Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

motor yağları

Leon stylance 1.6 benzinli aracım var en son yag bakımında castrol 10-40 ultraclean yah kullanıldı ben 5-30 yag diye biliyordum ustaya sordum bunların yagı 10-40 dedi dogrumudur? KM:92.400
Hocam merhaba, yağ seçimi konusunda en doğru bilgiyi aracın kitapçığında görebilirsin. Olması gerekenden daha ince ya da daha kalın yağ kullanımı hem sürüşü hem yakıt ekonomini etkiler en başta. Ama yanlış yağ konulmuşsa da çok çok korkulacak bir durum söz konusu değil, mevcuttaki yağ bakım periyodunu biraz öne çekmeni öneririm sadece.

Arkadaşlar selam, dün yağ seviyesini kontrol edin uyarısı görünce opete çekip kontrol ettim baya düşüktü. Opet'te de yağ değişimi yazısını görünce oraya çektim. 15000 servisine 1000 kilometre kaldı. Yağ eklettim. Eve gelip kontrol ettiğimde maksimum seviyesinin üstünde olduğunu gördüm. Bugün yakında olan bir ustaya gidip biraz eksiltme yapacağım. Bunda bir problem var mı? Servisten önce komple yağı değiştirtmek daha mı mantıklı?

Arkadaşlar selam, dün yağ seviyesini kontrol edin uyarısı görünce opete çekip kontrol ettim baya düşüktü. Opet'te de yağ değişimi yazısını görünce oraya çektim. 15000 servisine 1000 kilometre kaldı. Yağ eklettim. Eve gelip kontrol ettiğimde maksimum seviyesinin üstünde olduğunu gördüm. Bugün yakında olan bir ustaya gidip biraz eksiltme yapacağım. Bunda bir problem var mı? Servisten önce komple yağı değiştirtmek daha mı mantıklı?
Yağ seviyesini kontrol etmeden önce arabanızın 5-10 dakika çalışmadan beklemesi gerekir. Aksi halde yağ seviyesi sizi yanıltabilir. Tavsiyem, aracınızı 5 dakika çalıştırdıktan sonra stop edip 10 dakika bekleyin daha sonra da yağ seviyenizi kontrol edin. En doğru yağ seviyenizi görmüş olursunuz. Eğer fazlalık devam ediyorsa yağı azaltma yoluna gidebilirsiniz. Eğer servise gidecekseniz başka yerde yağı eksiltme için uğraşmanıza gerek yok servis personeline başınıza geleni anlatın yardımcı olacaklardır.

Yağ seviyesini kontrol etmeden önce arabanızın 5-10 dakika çalışmadan beklemesi gerekir. Aksi halde yağ seviyesi sizi yanıltabilir. Tavsiyem, aracınızı 5 dakika çalıştırdıktan sonra stop edip 10 dakika bekleyin daha sonra da yağ seviyenizi kontrol edin. En doğru yağ seviyenizi görmüş olursunuz. Eğer fazlalık devam ediyorsa yağı azaltma yoluna gidebilirsiniz. Eğer servise gidecekseniz başka yerde yağı eksiltme için uğraşmanıza gerek yok servis personeline başınıza geleni anlatın yardımcı olacaklardır.
Tamamdır. Teşekkür ederim.

1.0 TSI moto Leon Visio aracımın yağını değiştireceğim. Kitapçıkta 5/30 Castrol yazıyor. Castrol Edge 5W-30 LL 4 Litre adlı üründen almayı düşünüyorum. Doğru mudur?

Her 5 bin ya da 10 bin km de değişmesi gerekiyor. Markaya göre değişiklik gösterebilir. Kullanacağın markayıda yetkili servis söyleyecektir.

Geri
Üst Alt