Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yakıt Tüketimi konusunda lütfen yardım

Herkese merhaba bende aranıza 2012 cr style 1.6tdi dsg aracımla katıldım. Ilk defa dizel bir araca biniyorum ve yakıtı bana çok fazla geldi şehir içi 50 krş. Üstü yakıyor ortalama tüketim 8.8-9 lt'den aşağıya düşmüyor araç 110.000 km'de bakımları duzenli serviste yapılmış en son bakımı haziran ayında yapılmış. Acaba bakımlık durum varmi yoksa baska bir durum mu var sizlerin araclar ne kadar yakıyor

Kardeşim bende 1.4 TDI signo var. 2004 ise sabah aksam 10ar km sabah az aksam çok trafik var 100 tl mazot atıyorum 160-170 km gidiyor. Soğuk motor trafik, trafik olmasa bile kisa mesafe ise astarı yüzünden pahalıya geliyor. Bide benim 3 silindir düşün. Sıkıntı olduğunu düşündüm uzun yola çıktım 760 km yolda 230 lira yaktı sanirim 33 kuruş felan. Yani demek istediğim kısa mesafede gerçekten dizel aşırı yakıyor. Ama eğer ki günlük 30-40 kilometre gidiyorsan tek marsta o kadar yakarsa o zaman bir sıkıntı vardır.

........................
Yalnız yedek depo olayı nedir bilmiyorum eğer onuda soylerseniz memnun olurum dikkat ederim aynı zamanda

Aslında teknik adı genleşme tankıdır. Volkswagen grubu araçların hepsinde vardır.
Diğer markaları bilmiyorum. Biz piyasa ağzı olarak yedek depo diyoruz.
Yaklaşık 8 litre yakıt alır ve yol bilgisayarı buradaki yakıtı hesaplamaz.
Dolumu ise şöyledir: dolum ağzının yanındaki klips kaldırılarak yakıt alınmaya devam edilir
Bu alınan yakıt genleşme tankına gider.Pompacılar nasıl doldurulacağını bilir.

Özellikle sıcak havalarda genleşmeden dolayı yakıt yoğunlaşıyor
bu sebeple fazla yakıt genleşme tankına( yedek depoya) aktarılır.
Normalde bu depoyu doldurmamak gerekir ama uzun yola çıkılacağı zaman daha uzun km gitmek için
genleşme tankını dolduranlar var. Ben doldurmaya gerek duymuyorum açıkçası.

Benim aracım 2017 1.4 TSI 125 manuel FR, motor ısınana kadar 11-12 lt lerde gezer, benzinli olduğu için çabuk ısınıyor, 1 km içinde motor suyu 60 dereceyi geçiyor, ofise vardığımda genelde 5.5 6, şimdi kış sebebiyle 7 civarlarına kadar inmiş oluyor. 19 km yol gidiyorum her yönde. Motor ısınamayacak kadar kısa ve dur kalk gidiyorsanız ve 8lt yakıyorsa bence çok yakmayı geçin, az bile yakıyor :) normal, ısınmış ve biraz açık trafikte gitmiş hali 5lt civarlarına gelecektir ki iyi bir rakam.

DSG 60 km de 7ye takar, 1800 devirde vites değiştirir normal sürüşte, yakıt tüketimini de arttıracak bir hareket değildir, turbolu motorlar gücü atmosferiklere göre daha düşük devirlerde üretirler o yüzden de daha erken vites değiştirilmesi aksine yakıt tüketimini düşürür. Ama aracınız dizel olduğu ve havalar biraz soğuduğundan dolayı belki ilk 3-4 dakika Sportta kullanırsanız motor biraz daha çabuk ısınır, tüketim de biraz daha erken düşer, ama vitesi geç değiştireceği için tüketim biraz artacaktır, çok birşey farketmez o sebepten.

Kullanım da çok önemli bu arada, Sancaktepe'den kızıltoprağa tamamen aynı rota, aynı trafik şartları dahilinde 3.2 lt/100 km ile de gittim 8.5'la da geçmişte. 14-15 ile de gidilebilir çok zor değil :)

Tüm arkadaşlara cevaplar için çok teşekkür ederim. Sanırım olay tamamen benim sürekli 3 5 km mesafede aracı kullanmam oda bol ışıklı ve trarik olan biryer. Tavsiyeler üzerine bugün D100'den 30 km mesafe yaptım ilk çalıştırmada 14lt olan yakıt yaklaşık 15 km sonunda 6.5'lara kadar düştü.

Benim aracım 2017 1.4 TSI 125 manuel FR, motor ısınana kadar 11-12 lt lerde gezer, benzinli olduğu için çabuk ısınıyor, 1 km içinde motor suyu 60 dereceyi geçiyor, ofise vardığımda genelde 5.5 6, şimdi kış sebebiyle 7 civarlarına kadar inmiş oluyor. 19 km yol gidiyorum her yönde. Motor ısınamayacak kadar kısa ve dur kalk gidiyorsanız ve 8lt yakıyorsa bence çok yakmayı geçin, az bile yakıyor :) normal, ısınmış ve biraz açık trafikte gitmiş hali 5lt civarlarına gelecektir ki iyi bir rakam.

DSG 60 km de 7ye takar, 1800 devirde vites değiştirir normal sürüşte, yakıt tüketimini de arttıracak bir hareket değildir, turbolu motorlar gücü atmosferiklere göre daha düşük devirlerde üretirler o yüzden de daha erken vites değiştirilmesi aksine yakıt tüketimini düşürür. Ama aracınız dizel olduğu ve havalar biraz soğuduğundan dolayı belki ilk 3-4 dakika Sportta kullanırsanız motor biraz daha çabuk ısınır, tüketim de biraz daha erken düşer, ama vitesi geç değiştireceği için tüketim biraz artacaktır, çok birşey farketmez o sebepten.

Kullanım da çok önemli bu arada, Sancaktepe'den kızıltoprağa tamamen aynı rota, aynı trafik şartları dahilinde 3.2 lt/100 km ile de gittim 8.5'la da geçmişte. 14-15 ile de gidilebilir çok zor değil :)

Sport modu olayına bende katılıyorum. Van’da yaşıyorum. Aracım kapalı otoparkta durmasına karşın soğuk zamanlarda normal modda yakıt tüketimi sport moddan daha yüksek oluyor.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Geri
Üst Alt