Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Toledo arka silecek fıskiye hortumu nerede?

wanted007

Kayıtlı Üye
Arkadaslar aracim 2005 toledo. Arka cam fiskiye hortumu nereden geciyor acaba? Silecek sorunsuz calisiyor. Kolu itince fiskiye sesi de geliyor ama su arka cama ulasmiyor. Sagdan soldan bagaj icinden baktim bir su akintisi goremedim! Araci aldigimdan beri arka cam fiskiyesi su atmiyor.

Silecek suyu kendi kendine bitmiyor yani delik gedik kacak vs yok.

Daha camdaki kir yuzunden hic problem yasamadim ama hortum yolunu bilen varsa kontrol edip tamir etmeyi dusunuyorum. En kotu ihtimal (daha muayeneye cok var ama) kıl bir muayene istasyonuna denk gelirsem agir kusurdan birakir direk.

Aracim asagidaki kasa. Altea kullananlar yerini biliyorsa onlardan da yardim isteyebilirim. Muhtemelen hortum yolu ayni yerdedir.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-05-02-02-01-56-090.jpeg
    Screenshot_2020-05-02-02-01-56-090.jpeg
    113.2 KB · Görüntüleme: 21
Arkadaslar aracim 2005 toledo. Arka cam fiskiye hortumu nereden geciyor acaba? Silecek sorunsuz calisiyor. Kolu itince fiskiye sesi de geliyor ama su arka cama ulasmiyor. Sagdan soldan bagaj icinden baktim bir su akintisi goremedim! Araci aldigimdan beri arka cam fiskiyesi su atmiyor.

Daha camdaki kir yuzunden hic problem yasamadim ama hortum yolunu bilen varsa kontrol edip tamir etmeyi dusunuyorum. En kotu ihtimal (daha muayeneye cok var ama) kıl bir muayene istasyonuna denk gelirsem agir kusurdan birakir direk.

Aracim asagidaki kasa. Altea kullananlar yerini biliyorsa onlardan da yardim isteyebilirim. Muhtemelen hortum yolu ayni yerdedir.
Aynı sorun bendede var seat Ibiza 2005 model sanırım bizim araçların kronik sorunları bunlar

Benimkinde tam şoför kapısının altında su inmesi oluyor hiç uğraşmadım tamir vs için ama bı bakayım müsait zamanda

Golf 4 lerinkine baktim hortum bagajin sol bakalitinden geciyor. Bu dediginde hortumun soldan geciyor olma ihtimalini artiriyor :) bakalim ugrasabilirsem sonucu buradan paylasirim.

Arkadaslar bugun firsat bulup aracin bazi noktalarini söktüm.

Hortum, bagaj kapagina giden sag sol kablo kanallarindan şoför tarafindakinin icinden gidiyor (soldakinin)

Orayi bosa sokmeyin seat orasini super yapmis kolayina kopuk vs olacak bir yer degil.

Ardından bagaj pandizotuna giristim. Lanet birseymis sokene kadar 1 takana kadar 2 kere canim cikti. Aman deyim ben ettim siz etmeyin :D sonucta duzgun sekilde soktum taktim ama iki kisi olmasak vallahi de zor takardim yerine.. neyse kablo yine soldan geliyor ama ne kirik ne baglanti sorunu bisey yoktu.

Fiskiye motor sesi gelince ön tarafa bakmak aklima gelmemisti meger su deposundaki arkaya giden motorun tam baglanti yerinden cikmis :D

Sag sis farini söktüm. El cok rahat giriyor ve oradan hortumu taktim. Su fiskirttim arka cama ulasmadan hortum yine ayni baglanti yerinden attı.

Yine taktim. Ben elimle cikmasin diye tutarken arkadas cam fiskiyesini calistirdi ve bingo milim de olsa su atmaya basladi.

Arka cam fiskiyesine şırınga ile azicik kirec cozucu sıktım. Kaportaya zarar verebilir cok dikkat edin kaportaya taşmasın.

Her neyse 2-3 dakika sonra yine denedim 7-8cm yukari atmaya basladi suyu ama ne basinc var ne düzgün bir goruntu. Biraz daha ugrastim suyu 15-20cm yukari atmaya basladi ama basincli sekilde atmiyor..

Anlayacaginiz istedigim sonucu alamadim. Su atan nozul disardan sokulebilir sekilde galiba ama kirimasindan korktugum icin sokmedim. Yine de yarin söküp kirec cozucuye yatiracagim. Daha once passatin ön nozullarini söküp fistik gibi yapmıştım buna da deneyecegim.

Simdi en onemli nokta arka fiskiye nozulu nasil sökülür :) bircok video var ama kirilma durumu olur diye o bakaliti tekrar sokmeyi gozum kesmiyor :D bu nozulu daha once soken varsa tecrübesini paylasirsa sevinirim. Disaridan cekince direkt geliyor mu? Yoksa zamanla gevreyip kiriliyor mu?

Suan basincli olmasa da yaklasik 15-20 cm yukari su atiyor yoksa ellemeyim boyle mi kalsin?

Bugun dayanamadim nozulu söktüm. Kirec sökücüye yatirdim. 5-6 dakika beklettim. Baya baya acildi guzelde olmustu. Yalniz halen istedigim kivamda degildi yapmisken tam olsun dedim. İgneyle arkadan kirec sokucu sıktım. İcinden cok kucuk bir pas parcasida cikti. İstedigim kivama gelince yerine taktim harika otesi oldu :D

Dikkat: nozulu sökerken kesinlikle saga sola cevirerek sokmeye calismayin! Nozulun icinde kucuk kilavuzlar var kafasi kesin kirilir. Duz bir sekilde cekmeye calisin.

Nozulu cikardiktan sonra kasada kalan deligin icine de yaklasik iki siringa dolusu kirec cozucu sıktım. cozulen kirin ve kirecin cikmasi icin nozulu takmadan yaklasik 5 dakika civari bekleyip 0.5lt civari su attim.

Not: benim gibi sagi solu sokmeden once on taraftaki motorun ucuna takilan hortumu kontrol edin :) nozul tikanirsa ordan atabiliyormus.

Birkac foto cektim birilerinin isine yarar umarim..

Screenshot_2020-06-12-12-51-27-443.jpegScreenshot_2020-06-12-12-50-54-860.jpegScreenshot_2020-06-12-12-18-03-658.jpegScreenshot_2020-06-12-13-06-15-052.jpeg

Üstad, sorun çözülmeden önce; fıskiye su atamadığı zaman arka silecek çalışıyor muydu?

Geri
Üst Alt