Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon ısınma ve fan problemi

Batuhan furkan

Kayıtlı Üye
Merhabalar aracımı yeni bakımdan çıkardım ve hemen sonrasında yazılım attırdım aracımı 3-4 gündür zorluyorum sunırlarını öğrenebilmek için alışabilmek için ama şunu farkettim aracım fan açıyor stop ettiğimde de mesela belli bir süre kadar açık kalabiliyor ama hararet normal diyor Bir sorun teşkil eder mi birde yazılımdan sonra nelere dikkat edebilirim Neleri yapmamalıyım aracımın ilk günkü performansını kaybetmemek için nelere dikkat etmeliyim ?

Yazılım olduğunda ortalama 3-4bin km idi ‘’yanlışsam doğrusunu söylerler’’ sonrasında araç daha daha yeni düzenine oturmaya başlar. Bu gibi durumlarda motora fazla yük bindiğinden ötürü aracı yürütmeden önce birkaç dakika yerinde ısıtman, yürütüp biraz zorladıktan sonrada durdurmadan önce yine birkaç dakika rolantide çalıştırman gerekir.

Böyle hardcore yaparsan çok geçmeden motorunu yersin.

Merhabalar aracımı yeni bakımdan çıkardım ve hemen sonrasında yazılım attırdım aracımı 3-4 gündür zorluyorum sunırlarını öğrenebilmek için alışabilmek için ama şunu farkettim aracım fan açıyor stop ettiğimde de mesela belli bir süre kadar açık kalabiliyor ama hararet normal diyor Bir sorun teşkil eder mi birde yazılımdan sonra nelere dikkat edebilirim Neleri yapmamalıyım aracımın ilk günkü performansını kaybetmemek için nelere dikkat etmeliyim ?
Öncelikle merhaba yazılım sonrası dediğiniz gibi istemsizcede olsa aracı zorlamaya daha yüksek devirler çevirmeye başlıyorsunuz. Bu zorlamalarda da motor sıcaklığı sürekli yüksek seviyelerde olacağı için fan uzun süreli çalışacaktır ve aracı istop ettiğinizde motoru soğutmak için bir süre daha çalışması çok normal bir durumdur. Size tavsiyem böyle durumlarda araç durduktan sonra 2 dk kadar aracı rölantide çalıştırıp sonra istop etmeniz motor ve turbo sağlığı açısından daha faydalı olucaktır.

Her seferinde araç ısınmadan basmıyorum ve bir kaç dakika rolantide çalışmadan stop etmiyorum bu şekilde yaptıktan sonra bir sorun oluşmaz dimi herşey normal yani ?

Yazılım denilen olay nerede yapıldığının önemi kadar, ateşleme sisteminin daha büyük bir basınçla yapılması ve turbonun daha hızlı tepki vermesiyle alakalı bir durumdur.

Fabrikasyon motor ömründen yemek demektir. Stage 1 ve stage1+ araca o kadar yük bindirmez. Olay stage1+ sonrası başlar. Downpipe, intercooler, hava filtresi, spor susturucu veya warex vb. gibi Mekanik sistemleri güçlendirmen gerekir.

Sen dediklerini uyguluyorsan problem olmaz.

Çok teşekkür ederim stage 1 yazılım var aracımda biraz zorluyorum doğrusu ısınıyor gibime geliyor haliyle yakıtta tavanda bende endişe ettim doğrusu

Birde böyle hardcore yaparak motoru yersiniz derken zorlarsam mı yerim anlamında yoksa rolantide çalıştırmadan kapatırsam yerim anlamında dediniz acaba ona göre daha dikkatli olayım

Sürekli motoru zorlamanız, rolantide çalıştırmadan kapatma durumunda oluşacak durumdan bahsettim.
Rolantide çalıştırmadan kapatmamaya özen gösteriniz.

normal kullanımda dahı sıkısık trafıkte aracı kullanım onrası stop ettıgınızde fan arac ıcı sıcaklıgı stabıl duruma alabılmek ıcın calısır bu yazılım durumunda fanların ıcerdekı yukselen sıcaklıgı tahlıye etmek ıcın bıraz daha erken calısmaya baslayıp normal duruma gore daha gec durması gayet normal asılnda dogru olanı dızel benzın atmosferık ya da turbo beslemelı fark etmeksızın uzun ya da kısa yol sonrası aracı park edıp mın 2 max 5 dk kadar rolantı devrınde kendı halınde calısmaya bırakarak hem yaglanmayı normal duzeye cekmek hemde bu fan acma durumunu baslatıp sız stop edınce durmasını saglamanız olacaktır.

Teşekkür ederim, kusura bakmayın hepsini bilgisizliğimden soruyprum ve son bir aklımı kurcalayan soru var düşük viteste tüksek devir çok yaptık artık sakin kullanıma geçmek istiyorum şuan’a kadar bir zarar vermiş midirim turboya motora dsg şanzımana nasıl anlayabilirim acaba ?

Geri
Üst Alt