Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

LPG li araç Benzinli araçtan hızlı gider mi?

mustafakeskin

Kayıtlı Üye
Selam Arkadaşlar aracımda LPG sistemi mevcut. Hafif eğimli yolda LPG ile 220 km yapabilirken, aynı yolda benzin ile giderken araba 200 km nin üstüne çıkmıyor araç. LPG ile yaptığı hıza, benzin ile çıkamamamın sebebi sizce nedir? Bu olayın teknik sebebi çok kafama takıldı. Bilgi sahibi arkadaşalar yardımcı olursa sevinirim.

Selam Arkadaşlar aracımda LPG sistemi mevcut. Hafif eğimli yolda LPG ile 220 km yapabilirken, aynı yolda benzin ile giderken araba 200 km nin üstüne çıkmıyor araç. LPG ile yaptığı hıza, benzin ile çıkamamamın sebebi sizce nedir? Bu olayın teknik sebebi çok kafama takıldı. Bilgi sahibi arkadaşalar yardımcı olursa sevinirim.
Hızlımı gider yavaşmı onu bilmemde, arabayı deneyelim dedik bastık 160kmh gelince araba kendi kendine gazdan benzine geçti. Yaşayan ve ya bilgisi olan varsa yardım etsin neden olmuş olabilir? 2007 leon

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Benim aklıma da besleme de bir sorun olabileceği geliyor. Gerçekten ben de merak ettim konuya hakim arkadaşlar teknik bilgi verirlerse öğrenelim lütfen. :)

Gidebilir. Nedenini yorumlamak gerekirse. 200 ve uzeri hizlar muhtemelen son vitesin hiz kesiciye girme devirleri civarlaridir. Lpg enjektorleri o hizlarda neredeyse acik konuma gelir. Kararsiz calismaya baslayabilir ve lpg basinci yuksekse ve o devirlerde ayar zengin olarak ayarlanmissa ya Allah deyip kaptirir araba :D benzinde neden aynisi olmuyor dersen. Muhtemelen aracin yazilimi aklima gelir. Cunku benzin enjektörleri lpg enjektorlerinden cok cok daha kararli ve daha yukaek devirlerdr dahi daha stabil calisabilir. Yazilimsal olarak o devirlerde kisma olabilir...

Aklima mantikli olarak bu cevap geldi :)

Hızlımı gider yavaşmı onu bilmemde, arabayı deneyelim dedik bastık 160kmh gelince araba kendi kendine gazdan benzine geçti. Yaşayan ve ya bilgisi olan varsa yardım etsin neden olmuş olabilir? 2007 leon

Bazı lpg sistemi ayarlarında şu devirden sonra otomatik benzine geç diye bi seçenek var. Aracı yüksek devirlerde sağlıklı çalışması için bi seçenek. O aktiftir.

Yani denediğiniz gün olan hava sıcaklığı bile etki eder böyle şeylere :) Birinde arkadan birinde kafadan rüzgar alır maksimum hızı etkilenir. Sırf yakıt farkı diye düşünmeyin. Hele aracınız küçük motorluysa yüksek süratlerde iyice etkilenir böyle durumlardan.

Yüksek hıza çıkmayı denediğiniz başlangıç hızı da etki edebilir. 160'dan maks hıza çıkmaya çalışırsanız daha nazlı olur, 50'den dip gaz son hız denerseniz daha verimli çıkar.

Yakıt farkı olarak baktığınızda da söylendiği gibi enjektörler farklı, çalışan map farklı, yakıt pompaları farklı iki yakıt arasında. LPG aracı güçten düşürür mü bilmiyorum, hiç LPG'li araç kullanmadım. Ama büyük ihtimalle yanma ısıları bile farklıdır, bunların hepsi aracın belirli devir aralıklarında ürettiği gücü etkileyecek şeyler.

Gidebilir. Nedenini yorumlamak gerekirse. 200 ve uzeri hizlar muhtemelen son vitesin hiz kesiciye girme devirleri civarlaridir. Lpg enjektorleri o hizlarda neredeyse acik konuma gelir. Kararsiz calismaya baslayabilir ve lpg basinci yuksekse ve o devirlerde ayar zengin olarak ayarlanmissa ya Allah deyip kaptirir araba :D benzinde neden aynisi olmuyor dersen. Muhtemelen aracin yazilimi aklima gelir. Cunku benzin enjektörleri lpg enjektorlerinden cok cok daha kararli ve daha yukaek devirlerdr dahi daha stabil calisabilir. Yazilimsal olarak o devirlerde kisma olabilir...

Aklima mantikli olarak bu cevap geldi :)
Büyük ihtimal doğru cevap sizin yorumunuz. Kafama takıldığı için yetkili serviste çalışan akrabama ustalara sorar mısın dedirttim. Onlar bile mantıklı bir cevap veremediler. "olur mu yaw öyle şey" dediler, oluyor ama :)))

Tamamen LPG yazılımı ile ilgili olaydır, içiniz rahat olsun. Honda araçalarda aynı muhabbet var diye duymuştum. Gerekçesi de LPG, benzine oranla yüksek sıcaklıkta çalışan bir yakıt. Subapları korumak için yüksek hız ve devirde benzine geçiyordur iyi bir şey bu aslında. Bende de 2016 model 1.6 litre 125 hp Focus var. Spor moda alıp aşırı zorlarsan aracı otomatik benzine geçiyor.

Geri
Üst Alt