Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Makyajlı kasa yakıt tüketimi Hk.

Merhabalar. Mart ayından beri makyajlı ateca sahibiyim. Öncesinde 1.4 125lik golf vardı. Golfü satarken uzun dönem ortalamam 6,8di. Ateca 5000km oldu genel ortalamam 7,4. Bunun 1500km’si uzun yol 110-120 civarı tam dolu araç. Gerisi Ankara karma; %50-60 açık yol. Golfle bunun arasında en çok göze çarpan şey şu ki; golf gaza basmayı daha çok affediyordu. Gazlaya gazlaya gezerdim 9u anca görürdüm. Atecayla ilmek ilmek ekonomi dokuyorum, bi durum oluyo 2-3 kickdown yapıyorum hop hemen 0,7-1lt onca emeğin üzerine koyuveriyor. Baktığınız zaman donanım olarak dolu bir Ateca 1500kg sınırında, yapısı gereği sürtünme katsayısı yüksek. Ben bu şartlarda çok kötü görmüyorum yakıt tüketimini. Bu kasada psa grubunun 1.6 turbo ya da tucsonlardaki 177lik benzinli motorları olsa daha çok üzülürdük diye düşünüyorum. Ateca, güç ve atiklik istediğinizde hatchback gibi davranan ve aynı segmentteki rakipleriyle kafa kafaya giden hatta zaman zaman uzayıp gidebilen bir araç. Dediğim gibi genel ortalamaya baktığımda golften 1-1,5lt fazla yakması gayet doğal.
Uzun yolda ise 110 sabitle 6,3 civarında yakıyor 3 kişiyle. Ankara-İstanbul-İzmir-Ankara rotasında otobanlarda 130, şehirlerarası yollarda 110 sabitle, 3 kişi bagaj dolu halde tüm yolculuğun ortalaması 6,6ydi

Şu anda tam olarak PSA'nın bahsettiğiniz 1.6lık 180bg motorunu kullanıyorum ve tam olarak Ateca için söylenen değerlerde yakıyor. Şehir içi 9-10 (tam anlamıyla dur-kalk trafikte), şehirler arası tam olarak deneyimleyemesem de TEM'den Kadıköy-Kurtköy trafik olmazsa 125km/h ile 6.5 yakıyor. Henüz 2300 km de. Ben de 6-7.000 gibi biraz düşer diye umuyorum ama çok bir beklentim yok açıkcası. Basınca çok güzel kaçıyor diye pek de dert etmiyorum yaktını da. Bir de şu var, dur-kalkta genelde adaptif cruise kullanıyorum, o da yakıt tüketimini biraz arttırıyor gördüğüm kadarıyla. Çalışma mantığı gereği gaz-fren-gaz-fren olarak çalışıyor dur kalkta, öndeki biraz uzaklaşsın, yavaşça hızlanıp kendimi salayım demiyor.

Geri
Üst Alt