Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Performans artışı ve Dyno

Dawn

Kayıtlı Üye
Sıkça rastlanan bir sorundur...

Aracınıza birşeyler yaparsınız ve arkadaşlarınızın, eşinizin, dostunuzun yanına gidersiniz.
Şaşırtan soru gelir...

Kaç beygir oldu şimdi bu?
Fark nasıl?
Tork nasıl oldu?
Hissediyormusun?

Cevap genelde:
"İşte tahmini..."
Bu işten anlayan biri karşısında bütün ciddiyetinizi kaybetmek içten değildir. Neden tahmini?
Bukadar para harcanırken aldığını yada almadığını bilmek arabası ile ilgilenen insanın en büyük hakkı ve gereksinimidir.

Peki doğru dyno ölçümünü nasıl sağlarız...

Öncelikle aracımız daha orijinaleken dynoya çıkılmalı (araç 2. el aldğınızda modifiye adına işlemler görmüşse size satıcı tarafından vaad ediken rakamlara ulaşılmalı). Burada verilerin fabrika verilerine en yakın şekilde çıktığından emin olunması önemlidir.

Eğer araç fabrika verisinden daha düşük rakamlar veriyorsa bunun sebebi bulunup de-tune olmuş motoru orijinal verilerine kavuşturmak gerekir. Çünkü orijinal rakamlarını vermeyen bir motor sorunlu bir motordur. Sorunlu bir motoru modifiye etmek ayıptır ;)

Herşeyden emin olduktan sonra... Araç ile ilgili program kafanızda tam olarak yapılmalı...
Örnek olarak 122HP 1.4TSi Leon aracımız var...

Stock olarak (orijinal) ölçümde de bu rakamı yakaladık. Aracımız sorunsuz. Maşallah'lık :D

Sizin sıralamanız farklı olabilir ben şöyle bir yol izlemeyi düşündüm :D

Aracımıza önce filtre uygulaması yaptık, kısa bir süre sonra downpipe ve komple eksoz yaprtırdık yada bir markanın kitini aldık. Ufak tefek birşeyler daha taktık takıştırdık... Muazzam güzel sesler çıkıyor. Paf pufff... :D

Sıra geldi yazılım yaptırmaya.
Yazılımı yapan üretici size 20HP 40Nm alabileceğinizi söylüyor... (örnek, rakamlar uydurmadır) Ağzımızın suyu aktı tabi... :eek:

Öncelikle aracınızı ilk dynoya soktuğunuz yere götürüp yeniden bir ölçüm almamız çok faydalı olur.
Bu sayede evvelden yaptığımız eksoz ve filtre vs'nin faydasını görmenize yardımcı olacak, chip tuning yada remap ile ne kazandığınızı görmenizde büyük fayda sağlayacaktır.

Ancak ölçüm yapan dynonun aynı olması çok önemlidir. (Yani mekanın da aynı olması)
Farklı dynolar farklı sonuçlar çıkarabilir, dynonun markası ve kalibasyonu düşük yüzdelerde şaşma yapabilir ama ztn alacağımız güç 5 ler 10 lar olacağından bu büyük bir fark yaratacaktır. Belki 10 alıp 15 görecek belkide 10 alıp 5 bile görmeyeceğiz... Aynı dynoyu kullandığınız sürece bütün ölçümleri orada yaptırdığınız için herşeyi daha net görürsünüz. Eski çıktılar yanımızda olmasa bile oradaki kayıtlardan karşılaştırma yapabiliriz.

Yazılım ardından ilk fırsatta birdaha aynı yerde dynoya çıkarak...
Farkı, rakamsal olarak görüp hem aracınızın eğrileri ne alemde görüyoruz hatta vites atacağınız devir, çekişin en iyi olduğu yerle ilgili bilgimiz oluyor.

En büyük avantajı ise; Ben remap yada chiptuning yaptırdım ama birşey farketmedim, eksoz yaptım ama arabam iyi yürümüyor, filtre taktım sanki arabam yavaşladı... gibi sizi yada satıcıyı zor durumda bırakacak polemik ve durumlardan kendinizi kolayca arıtmış olursunuz.

En güzel yanı ise...

Meraklıca ve ansızın gelen sorular...

Yaptırklarından sonra ALET kaç beygir oldu pampa?
Fark nasıl?
Tork nasıl oldu?
Hissediyormusun?
heaaa nasıl?
Döktün o kadar para?

Cevap :
"Kanka volanda 155HP oldu,
fark güzel... eğriler baya düzeldi,
tork beklediğimizdn iyi arttı,
tork eğrisi düzeldiği için orta devirlerde çekiş çok farkettiriyor"
Fennaaa gidiyor, Maşallah de...

Gibi olacaktır.
Bunu birisi bile sormasa, harcanan vakit ve nakitin karşılığını görmek belki bu işlerde en güzel olaydır.

Tabi her civata sıkıldığında dynoya çıkmak bütçe için çok zedeleyici olacağından, bunu belli aralıklar ve işlemler sonrası uygun zamanlarda yapmamız en güzeli olacaktır.

Misal: CAi'nin borusunu kısalttık dur gene ölçelim, uzunkende ölçelim, sökükkende ölçelim... Dur birde kaputu söküp ölçelim, yrn da içine kadın corabı sokup ölçelim
O işin sonu olmaz :D

Saygılar
Şafak Elçi

Eline sağlık Şafak.
Çok güzel bi konuya değinmişsin. Bizim insanımızın sindirmekte zorluk çektiği konulardan bi tanesi dyno.
"İşte ben akşam bi gazlarım neyin ne olduğunu anlarım falan.. "Hava sıcaklığı, lastik sıcaklığı, havadaki nem oranı, zeminin eğimi, depodaki benzin, rüzgar, arabanın ağırlık durumu, o noktaya kadar emiş ve yağ sıcaklıkları vs. vs. o kadar çok etken var ki;
Hiç bişey yapmasan dahi araba aynı yolda iki akşam arka arkaya çıkıp bastığında aynı gitmiyor. Bir takım değişikliklerden sonra bunu tek başına bu kadar basit bi testle anlamaya çalışmak hem vakit hem de nakit kaybı :)
O harcanan benzin ile bi Bebek turu atılsa, araba sürücüsüne daha faydalı bi akşam yaşatır :)

payleşım için teşekkürler şunu biliyorum bizim 1.6 lar sıcak nemli havada gitmiyor

sabıtlenmelı bu guzelım yazı:)

ab bende ılkan ustaya gıdıp bı olcmek ıstıyorum bakalım bunca zaman neyın pesınde kostugum ortaya cıksın

Elinize sağlık çok güzel açıklamışssınız :)

Geri
Üst Alt