Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yardım ve Fikir Almam Gerekiyor

Bsrmsp

Kayıtlı Üye
Saygıdeğer abilerim, kardeşlerim ve ustalarım. Öncelikle hayırlı forumlar dilerim herkese, geçen hafta talihsiz bir kaza geçirdik, aslında kaza ufak ancak problem büyük mü? Sizlere danışmak fikir edinmek istedim, Aracım Seat Ateca 1.6 2019, sokağa girişim esnasında, öndeki minibüsü sağdan sollamak isteyen bilinçsiz sürücü tam sağ arka teker ile tampon’a sert şekilde vurdu. Tutanaklar gerektiği gibi tutuldu, birçok arkadaşım servise götürme gerek yok, araç yeni çok hasar çıkarırlar dedi, bazıları da ille de servis dedi ve önce bir ustaya gösterdim aracı, o da taşıyıcın yamuk, şasecide düzeltme yapılması lazım, geri kalanda boyasız göçük düzeltme ve pasta cila vb. dedi ancak aklıma takıldı, hareket etmeden siz değerli arkadaşlara ve ustalara sorayım istiyorum. Hata ve kaza fotoğrafları ektedir. Özellikle alınan sensör hataları aklıma takıldı, birbirleri ile bağlantılı mıdır? Saygılarımı sunarım.

Ekli dosyalar

• 6FFB6CC2-C44A-4282-8196-7F5DA72312DC.jpeg
    6FFB6CC2-C44A-4282-8196-7F5DA72312DC.jpeg
    201.8 KB · Görüntüleme: 61
  • 983B4481-33BD-41C1-B7C5-2172CD64F507.jpeg
    983B4481-33BD-41C1-B7C5-2172CD64F507.jpeg
    229.2 KB · Görüntüleme: 63
  • 765D2A0F-92E7-43E9-B10A-9999DDBBE37D.jpeg
    765D2A0F-92E7-43E9-B10A-9999DDBBE37D.jpeg
    117.7 KB · Görüntüleme: 62
  • D7ABEA9E-FC59-45E2-B719-C0D50450DF13.jpeg
    D7ABEA9E-FC59-45E2-B719-C0D50450DF13.jpeg
    984.7 KB · Görüntüleme: 61
Öncellikle büyük geçmiş olsun, Allah beterinden korusun. Tampona sağdan vurduysa soldan kastırmış olabilir. Şasesine baktırman gerekiyor, yamulmuş olabilir mi olamaz mı orasını bilemedim ancak tampondaki ve çamurluk hattındaki göçüğü hallederler ama şunu söylemem gerekir ki çamurluktaki o hattı %100 eski haline gelmeyebilir, bunu da çok dikkatli bakan anlar. Tamponun en altında olan plastik aksamındaki izler geçmeyebilir. Lokal boya ile de güzelce boyanır.

Eğer hasar kaydına geçmesini, gereksiz şişirlmesini istemiyorsan cepten ödemen gerekir. Ama kaza fotoğraflarınıda saklaman gerek ileride satarken alacak olan kişiye gösterirsin.

Edit :

@atecateam @memet_one

Son düzenleme:
  • Beğen
Reaksiyonlar: Escb
Gecmis olsun, ben olsam servise giderim disarda yapilan servis gibi olmayacaktir, servis buyuk ihtimalle camurlugu boyayacak tampon tirnagi kirilmissa degisecek disarda daha az masraf ve boya ile halledebilirler ama hata mesajlari icin muhakkak servisin bakmasini isterdim.

Büyük geçmiş olsun öncelikle

Tampon ve çamurlukta ufak bir islem uygulanmali gibi duruyor damarlanma mevcut sensör hatalari almaniz bu tur kaza ve talihsiz olaylarda muhtemel bir beklenti kisa zamanda vagcom ile sistem ariza sifirlama yapmaniz ve sensorleri chechk etmeniz lazim tekrardan buyuk geçmiş olsun

Verdiği arızalar çok büyük ihtimalle sağ arka teker ABS sensöründen kaynaklanıyor, darbenin etkisiyle kablosu çıkmış olabilir ya da sensör hasar almış olabilir. Muhtemelen 80km altında arızalar yoktur 80'i geçince yakıyordur.

Bana sorarsanız yetkili serviste yaptırın, dışarıda yapılan işlemlerde illa ki eksik gedik hatalı bir iş oluyor. Yetkili servis, aracı verebileceği ölçüde hatasız teslim etmek zorunda. Evet maliyeti daha yüksek olur ama içiniz rahat olur.

Saygıdeğer arkadaşlar, verdiğiniz cevaplardan ötürü teşekkür ediyorum, kaporta aksamından çok aklıma dediğim gibi hatalar takıldı. Yani örneğin araçta start stop aktif bir haldeydi, ertesi gün ustaya göstermek üzere gittiğimde aktif değildi, ve sıralı hatalar vermeye başladı. Konunun cahiliyim ancak sağ arka teker ile bunca hatanın ne ilgisi olduğunu anlayamadım. En azından umarım bağlantılı hatalardır diye içimi ferahlatmaya çalışıyorum :)

Saygıdeğer arkadaşlar, verdiğiniz cevaplardan ötürü teşekkür ediyorum, kaporta aksamından çok aklıma dediğim gibi hatalar takıldı. Yani örneğin araçta start stop aktif bir haldeydi, ertesi gün ustaya göstermek üzere gittiğimde aktif değildi, ve sıralı hatalar vermeye başladı. Konunun cahiliyim ancak sağ arka teker ile bunca hatanın ne ilgisi olduğunu anlayamadım. En azından umarım bağlantılı hatalardır diye içimi ferahlatmaya çalışıyorum :)
ABS sensöründen bilgi alamaz ise sıralı olarak yaklaşık 20 tane hata mesajı veriyor. Benim de aşırı çamurlu bir yoldan geçtikten sonra başıma gelmişti. Hız sensörünün içine çamur kaçmış. Yetkili servis sensörü söküp temizleyip taktı hayat normale döndü.

Otomatik far yükseklik ayarını bile devre dışı bırakıyor araç. Bir nevi kendini koruma moduna alıyor. Aslında çalışmasında bir sıkıntı yok ama ESP/ASR/ABS devre dışı kalıyor. Bunu bilerek kullanmanız lazım.

Geçmiş olsun.
Hasar kaydı meselesini kafaniza çok takmayın. Cebinizden de para vermeyin bence. Dışarıda bu işleri düzgün yapan yerler de var. Daha az hasar kaydıyla yapılabilir biraz araştırmak lazım. Servise de gidilebilir

sensorlerdeki sorunu biraz araştırdım dediğim gibi çarpışmanın etklisiyle yüksek deger görmüş bu durumda anlık hata almanıza sebebiyet vermiş sildirmeniz gerekmekte almanya ve italya da da aynı sorunu yaşayan kullanıcılar olmuş dortmunttakı aracta sadece esc sensoru değişmiş

Geri
Üst Alt