Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat leon 2006 1.6 stylance Hararet

Kerimkati

Kayıtlı Üye
Merhaba bir hafta kadar önce bir 2006 model lpgli 1.6 stylance leon sahibi oldum 1000 km kadar kullandıktan sonra çalışmasında çekişinde herhangi bir sorun yok duman atma su eksiltme yok çok tuhaf bi şekilde 2 gün önce hararet 110 kadar yükseldi termostat açmadı hortumlardan biri sıcakken diğeri soğuktu kaloriferi açtım aracı rolantide çalıştırdım sonra açtı 90 a sabitledi yaklaşık 100 km herhangi bir sorun olmamasına rağmen dün termostat ı değiştirttim eve giderken markete durdum tekrar hareket ettikten sonra aynı şeyi yaşadım hararet 115 i gördü stop ettim kaloriferi açtım tekrar çalıştırdım termostat açtı 90 a sabitledi ustaya götürdüm herhangi bişey yoktu suya gaz karışıyor olabilir dedi bugün tekrar kullandım akşama kadar hiç bişey yok yarım saat durdu araç çalıştırıp yürüdükten sonra aynı şeyi yaptı 120 ye yaklaştı sağa çekip kaloriferi açtım termostat açtı.
belki çok uzun yazdım ama bilgisi olan bir arkadaş eğer yardımcı olabilirse çom minnettar olurum şimdiden teşekkür ederim

Sorun kaynagi termostat belli! Yalniz termostat degismesine ragmen ayni seyi yapmasi cok cok ilginc..

Ustadim taktirdigin termostatin markasi nedir? Bu hitler motorda bu cok onemli cunku!

Bunun disinda lpg tesisatinin giris suyu cikis suyu nereden alinip nereye verilmis?

Bu arada Allah kaza bela vermesin ustadim gule gule kullanmak nasip olur insallah..

Teşekkür ederim allah kimseye kaza bela göstermesin takılan termostat orjinal termostat

Amin..

Termostatin markasini sormamin nedeni; bu motorlarda termostat cok onemli ve orijinal vw amblemli veya mahle disinda duzen tutmasi cok zor.

Ustadim termostat aciyor olupta radyatorde tikanma olabilir mi acaba? Motorun icindeki suda antifiriz var mi? Antifiriz yokta camurlu kivamda mi?

Ustanin soyledigi durum olsa hortumlar taş gibi sert olur. Motor suya hava bassa yine ayni sertlik olur.

Suyun seviyesi ne durumda ustadim bir eksilip bir artma durumu oluyor mu? Sıcak motorla soguk motor arasinda birkac parmak fark sorun degil ama misal calisiyorken ek depo dibe inip durdugunda normal seviyeye kadar yukseliyorsa sistemde hava olma ihtimali yuksek. Bu havayi da tahliye eden tek sey kapaktir. İnanamazsin belki ama kapak hararet yaptiracak kadar onemli bir sey... Yani bir ihtimal sistemde hava varsa kapak onu atmiyor olabilir..

Birde ne kadar sürede 110 dereceye cikti motor?

Cok soru sordum ustadim ama bu sorun bircok sebepten dolayi olabilir maalesef...

Üstad bi arkadaş suya gaz karışıp bunu yapma ihtimalini söyledi belki tesadüf bugün gaz kokusu aldım ve hararet yükseldi lpg regülatöründe problem var ise bu durumu yapabiliyormuş şuan aracı sadece benzinde kullanarak deniyorum şimdilik bir problem yok hararetle ilgili yarında deneyip duruma göre regülatörü değiştiricem eğer sorunun çözümü bu olursa yine bilgi paylaşırım belki ilerde birinin daha başına gelir bu

Bu arada üstad sorduğun sorular hepimizin çözüme daha kolay ulaşabilmesi için

Evet ustadim regulator icinde membran var motor suyu ile regulatoru isitir ve sivi haldeki lpgyi sicaklikla gaz haline getirir. Bu membran arizali olursa suya gaz kacirma yapabilir. Yani ihtimal dahilinde. Su icindeki hava da (sistemin hava yapmasina) suyun pompalanmamasina neden olabilir ve bu sicak yaz gunlerinde harareti cabucak yukseltebilir. Motor sogukken ek depo kapagini ac kokla ustadim. Suya gaz kacagi varsa mutlaka suya kokusu gecer lpg kokusu gelir... Aman yanilip motor sicakken o kapagi acma!

Yani yukarida yazdiklarim ihtimal dahilinde ustadim ayrica dedigim gibi suya hava karisirsa mutlaka hortumlar şişer! Elle yoklayinca sertlestikleri kolayca anlasilir. Bu da sistemin hava yapmasina devirdaimin isini yapamamasina neden olur.

Bu yuzdendir ki termostat degisimi vs yapinca sistem illa hava yapar bir muddet (motor sogukken termostat acana kadar) ek depo kapagi acik birakilir sistemdeki havayi kolayca atsin diye... Yakinlarda termostat degistirmissin ustayi izlediysen illa gormusundur.. usta bu islemi yapmasa da sistemdeki havayi saglam bir kapak illa atar ama hem surec uzar hemde ilk basta cok fazla su eksiltiyormus gibi gelir..

İnsallah sorunun regulatordur ve kolayca cozulur aman deyim ustadim gozun hararette olsun araci bu ara rolantide birakip gitme motor masrafi cikarabilir... Ayrica regulator arizaliysa tamir yoluna gitmeni cok onermem. ileride su eksiltme vs sorunlarida basgosterebilir ve randimanli calismayabilir. Bence direkt degisimini yapsan daha mantikli olur.

Üstad allah razı olsun yolda bırakmasın seni. aracı hala benzinde kullanıyorum ve hiç hararet sorunu yaşamadım bugün kapağı açıp koklamadım sıcak olduğu için yarın sabah ilk iş onuda yapıp emin olduktan sonra regülatörü değiştireceğim araçla ilgili bu tür herhangi bir parçayı tamir ettirmek yerine değiştirmeyi herzaman bende tercih ederim ama tavsiyerlerin için gerçekten çok teşekkür ederim

Üstad allah razı olsun yolda bırakmasın seni. aracı hala benzinde kullanıyorum ve hiç hararet sorunu yaşamadım bugün kapağı açıp koklamadım sıcak olduğu için yarın sabah ilk iş onuda yapıp emin olduktan sonra regülatörü değiştireceğim araçla ilgili bu tür herhangi bir parçayı tamir ettirmek yerine değiştirmeyi herzaman bende tercih ederim ama tavsiyerlerin için gerçekten çok teşekkür ederim

Allah razi olsun ustadim cumlemize kazasiz belasiz sorunsuz yolculuklar nasip etsin insallah :)

Kolay gelsin ustadim gelismeleri merakla bekliyorum.

Yedek su haznesini kokladığınızda lpg kokusu geliyormu ? Araç içine gelen lpg kokusunun bir çok nedeni olabilir. Regülatörde arıza olabilir. Hortumlarda kaçak olabilir. Lpg enjektörleride çiğ atabilir. Araç çalışırken kaputu açıp bir benzinde dinleyin aracı sonrada lpg ye alıp dinleyin. Enjektörler çatır çatır ses yapıyorsa enjektörlerde gitmeye yakın olabilir.

Geri
Üst Alt