Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Ateca Görüşler

Kutayiskurt

Kayıtlı Üye
Öncelikle Hepinize Merhabalar akşamlar diliyorum ve geçmiş kurban bayramınızı kutluyorum.
Bayram sürecinde aracımın km 6000 yapmayı başardım kazası belasız bir şekilde. Araç hakkında olan bazı düşüncelerimi atecayı almayı düşünenler için yararlı olucağını düşündüğüm için almak isteyenlere aktaracağım.

Bu konuda Atecanın yakıt tüketimi , konforu , yol tutuşu , performansı , donanımlarını anlatacağım.

Yakıt tüketimi: Atecanın yakıt tüketimi aşağıdaki koyduğum fotoğrafta görüldüğü gibi 331 km yani Edirne Merkez - İstanbul Ağva arası yaptığım yol. Yol boyunca Avrupa otoyolu - Tem - 3. köprü yolu - Şile otobanı - Şile Ağva yolu. 130 140 arası hız ile aracımda olan ACC kulanarak gittim bazı yerlerde sollamaya çıkıp 150 160 km/h kadar çıktığım oldu. Yol boyunca hava durumum güneşli sıcaklık 27 28 derece ve rüzgarlıydı. Yol boyunca ACC ile kullandım ancak Şile otabınında birkaç arkadaşlarla minik kapışmalar yaptım ondan yakıt tüketim 0.3 0.4 lt etkilenmiş olabilir bunun bilgisini burdan vermek isterim. Yakıt tüketimi ortalamam 8.7 lt.

Konforu: Aracın konforu ne çok iyi ne çok kötü ortalama seviyede. Seat WW yanının da biraz daha sportif marka ve daha ucuz kaldığı için ben bu sertliği gayet normal buluyorum. Yalıtımı ise yeteri seviyede yol sesini ben pek fazla hissetmedim ama 120 geçtikten sonra rüzgar sesi sanırım aynanın büyük olduğundan dolayı fazlasıyla geliyor.

Yol tutuşu: Aracın yol tutuşu bir 4x4 Suv gibi değil ama önden çekerlerin arasında ben iyi bir yol tutuşunun olduğunu düşünüyorum. Araç yüksek olduğundan dolayı araç yatıyor ondan dolayı azda olsa yolcu koltuğunda oturanlara güvensiz hissetirebiliyor.

Performansı: Performans olarak aracın performansı gayet yeteri seviyede hatta iyi. Tsi motoru bilen bilir zaten bunu pek anlatmaya gerek yok. Sollamalarda fazla korkmazsanız sporta alıp birden gaza yüklenip dsg'nin hızı ile birlikte 2 3 araç sollayıp tekrar şeridinize dönebilirsiniz. Top Speedi fazla denemedim ne yalan söyliyim ama aracın muhtemel göreceği hız 230 bunuda hafif rama aşağı yollarda görür diye düşünüyorum. Benim yaptığım en yüksek hız 202 o hızada çok ani çıkmıştı. Katologda göründen 198 inanmayın derim.

Donanım: Aracın Donanımı cidden az. Aracı aldığımda daha full-link bile yoktu bundan bile servis dünyanın parasını alıp yaptılar fazlasıyla sinir bozucu. Benim araçta tek kullandığım özellik modlardır. Gerçekten işe yarıyor Eco moddayken araç 160 km/h resmen geçmiyor sporta alıp aynı gaza basma ile birlikte 202 görmüştüm yani gördüğüm en yüksek hızı yanlışıklı görmüştüm :). Front-Asist gerçekten başarılı gerekli yerlerde güzel uyarılarla sizi kurtarıyor şehir içinde 1 2 defa beni kazadan kurtardı Allah razı olsun yapandan. Başka özellik yok zaten diğer özellikler 200.000 tl lik ibizalarda bile var. Donanımın sorunun ben dışarda özellikler ekleterek çözdüm. Aracı aldıktan sonra 20.000 tl ayırırsanız gerçekten çok dolu bir Ateca sahibi olabiliyorsunuz. Ben yaptırdım eğer alırsanız tavsiyede ederim.

