Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

MK2 Leon Kapı Kilidi Problemi ve Çözümü

Hezarfen

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar selamlar,
Malum bir çoğumuz belli bir süre sonra kapı kilit sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz.
Ben de bir süredir şoför kapısını kumandadan kilitleyemiyor ve manuel olarak anahtarla kilitlemek zorunda kalıyordum.
Bunun sebebi kilit mekanizması içindeki yağın özelliği kaybedip kurumasından kaynaklanıyormuş
Bu durumun çözümü için youtube da alttaki videoyu buldum ve aynen uyguladım.
Şu an kilit sorunum çözüldü ve kumandadan açıp kapatabiliyorum.
Aynı sorunu yaşayanlar videodaki yöntemi uygulayabilir.

Videoda net olarak anlatılmayan döşemenin sökülmesi son derece basit bir işlem. Kapıyı komple sökmüyorsunuz yani....
Plastik bir parça ile kapıdaki kol dayama üstünde bulunan döşemeyi köşelerinden dikkatlice kaldırınca tırnaklarından çıkıyor.
Çok sert davranmazsanız tırnakların kırılma ihtimali yok denecek kadar az.
Bu döşemeyi alınca beyaz renkli kilit mekanizmasını görüyorsunuz.
Kilit üstünde videoda gösterilen yerden ince bir vida ile veya en ince matkap ucuyla vidalama da kullanabilirsiniz küçük bir delik açıyorsunuz.
Sonra bu delikten VD40'ı uzatma borusu ile bolca sıkıyorsunuz.

Sonra döşemeyi yerine takıp kapıyı kapıyı da kapatıp 30-40 sn aralıklarla kumandadan açıp kapatıyoruz. Arka arkaya açıp kapatmaya çalışırsanız
bazen tutukluk yapabiliyor. Bozdum diye korkmayın. Bu sebeple 30-40 sn aralıklarla yapın diyorum.
İsterseniz araç içindeki butondan da yapabilirsiniz.
Kilidin tam olarak çalışması VD40 ın kilit içine dağılmasından yaklaşık 15-20 dk sonra oluyor.

Ben denedim ve şu an kilidim normale döndü.
Kolay gelsin.

Video bana ait değildir. Alıntıdır. Yapan kişiye de paylaşımı için teşekkürler.
MK2 Leon Kapı Kilit Tamir Videosu

Arkadaşlar selamlar,
Malum bir çoğumuz belli bir süre sonra kapı kilit sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz.
Ben de bir süredir şoför kapısını kumandadan kilitleyemiyor ve manuel olarak anahtarla kilitlemek zorunda kalıyordum.
Bunun sebebi kilit mekanizması içindeki yağın özelliği kaybedip kurumasından kaynaklanıyormuş
Bu durumun çözümü için youtube da alttaki videoyu buldum ve aynen uyguladım.
Şu an kilit sorunum çözüldü ve kumandadan açıp kapatabiliyorum.
Aynı sorunu yaşayanlar videodaki yöntemi uygulayabilir.

Videoda net olarak anlatılmayan döşemenin sökülmesi son derece basit bir işlem. Kapıyı komple sökmüyorsunuz yani....
Plastik bir parça ile kapıdaki kol dayama üstünde bulunan döşemeyi köşelerinden dikkatlice kaldırınca tırnaklarından çıkıyor.
Çok sert davranmazsanız tırnakların kırılma ihtimali yok denecek kadar az.
Bu döşemeyi alınca beyaz renkli kilit mekanizmasını görüyorsunuz.
Kilit üstünde videoda gösterilen yerden ince bir vida ile veya en ince matkap ucuyla vidalama da kullanabilirsiniz küçük bir delik açıyorsunuz.
Sonra bu delikten VD40'ı uzatma borusu ile bolca sıkıyorsunuz.

Sonra döşemeyi yerine takıp kapıyı kapıyı da kapatıp 30-40 sn aralıklarla kumandadan açıp kapatıyoruz. Arka arkaya açıp kapatmaya çalışırsanız
bazen tutukluk yapabiliyor. Bozdum diye korkmayın. Bu sebeple 30-40 sn aralıklarla yapın diyorum.
İsterseniz araç içindeki butondan da yapabilirsiniz.
Kilidin tam olarak çalışması VD40 ın kilit içine dağılmasından yaklaşık 15-20 dk sonra oluyor.

Ben denedim ve şu an kilidim normale döndü.
Kolay gelsin.

Video bana ait değildir. Alıntıdır. Yapan kişiye de paylaşımı için teşekkürler.
MK2 Leon Kapı Kilit Tamir Videosu
Ben bi 50 kağıt vermiştim.
Ama küçük bi motor var o da değişti

@KİREÇ
Doğrudur. Düzgün esnaf problem neyse onu söylüyor ve minimum maliyetle problemi çözüyor.
Aramızda kilitçi varsa söz meclisten dışarı tabi
ama usta "ben bunu yaparım ama çok uğraşırım 250 tl ni de alırım akşama gel" dese 5 dk sürmeyecek iş için o parayı verecek çok kişi var.
Usta tabi ki işçiliğini alacak ama her şeyin bir ederi var.
Bunun ederi de senin verdiğin gibi 50 TL.

bu bolca sıkma başınıza dert açabilir yapılması gereken parçanın çıkarılıp temizlenmesi ve yeterli miktarda gres yağı uygulamak

Geri
Üst Alt