Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat ibiza lpg ve yag degisimi hakkinda...

albright

Kayıtlı Üye
Merhaba
Forumunuza yeni aldgm ibiza ile ilgili bilgi ve tecrubeli arkadaslarin yonlendirmesini paylasabilecegini dusundugum icin yeni uye oldum.
Ben 2013 model 1.2 105beygir reference triptonik kullanmaktayim.
Oncelikle merak ettigim sorulari madde halinde belirtmek isterim
1. Araca lpg taktirsam motora zarari ne olut yakiti ne kadar etkiler( su anda 33krs yakiuor. Benzin 5
34)
2. Aracin motor yagi biraz siyahimsi degistirmek istiyorum ama motul yagi oneren cok kisi var bide mobil1. Hangisi idealdir.
3. Sanziman yagi degistirmek gereklimi. Su anda 87bim km de aracim. Gerekirse hangi yagi almam gereklidir.
Aklima gelenler bunlar. Araci kullanan kisiler bilmedigim ozellikleri varsa paylasirsa sevinirim. Yazilim atilma durumu hakkinda zarar ve fayda ne olur. Bu yazilimi nerde atiyolar, yakita katkisi varmi vs vs merak ediyorum.
Simdiden yardimci olan kisilere tsk ederim

Merhaba , direk konuya gireyim ;
  • LPG de hiç bir kâr edemeyeceksin. Uzun vadede motor arızaları , lpg bakım ve arızaları muayenede çıkaracağı sorunlar zarara sokmazsa iyidir. Aracın şuan 6 lt benzin yakıyorsa 8 lt gaz yakacak yaklaşık. Gaz ankarada nerdeyse 3 tl 3x8 = 24 krş. Sıralı sistem olduğu için yaklaşık ayda 50 tl de benzin alacaksın en az onuda kat 26-27 krş olacak. Zaten tsi için lpg 4-5 bin tl civarlarında değmez yani.
  • Motul yüksek sıkıştırma yapan araçlarda daha çok öneriliyor fakat mobil ve castrol ü tsi da kullanan daha fazla.
  • Otomatik araçlarda şanzıman yağı , bakımı çok önemlidir. Eğer hiç değişim yapılmadıysa yapsan iyi olur.
  • Yazılımın aynı suratte çok az bir miktarda düşüşü olabilir ama araba daha akıcı olacagından daha çok basacaksın ve düşmeyecek aksine artacak. Zararı ise motorun ömrünü kullanım sertliğiyle doğru orantılı olarak azaltmaktadır. Ki dsg araç da çok sıkıntı olabilir tavsiye etmem.

Yanitiniz icin cok tsk ederim.
Anlasilan lpg takmamam daha iyi. Yazilimda pek gerekli gorulmuyor.
Zaten aracimla 100e basmiyorum diyebilitim. 98en son limit bende :)

Peki sanziman yagi icin bu aracimda hangi marka kullanmam gereklidir. Bir cok marka ve serileri var hangisini sececegimi bilemedim. Ozel servisle konustugumda bana kendilerinin ( duyulmamis bir marka ile) degisim yaptiklarini soyledi ama inanin golf kullanirken bu hatayi bir kez yaptim ve nerdeyse araci bozuyordu. O yuzden artik bilgi alarak arastirarak almak istiyorum. Her ustayim diyenin onerilerine mecbur kalmak istemiyorum ;)

Hocam bazı dsg çeşitlerinde yağ değişimi de sıkıntı oluyor. Aracınız da yeni anladığım kadarıyla doğuşu arayıp sorun onlar orjinal yağı söylerler.

Geri
Üst Alt