Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon 1.2 tsı aşırı yakıyor[emoji53]

2016 leon 1.4 tsi 150 beygir şehir içi tüketimi 6.1 (Ankara)

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

1.2 tsi motorlar basmassan yakmayan teknolojiye sahip ama dur kalk ve basmada yakiyor.her guzlelin bi kusuru var

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Samsunda yaşıyorum öyle trafiği aşırı olan bir yer değil geçenlerde 150 km kısa bi uzun yola gttm giderken 6 lt. dönerken 5.3 lt ile döndüm ve araba dolu olduğu halde istanbula gitsem 5 lt'leri görürdüm ama şuna dikkat etmen lazım TSI motorlu bir aracımız var bu araçda eğer 2.2 devrin üstünde vites atarsan araç turbosunu açmaya başlıyo bu durumda sen turbodayken vites atıyosun yani direk 1 - 2 lt oynatıyor net benim 9 lt idi şehir içi geçenlerde 6 lt yi gördüm şehir içinde ve shell den başka yerden yakıt almam konuyla inceden alakalı olarakda shell de NİTROJEN benzin var 2 ayda 1 kez kesinlikle bir arabaya alınmalı gazlarsan çok yakar ama sakin ve iyi kullanımda uzun vadede yakıtımı düşürdü performans attırdı bunu gibi illaki başka bilgilerde vardır yakıtı ekonomik kullanmak için

Ibiza 1.2 TSI 90 HP kullanıcısı olarak yakıt tüketimimi 5.xx litre seviyelerinde tutmak için uyguladığım yöntemler:

1- Trafikte mümkün olduğu kadar sabit hızlarda seyretmeye çalışmak, yol müsaitse hız sabitleyici kullanmak (Hız sabitleyicisi, ilerlemek için güç gerektirmeyen yollarda yakıt tüketimini çok düşürüyor, yokuş aşağı giderken direkt sıfırlıyor.)
2- Kestirme diye çok yoğun trafikli yolları tercih etmemek, ortalama hızı yüksek tutmaya çalışmak
3- Durgun trafikte öndeki aracı tampon tampona takip etmemek, mesafe açılıncaya kadar rölantide beklemek, bir araba boyu mesafe açılırsa hafifçe gaza basıp arayı kapatmak
4- Mümkün olduğu kadar fren kullanmamak, yavaşlanılması gereken yerleri önceden görüp ayağı gazdan çekerek aracın kendi kendine yavaşlamasını sağlamak
5- Acele bir iş yoksa son vitesin zorlanmadan devir çevirebildiği en düşük devirde hızı sabitleyerek yolda ilerlemek

Yakıt ekonomisi için tavsiye edebileceğim vites ve devir aralıkları:
1,2,3: Hiçbir zaman ekonomik tüketim değerlerine sahip değil.
4. vites: 1600 devirlerde oldukça iyi değerlere sahip. Bu devirlerde 3,5-5,5 lt yakıt tüketimi görülebiliyor. Bu da ortalama 55 km/h hıza tekabül ediyor. Yavaş ilerleyen trafikte 4. vitesi kullanmaya çalışın.
5. vites: Yine 1600 devirde oldukça iyi değerlere sahip. 1600 devir 70 km/h hıza tekabül ediyor. Bu hızda en düşük tüketimlere ulaşılabiliyor. Bu hızda sabit ilerlerseniz yolun eğimine göre çok rahat 4 lt seviyelerini tecrübe edebilirsiniz.

Özetle püf noktası: Virajlara, kavşaklara, ışıklara yaklaşırken ayağı gazdan çekip aracın kendi kendine yavaşlamasını sağlamak, mümkün olduğunca 4. ve 5. viteslerde düşük devirlerle ilerlemek. (1.2 TSI maksimum torkunu 1400 devirde veriyor ama bu devir aracı hareket ettirmek için düşük kalıyor, bu sebeple 1500-1600 gibi motorun rahatlıkla çevirebileceği devirlerde gidilmeli, motor titretilmemeli, motorun temiz bir ses vereceği aralıkta kullanmalı.)

Ek bilgi:
90 km/h sabit hızda: Ortalama 4.2~4.5 lt
110 km/h sabit hızda: Ortalama 5.0~5.3 lt

Kazasız sürüşler dilerim.

bence hybrid motorlar çok verimli yakıt ekonomisi konusunda değerlendirilmeli

Geri
Üst Alt