

Montajını yaptırdığınız LPG kitinin bakım ve ayarını mutlaka yetkili servislerine yaptırınız.
* Hava filtresinin temizliği her 3000 km’de
* Gaz ayarı ilk 1000 km’de
* Regülatör yağ alımı ve ayarı 10.000 km
* Hava filtresinin değiştirilmesi her 10.000 km
* Buji kontrolü ve değişimi her 10.000 km
* LPG valfindeki filtrenin temizlenmesi 10.000 km
* Regülatör sökümü, temizliği ve ayarı 20.000 km
* Regülatör tamir takımı değişimi, gaz ayarı, gaz filtresi 40.000 km

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt