Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Stage 3 hazırlıkları ve yüklü Leon Buji Önerisi

ksen

Kayıtlı Üye
Öncelikle merhabalar aranızda yeniyim, İstanbul Anadolu buluşmalarına da katılmaya başlayacağım :)

IMG_8505.JPG

2015 1.4 TSI FR 125 Leon um var. Aracım biraz yüklü. 187-190 HP civarı veriyor. RS4 bobin, bujileri takılmış üzerine(güncelleyeceğim) Stage 1-2 gibi araç ayarlı bir yazılım var, egzozda orta susturucu yok, Cupra yüksek basınç ve Cupra depo içi benzin pompası var. Kutu içi Forge filtre var pamuk ama bayağı eskimiş o yüzden K&N açık veya tekrar kutu içi filtre ile Buji değişikliği yapacağım.

Sorum ise;

Aracımı Stage 3 Hybrid Turbo işlemlerine hazırlayacağım altyapı olarak. Bu şekilde yüklü Leon’u olan veya bu konularda daha tecrübeli arkadaşlar/abilerin buji tavsiyelerini rica ediyorum :) Hazır sormuşken R8 bobin olayını da sorayım :) gerek var mıdır ? :)

Ekli dosyalar

• IMG_8506.JPG
    IMG_8506.JPG
    274.9 KB · Görüntüleme: 35
Öncelikle merhabalar aranızda yeniyim, İstanbul Anadolu buluşmalarına da katılmaya başlayacağım :)

Ekli dosyayı görüntüle 21691

2015 1.4 TSI FR 125 Leon um var. Aracım biraz yüklü. 187-190 HP civarı veriyor. RS4 bobin, bujileri takılmış üzerine(güncelleyeceğim) Stage 1-2 gibi araç ayarlı bir yazılım var, egzozda orta susturucu yok, Cupra yüksek basınç ve Cupra depo içi benzin pompası var. Kutu içi Forge filtre var pamuk ama bayağı eskimiş o yüzden K&N açık veya tekrar kutu içi filtre ile Buji değişikliği yapacağım.

Sorum ise;

Aracımı Stage 3 Hybrid Turbo işlemlerine hazırlayacağım altyapı olarak. Bu şekilde yüklü Leon’u olan veya bu konularda daha tecrübeli arkadaşlar/abilerin buji tavsiyelerini rica ediyorum :) Hazır sormuşken R8 bobin olayını da sorayım :) gerek var mıdır ? :)

Öncelikle aramıza hoş geldiniz kalıcı ve aktif olmanız dileklerimle.

Bu konularda @seckin2001 arkadaşım daha tecrübelidir, onu vereceği bilgiler daha faydalı olucaktır. Ben bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyım.

Öncelikle forge filtre dediğiniz sünger bir filtreden oluşmakta ve bu süngerin belli periyotlarda temizletilmesi gerekiyor. (ortalama 35-40 bin km) Bu temizleme işini yapan yerler var fakat bu tarz işlerle uğraşmayı severim derseniz temizleme spreyleri alıp kendinizde temizleyebilirsiniz fakat işi bilen bir yerde temziletmenizde fayda var tabikide.
Hyrid Turboya geçmeden öncede aracınızda takılı olması gerekli parçaları aşağıda yazıyor olacağım aracınızda mevcut olmayanları yaptırmanızda fayda var çünkü verim alamazsınız öbür türlü.

Öncelikle eksoz sisteminden başlarsak dump pipe daha sağlıklı yürümeniz için gerekli araçta biraz daha ses olsun isterseniz sonada warex takabilirsiniz.

Turbodan sonra basınç açmanız gerekeceği için bu basıncından kaçırmaması için aracızdaki dumpa valve ve westgate değiştirmeniz gerekicek. Marka olarakta forge yada tial kullanabilrsiniz ama ben forge tavsiye ederim.

Aracınızın yüksek basınçlarda daha iyi soğuması ve basıcın sağlıklı dolaşması için ise intercooler takmanız gerekicek.

R8 bobin ve iridyum buji ise bence kesinlikle ateşleme sistemine takılmalı aracın daha sağlıklı yakıtı yakması için gerekli. Bobin olarak servis malı eldor yada Ngk alıp takabilirsiniz ama Ngk fiyat olarakta kolay bulanabilir olarakta tavsiye edebilirim.

Aracı daha iyi soğutmak için ise isterseniz Methanol kit takabilrsiniz. Önerebileceklerim Aem V2 ve Bosphorus kullanabirsiniz.

Yakıt hava karışımınıda takip edebilmek için ise wibeband (afr) saati takmalsınız ve bu çok önemli bir detaydır bu konu takip edeilmezse motor kırmaya bile sebep olunabilir. Saat olarak önerebileceğim yine Aem ve İnnovate olabilir.

Son olarakta aracı hibritten sonra günlükte kullanacaksanız Evc takarsanız basıncın istediğiniz gibi açıp kısabilir. Günlük kullanımlarda basıncın kısar, gazlayacağınız zaman basıncı açabilirsiniz.

Bu tarz işlemler ciddi bir zaman, emek ve maddiyat gerektiren işlemler olup işinin ehli ustalarda yaptırmanızı tavsiye ederim. İşin ehli olmayan insanlara götürdüğünüzde şöyle yaparız böyle ederiz derler fakat aracınız evinizin önünden çok sanayide durmuş olur.

Yine kafanıza takılan bir konu olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Öncelikle aramıza hoş geldiniz kalıcı ve aktif olmanız dileklerimle.

Bu konularda @seckin2001 arkadaşım daha tecrübelidir, onu vereceği bilgiler daha faydalı olucaktır. Ben bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyım.

Öncelikle forge filtre dediğiniz sünger bir filtreden oluşmakta ve bu süngerin belli periyotlarda temizletilmesi gerekiyor. (ortalama 35-40 bin km) Bu temizleme işini yapan yerler var fakat bu tarz işlerle uğraşmayı severim derseniz temizleme spreyleri alıp kendinizde temizleyebilirsiniz fakat işi bilen bir yerde temziletmenizde fayda var tabikide.
Hyrid Turboya geçmeden öncede aracınızda takılı olması gerekli parçaları aşağıda yazıyor olacağım aracınızda mevcut olmayanları yaptırmanızda fayda var çünkü verim alamazsınız öbür türlü.

Öncelikle eksoz sisteminden başlarsak dump pipe daha sağlıklı yürümeniz için gerekli araçta biraz daha ses olsun isterseniz sonada warex takabilirsiniz.

Turbodan sonra basınç açmanız gerekeceği için bu basıncından kaçırmaması için aracızdaki dumpa valve ve westgate değiştirmeniz gerekicek. Marka olarakta forge yada tial kullanabilrsiniz ama ben forge tavsiye ederim.

Aracınızın yüksek basınçlarda daha iyi soğuması ve basıcın sağlıklı dolaşması için ise intercooler takmanız gerekicek.

R8 bobin ve iridyum buji ise bence kesinlikle ateşleme sistemine takılmalı aracın daha sağlıklı yakıtı yakması için gerekli. Bobin olarak servis malı eldor yada Ngk alıp takabilirsiniz ama Ngk fiyat olarakta kolay bulanabilir olarakta tavsiye edebilirim.

Aracı daha iyi soğutmak için ise isterseniz Methanol kit takabilrsiniz. Önerebileceklerim Aem V2 ve Bosphorus kullanabirsiniz.

Yakıt hava karışımınıda takip edebilmek için ise wibeband (afr) saati takmalsınız ve bu çok önemli bir detaydır bu konu takip edeilmezse motor kırmaya bile sebep olunabilir. Saat olarak önerebileceğim yine Aem ve İnnovate olabilir.

Son olarakta aracı hibritten sonra günlükte kullanacaksanız Evc takarsanız basıncın istediğiniz gibi açıp kısabilir. Günlük kullanımlarda basıncın kısar, gazlayacağınız zaman basıncı açabilirsiniz.

Bu tarz işlemler ciddi bir zaman, emek ve maddiyat gerektiren işlemler olup işinin ehli ustalarda yaptırmanızı tavsiye ederim. İşin ehli olmayan insanlara götürdüğünüzde şöyle yaparız böyle ederiz derler fakat aracınız evinizin önünden çok sanayide durmuş olur.

