Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.2 tsı 5000 de yakıt tasarrufu çok kötü:(

Merhaba arkadaşlar 2 -3 ay önce 1.2 tsı leon aldım bayinin bana söylediği 23 kr 27 kr arası değerler değişir. 5000 km de motor açılır ve dahada düşer di ama tam tersine şu an 4900 lerdeyim ve ortalama yakıt sarfiyatı 100 km de 11 litre ile 13 litre arasında artık arabaya binmek istemiyorum. büyük derecede arabadan sovudum. 5000 i geçen arkadaşlar var mı ? varsa lütfen bilgilendirsinler yoksa arabayı yakında satacam gibi görünüyor.

bu işte büyük bir yanlışlık var moralini bozma bence bir servise göster çünkü mantıken benim arabam 1.6 16v benzinli araç şehiriçinde 40 kuruş-45 kuruş arası yakıyor . Bence soğuma araçtan bir servise göster

ben de 1.2 tsi kullanıyorum.. aracım daha yeni 550 km de.. yol bilgisayarında yakıt tüketimim 7,6 şu anda.. sakin kullanıyorum ve aşırı dur-kalk trafiğe de girmiyorum... 110-120 li hızlara geldiğinde anlık tüketimi belirgin bir şekilde artıyor..

sanırım burda 5 küsürlü tüketim bildiren arkadaşlar araçlarını 80-90 km hızı geçmeyecek şekilde 6. viteste kullanıyorlar... başka türlü bunu yakalamak zor gözüküyor...

şu anda uzun yola çıksam 6,5 lt civarı yakarım diye düşünüyorum...

ben de 1.2 tsi kullanıyorum.. aracım daha yeni 550 km de.. yol bilgisayarında yakıt tüketimim 7,6 şu anda.. sakin kullanıyorum ve aşırı dur-kalk trafiğe de girmiyorum... 110-120 li hızlara geldiğinde anlık tüketimi belirgin bir şekilde artıyor..

sanırım burda 5 küsürlü tüketim bildiren arkadaşlar araçlarını 80-90 km hızı geçmeyecek şekilde 6. viteste kullanıyorlar... başka türlü bunu yakalamak zor gözüküyor...

şu anda uzun yola çıksam 6,5 lt civarı yakarım diye düşünüyorum...

Gidilen güzergahta çok fark ediyor. Örneğin benim evimden çıkar çıkmaz teme giriyorum bu nedenle 4-5 leri görebiliyorum. 4.9-5.9ları kasmadan 100 sabitle gidince görebiliyorum. En büyük skorumda 80 kmyi (Bahçeşehir-Sabiha Gökçen arasını) 4.1'le geçmem. Orada da gece çıktım sakin sakin gidiyordum 90-100 arası.

1. Tüketim hesabı , tüketilen cinsinden yapılır, motorda yanan yakıt olduğuna göre, lt/100km cinsinden karşılaştırılır, Türk satıcıların da bilmesi gereken bir bilgi
2. Satıcının söylediği yaklaşık: 5,3-5,8lt/100km ye denk düşüyor
3. Sabah 5 te Tem üzerinden Silivriye gidip gelin, 90-110km/h sürati aşmayın, aynı hatta daha iyi değerleri yakalarsınız
4. Ancak şehr-i İstanbulda, iş-ev-iş gibi sıkça gidilen güzergahta yakın ise, 3-6 km arasında ise, 1.2 motor ile bu tüketim normal, mesela 1.4olsa idi daha da az yakabilirdiniz.

1. Tüketim hesabı , tüketilen cinsinden yapılır, motorda yanan yakıt olduğuna göre, lt/100km cinsinden karşılaştırılır, Türk satıcıların da bilmesi gereken bir bilgi
2. Satıcının söylediği yaklaşık: 5,3-5,8lt/100km ye denk düşüyor
3. Sabah 5 te Tem üzerinden Silivriye gidip gelin, 90-110km/h sürati aşmayın, aynı hatta daha iyi değerleri yakalarsınız
4. Ancak şehr-i İstanbulda, iş-ev-iş gibi sıkça gidilen güzergahta yakın ise, 3-6 km arasında ise, 1.2 motor ile bu tüketim normal, mesela 1.4olsa idi daha da az yakabilirdiniz.

3-6 km gibi yollarda 1,4 niye 1,2 den daha az yaksın ki ?

cümlenin sonuna denk gelmiş, km den bağımsız olarak büyük motor daha az yakar, aynı kasada. Daha düşük devir ile ilerleyebileceği için, ufak motorun en büyük avantajı beklemede, rölantidedir, yokuşlu bir şehirde sıfırıdan kalkışlar çoğaldıkça, tüketim ufak motorda fazla olur.

Kamikaze abim, söylediğin doğru olabilir fakat biraz teorik yaklaşım var yazdıklarında. İşe son noktayı koyacak olan pratikteki uygulamasıdır düşünceme göre. Diğer yandan belirtmek istediğim ve oldukça dikkatimi çeken bir husus var: İlk defa benzinli bir aracın yakıt tüketimi hakkında bu kadar olumlu yorum okuyorum. Ha ne kadar doğrudur, kişisel uygulamayla ne kadar örtüşür, o ayrı mesele fakat inanın benzinli araçlarda ilk defa rastladığım bir durum.
Saygılar....

pratikte: bir arkadaşıma v6 2500cc otomatik vitesli mondeo mu satmıştım, kendisinde 2.0 manuel olanı vardı, devamlı uzun yola gidiyordu, severek satın aldı ama tüketiminden korkuyordu, aynı menzillerde, daha az yakmaz ise, geri getir demiştim, 3 yıl oldu geri getirmedi :D , büyük motor pratikte, aynı menzilde daha az yakarı rahatlıkla yıllardır söylerim, örnekleri çoktur, cc. ufaldıkça tüketim azalır diye bir teknik veri yoktur.

pratikte: bir arkadaşıma v6 2500cc otomatik vitesli mondeo mu satmıştım, kendisinde 2.0 manuel olanı vardı, devamlı uzun yola gidiyordu, severek satın aldı ama tüketiminden korkuyordu, aynı menzillerde, daha az yakmaz ise, geri getir demiştim, 3 yıl oldu geri getirmedi :D , büyük motor pratikte, aynı menzilde daha az yakarı rahatlıkla yıllardır söylerim, örnekleri çoktur, cc. ufaldıkça tüketim azalır diye bir teknik veri yoktur.

Ancak bu durum sıkışık trafikte ve extreme gazlamalarda olabilecek şeylerdir. Bu düşünceyle Cupra - 1.4 TSI'dan daha az yakar diyebiliriz. yada 1.8TSI 160 - 1.2 TSI'dan daha az yakar. Ama normal kullanımda cupra 400km giderken 1.4 tsi 700km gidiyor. Extreme gazlamalarda ise 200 sabit dicem 1.4 tsi 200 sabitle gitmiyor. 180 sabitle gidildiğinde cupra daha az yüklenilceği için hemen hemen aynı yakacaklardır.
Uzun yolda 3.0TDI 245hp range roverla aynı yaktığımı bilirim 700km'de :D Tabi dizelde basılınca benzindeki kadar fark yaratmıyor.

Geri
Üst Alt