Bunuda eklemek isterim eğer aracı şehir içinde sürekli kullanacak olursanız 2. el modellere dizel atecaları tavsiye ederim Ateca biraz fazla yakıyor. Benim aracım 2020 model makyajsız Seat Ateca yeni olan araçla ekran hariç pek bir fark yok diye biliyorum. Full link hariç. Araç ile anlatacaklarım aslında bu kadar eğer diğer Ateca sahibi olan arkadaşlarda buraya araçları hakkında bilgiler verip memnuniyetlerini anlatırsa iyi olur ben aracı alırken geçen sene pek metin bulamadığım için biraz zorluk çekmiştim. İyi ve sağlıklı günler diliyorum...

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-07-24 at 18.28.05.jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-24 at 18.28.05.jpeg
    155 KB · Görüntüleme: 34
Bende birkaç birşey eklemek istiyorum , aracın süspansiyonu gergin yapılı ama sönümlemesi çok güzel içeriye fazla sarsıntı vermiyor sadece ufak çukurlarda hafif sertliğini hissediyorsunuz.Buna istinaden yol tutuşu mükemmmmell tiguanı fln geçer yani süspansiyonunda etkisi var.Donanım olarak bence gayet yeterli ,tiguandan elektrikli bagaj dışında herşeyi aynı ve fazlası var.En çok aradığım özellik ön park sensörü onun dışında bütün özellikleri tam hatta fazla bile.

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Donanım neden az ki? Rakiplerine göre full diyebileceğimiz özellikte. Plus (kış paket) alsanız gırtlak doludan farkı Acc ve Şerit takip oluyor. Acil fren sistemi (2 kere kazadan kurtardı, araç kendi fren yaptı) otomatik park ,koltuk ısıtma vs. Acc zaten 2000TL ye Ankarada firma yapıyor İstanbulda da çok firma var ama 2500-3000 bandında, şerit takip biraz masraflı ön cam değişmesi gerekiyor, otomatik bagaj zaten herkes yapıyor 4-5bin tl ye.. Bayide satılan sıfır araçlara bile sonradan otomatik bagaj yapıyorlar genelde. Donanım olarak bence gayet f/p araç.

Donanım neden az ki? Rakiplerine göre full diyebileceğimiz özellikte. Plus (kış paket) alsanız gırtlak doludan farkı Acc ve Şerit takip oluyor. Acil fren sistemi (2 kere kazadan kurtardı, araç kendi fren yaptı) otomatik park ,koltuk ısıtma vs. Acc zaten 2000TL ye Ankarada firma yapıyor İstanbulda da çok firma var ama 2500-3000 bandında, şerit takip biraz masraflı ön cam değişmesi gerekiyor, otomatik bagaj zaten herkes yapıyor 4-5bin tl ye.. Bayide satılan sıfır araçlara bile sonradan otomatik bagaj yapıyorlar genelde. Donanım olarak bence gayet f/p araç.

Açıkçası elektirikli bagajfır yok koltuk ısıtmadır fln bunlar boş özellik şerit takipte önemli değil sadece benim için ön park sensörü eksiklik kalıyor onuda yapacak birşey yok sonuçts önünü görüyoruz ama olsaydı iyi olurdı.

Açıkçası elektirikli bagajfır yok koltuk ısıtmadır fln bunlar boş özellik şerit takipte önemli değil sadece benim için ön park sensörü eksiklik kalıyor onuda yapacak birşey yok sonuçts önünü görüyoruz ama olsaydı iyi olurdı.
Sizin için boş olması ayrı bir şey, donanım eksik demek ayrı bir şey hocam.

Bu arada ön park sensörü fabrikasyon olarak monte ettirebiliyorsunuz. İlk başta para verip almadığınız opsiyonları sonra ekleyebiliyorsunuz yani bu da VAG'ın en sevdiğim yanı.