Yine kafanıza takılan bir konu olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Gökhan hocan öncelikle çok teşekkür ederim zaman ayırıp bu kadar detaylı bilgi paylaştığınız icin :)

Dumb valve, meth kit, bobin buji , filtre hatta sorun olmasın diye oil catch can de düşünüyorum fakat egzoz kısmında 1.4 tsi lar icin down pipe in alt devirleri öldürdüğü bilgisini cok kişiden duydum. Hybrid turbo işlemini de orijinal turboya değil ya 140 ligin yada farklı biraz daha büyük turbo üzerine yaptırmayı düşünüyorum. Dolayısıyla turbo büyüyüp, downpipe egzoz gelince de alt devirlerin aşırı ölmesinden şüphe duyuyorum açıkçası. Bu konuda sizler downpipe kullanıyorsanız bu alt devirlerin durumu hakkında bana bilgi verebilir misiniz ? Birde buji ne takmalıyım, servisten orijinal bujiler yeterli olur mu?

Hyrid yaptiktan sonrada turbon muhtemelen 2,500-3000 devirlerde açacagi icin alt devirlerde cok sorun yasayacagini dusunmuyorum. Sadece gunluk kullanimda trafik te vs belki aracin gucunu hissedemiyebilirsin dusuk devirler cevirecegi icin ama gazlama anlarinda sorun yasayacagini dusunmuyorum. Benim arac twincharcer oldugu icin durum biraz farkli turbo devreye girene kadar kompresör araci besliyor sonra turbo devreye girincede kompresör devre disi kaliyor. Buji olarak iridyum buji almani tavsiye ederim. Fakat serviste muhtemelen vardir ama fiyat olarak yüksek gelebilir. Buji bobin alabilecegin yere yönlendirebilirim istersen.

Geçen hafta servisten ngk buji setini 440 ₺’ye aldım, bilgilendirmek isterim.

Bu kadar masraf yaptıktan sonra katsız downpipe kullanıp şehir içi sakin kullanımda alt devirlerde sıkıntı yaşamak yerine spor katlı downpipe takmanızı öneririm. Hem alt devirler ölmez, hem araç rahatlar, hem de muayenede sıkıntı yaşanmamış olur

Evet aslında tsi twincharger demek olsada vw, leonlarda single charger kullanıyor aslında tfsi motor bizimkiler :) O yüzden alt devirleri öldürmeden neler alabilirimin peşindeyim. RSA ya gitmeyi de düşünüyorum işlemler için, sizin varsa önerdiginiz bir yer yada grupta bu işlere bakan bir arkadaş ona da direkt gidebilirim.

NGK nin tsi lar icin iridium bujilerinin resmî olarak olmadığı gibi bilgiler var. Sizler ne kullanıyorsunuz birde nereden alabilirim yönlendirebilirseniz çok sevinirim. Benim benzin pompa kombinasyonundan dolayı azıcık süresi geçmiş bujiler hemen miss fire yapmaya başlıyor. 3-4. Viteslerde cok belli oluyor. RS7 bujilerinin bunlara uyumlu olduğunu duydum ama fiyat değmez gibi geldi. Sizin kullandığınız bujiler neler model kodu olarak ?

Geçen hafta servisten ngk buji setini 440 ₺’ye aldım, bilgilendirmek isterim.

Bu kadar masraf yaptıktan sonra katsız downpipe kullanıp şehir içi sakin kullanımda alt devirlerde sıkıntı yaşamak yerine spor katlı downpipe takmanızı öneririm. Hem alt devirler ölmez, hem araç rahatlar, hem de muayenede sıkıntı yaşanmamış olur

Down pipe düşünmüyorum yapmayı. Son susturucum var, orta susturucum yok. Turbodan sonraki katalizör de hala duruyor back pressure ve sessizlik için. Bu kombinasyona rağmen sesi çok yüksek aracımın. Downpipe yerine egzoz çapı ile turbo rahatlamasını sağlamaya çalışacağım.

Geri
Üst Alt