Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon 1.4 Rolanti Dalgalanması Problemi

Mert869

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar merhaba araniza yeni katıldım ne zamandır üye olucam gün bugunmus tanıştığıma memnun oldum herkesle benim şöyle bir sorunum var 2009 model 1.4 Tsi bir leonum var araba eskiden lpgliymis ama sökmüşler ben satın aldım alalı 1 sene oldu fakat 8 9 aydır bir rolanti devri dalgalanıyor bazen marsa bastığımda yapıyor bazen durduğunda 2.3 bin devirlere çıkıp iniyor sürekli boğaz kelebeğini temizlettim lambda sensörünü değiştim buji bobin değiştim adaptasyon yaptım yok hiç bir ise yaramıyor acaba bir bilginiz varsa bana yardımcı olurmusunuz

Gecmis olsun ustadim. Anlattiklarindan ilk aklima gelen kelebegin yada manifoldun bir yerlerden hava aldigi oldu. Ozellikle kelebek bogazina giden hortumlari kontrol eder misin kacak gocek delik var mi?

Bunun disinda vestinghouse a giden hortum gibi manifolddan veya motordan cikan tum hava (vakum hortumlari vs) kontrol etmekte fayda var.

Eger problem bunlardan biri degilse gaz kelebek konum sensoru var. Oda tumlesik kelebek govdesinde nasil kontrol edilir hic tecrube etmedim.. Bu tür zor kontrolleri en sona birak ustadim. Cunku bu problemin bircok sebebi olabiliyor. Eminim ki basit bir problem ama sorun nerede..

Edit: aramiza hosgeldin ustadim en onemli kismi atlamisim :) Kazasiz belasiz keyifli surusler insallah..

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba araniza yeni katıldım ne zamandır üye olucam gün bugunmus tanıştığıma memnun oldum herkesle benim şöyle bir sorunum var 2009 model 1.4 Tsi bir leonum var araba eskiden lpgliymis ama sökmüşler ben satın aldım alalı 1 sene oldu fakat 8 9 aydır bir rolanti devri dalgalanıyor bazen marsa bastığımda yapıyor bazen durduğunda 2.3 bin devirlere çıkıp iniyor sürekli boğaz kelebeğini temizlettim lambda sensörünü değiştim buji bobin değiştim adaptasyon yaptım yok hiç bir ise yaramıyor acaba bir bilginiz varsa bana yardımcı olurmusunuz
Şöyle bir deneme yapıp bilgi verebilir misin?

Aracı çalıştır rölentideyken vites boşta gaza bas 3000-4000 devire kadar çıkart ve bırak. Devir ibresini takip et geri düştüğünde örneğin 1000 devirin altına düşüp sonra tekrar 1000 devir dolaylarına yükseliyor mu? Bu dalgalanmayı yaşıyor mu?

Bu arada iki durum aklima geldi.

Lpg yi sokmusler ama nozul delikleri nasil kapali? Hava alma durumu varmi mutlaka kontrol etmek lazim.

İkincisi lpg enjektör baglantisi yapilirken benzin enjektor kablolari kesilir ve lpg ecusuna baglanir. Aractan gelen sinyale gore lpg ecusu benzin enjektorlerine aktarma yapar. Sistemi soktuklerinde kablolari eski sekilde duzgun baglamislarmi acaba? Lehimsiz baglanti varsa sinyali yanlis iletiyor olabilir oda aracin sapitmasina neden olabilir..

Bu dalgalanma esnasında frenlerinde ani sertleşme yada tutmama problemi varsa ilk baktıracağın yer westinghouse hortumları olsun. İnşallah arıza oradan değildir çünkü epey maliyetli.

Geri
Üst Alt