Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Sabahları geç çalışma. LPG KAYNAKLI

wanted007

Kayıtlı Üye
Katılım
9 Kas 2019
Mesajlar
653
Puanları
63
Arkadaşlar sabah tık diye yarım marşta çalışan aracım yaklaşım 1.5 ay kadar önce sabah ilk marşta almadı. İkinci marşta da nazlanarak çalıştı. Gün içinde bir daha sorun olmadı. Ertesi gün yine aynısını yine yaptı. Sonraki günlerde hep 2. 3. Marşta almaya başladı. Bunu sadece sabahları yapıyor gün içerisinde araba ne kadar beklerse beklesin bir daha sorun çıkarmıyordu.

Araç her ne kadar enjeksiyonlu olsa ve benzinde çalışıyor olsa da maalesef bu sorun lpg kaynaklı olabiliyor ki bende de sorun oydu.

Teşhis koymak için önce aracı akşam stop ederken lpg düğmesinden kapatıp stop ettim. Sabah yine 2. Marşta aldı.

Ertesi gün lpgye hiç geçmeden benzinde kullandım ve aracı benzindeyken stop ettim. Sabah yine aynısını yaptı. Bunu bir gün daha tekrar ettim sabah yine aynısını yaptı.

Sonra lpgyi tanktaki vanalardan kapattım ve o şekilde park ettim. Sabah tık diye kısacık marşta aldı.

Emin olmak adına diğer günde hiç vanaları açmadım ve sorun düzeldi. Pandemiydi dükkanlar kapalıydı derken 1 ay benzinde bindim. Hem ciğerleri açılsın aracın dedim :) sabahları hiç sorun çıkarmadan yarım marşta aldı hep... Zaten sorun olmadan önce de hep yarım marşta çalışıyordu..

Teşhisi koymuştum lpg sistemindeki gaz kesiciler görevini yapmıyor. Lpg enjektörleri de kaçırıyordu. Bundan sebep sabah gaz dolan manifolt aracı boğuyordu...

Az çok yapılacakları tahmin ederek ve araştırarak iyi bir lpg ustasına gittim regülatör değişimine kendimi hazırlamıştım. Her neyse usta işinin ehli çıktı. Testleri yaptı. Regülatördeki gaz kesici görevini tam yapamıyordu. Üzerine enjektörler de kapalı halde kaçırıyordu. Enjektör+regülatör 3000 liraya yakın masraf çıkarıyor :D usta kirli lpg filtrelerini yeniledi ve lpg katkısı (enjektör ve sistem temizleyici) hocam devirli kullan biraz eğer düzelmezse tekrar gel en uygun gaz kesiciden başlayalım sorunu çözmek için dediler. Açıkçası yaklaşımlarından inanamadım başka yer olsa direk enjektör yada regülatörü bana tabiri caizse monte etmişti bile.. üzerinden çıkanı da başka birine!!! dükkan ismini de yazının sonunda vereceğim böylesi müşteriyi düşünen yerler reklamı fazlasıyla hakediyor...

Her neyse lpg katkısının üzerine yarım depo lpg aldim ve 80km yol yapıp eve geldim. Tabi ki devirli de kullandım.

Sabah sonuç az da olsa belli edecekti ve sabah oldu Marşa bastım. Tek marşta aldı. Sadece normalden az daha uzun surdu marş suresi.. çok sevindim sorun geçecek gibiydi.

Ertesi gün oldu sabah yarim marşta aldı araç. Bugün 6. Gündü ve yine yarım marşta aldı. Emin olmadan konu açmak istemedim.

Yani sorunum lpg katkısı ve bakım filtreleriyle tamamıyla çözüldü. 100 lira filtre bakımları 50 lira da katkı maddesi koyarak totalde 150 liraya sorun çözüldü.

Bunu konu olarak açmamın sebebi bu sorunu çokça yasayan var ve genelde direkt regülatör değişimi yapılmış. Regulatordeki gaz kesici gazı kesince de doğal olarak sorun ortadan kalkmış.. Lovato regülatör yaklasik 1300 lira işçilik hariç... Ayrıca saat gibi çalışan aracın ayarı ve düzeni de bozulacaktı.

Eğer sizde boyle bir sorunla karşılaşırsanız öncelikle benim yaptığım işlemleri yapın. Benim için çok güzel bir tecrübe oldu umarım böyle bir sorunla karşılaşan olursa ona da faydası olur.

Gittiğim yer ise Hatay merkezde HATAY İSTANBUL LPG MUHENDİSLİK. isinin ehli insanlar. Bu işlerden az çok anlarim adamlarla az muhabbet edince profesyonel kişiler ve işinin ehli kişiler olduğu direkt anlaşılıyor ve işin güzel yanı aracıma kendi araçlarıymış gibi özenerek işlem yaptılar. Motor bölümündeki elledikleri her yeri bir güzel sildiler. Çok şaşırdım... üstünün pisi pasağıyla koltuğa bodoslamadan oturan ustalara alışkın olduğumuz için çok garip geldi :D

Ayrıca bu vesileyle lpg katkısını da test etmiş oldum. zaten çekişte ve gidişinde yakıtında hiç sorun yoktu ama hakikaten işe yarar bir şeymiş. Bundan sonra her 5-10 binde kullanırım herhalde...
 
Üst Alt