On park + pla 3 + acc aktivasyonunu customauto’da yaptirdim. Tavsiye ederim iscilikleri cok iyi, orjinal’den hic bir farki yok.

Merhabalar
Aracın ilk aldığımızda donanımları bana kalırsa az geliyor. Aracın fabrika çıkışı bir çok ucuz markanın araçlarının ekranlarında olan apple car play olan özellik 2020 model sıfır zamanında 260.000 tl lik atecada yoktu sadece bu bir örnek. Eşlerinden C5 aircross tan örnek tutacak olursak araçta yok yok denilecek seviyede kişisel görüşüm bu. Kış paketi vs. demişsiniz ben tüm marmara bölgesinde olan seat bayileri ile görüşmüştüm cam tavan hariç opsiyonlu araç getirmiyorlardı o zaman kış paketi falan yoktu tarihte mart nisan . Yani bu bir kişisel görüş. Bir zamanlar 260.000 tl civarlarındayken araç gerçek bir f/P aracıydı ancak şuan bana kalırsa değil 400.000 bandına gelmiş bir araçtan söz ediyoruz ve bu fiyatlarda bence biraz daha üzerine koyup başka cross overlarda var. Yalan yok bu sıralar pek büyük araç bakmıyorum genellike b segmentinden araçları kovalıyorum örnek araç sorucak olursanzı örnek tam olarak veremem. Ben temuz ayının başında pla 3.0 ve acc yaptırdım şuana kadar büyük aksiliklerle karşılaşmadım. Aracın cruise conrolünde daha frenleme fonksiyonu yoktu. Bence aracın doluluğu hakkında konuşacak olursak ne çok dolu nede az dolu. Ama Mert beyinde dediği gibi ön park sensörü ile birlikte gelen manevra frenleme bu araçta olması gerekirdi.
Elektirikli bagaj olayına gelicek olursak 6 7 bin liradan aşağı çıkacağını düşünmüyorum ama Ateca gerçekten elektirikli bagaj istiyor bagajı çünkü çok sert kapatılması gerekiyor ve buda rahatsız edici. Ama benim isteyeceğim özelliklerden biri kesinlikle değil.
Benim istediğim özellikleri ben customauto'da yaptırdım sıkıntıda olmadı.
Dediğiniz gibi vag grubuna birçok şeyi sonradan ekletebiliyorsunuz bundan dolayı bende çok seviyorum.

Yani canınızı sıkacak birşey olduysa kusura bakmayın benim görüşlerimi dile getirdim. Aracınız olan Atecayı sanırım çok seviyorsunuz merak etmeyin bende aracımı hem çok sevip hemde ciddi değer veriyorum garajdan çıkarmamak gibi :) . Birde sanırım sizde uzun zamandır ateca sahibisiniz umarım sizde bu kadar metin yazdıktan sonra güzel bir açıklayacı ve memnuniyetinizi dile getiren bir metin yazıp alacak olan arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz akşamlar diliyorum.

Son düzenleme:
Yani canınızı sıkacak birşey olduysa kusura bakmayın benim görüşlerimi dile getirdim. Aracınız olan Atecayı sanırım çok seviyorsunuz merak etmeyin bende aracımı hem çok sevip hemde ciddi değer veriyorum garajdan çıkarmamak gibi :) . Birde sanırım sizde uzun zamandır ateca sahibisiniz umarım sizde bu kadar metin yazdıktan sonra güzel bir açıklayacı ve memnuniyetinizi dile getiren bir metin yazıp alacak olan arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz akşamlar diliyorum.

Abi ben şimdi atecadan önce golf 7.5 ve clio4 kullandım ama mesela onların bagajını 1 mm mesafeden bırakınca bile kapanıyordu.Atecada neden sert bu kadar acaba tiguandadamı böyle yoksa atecayı ucuz göstermek içinmi yapmışlar?

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Geri
Üst Alt