Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Kaza yaptım, kasko bozulmalı mı ?

ozanmanav

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 hafta önce bir kaza yaptım. Ve aracımın ön tampon, ön sol far kısmında hasar oluştu onun dışında bir sorun göremedim. Sizce bu hasar için kaskoya başvurmalı mıyım? Aracımda hiç hasar kaydı yok. Yoksa ikitelliden aynı çıkma parçasını bulup kendim mi yaptırmalıyım ?

İkitelli den aldığım güncel parça fiyatları temiz sol ön far köşe ledli 1.250TL, Ön tampon 700-900 TL, Ön sol sis farı + kapağı 400 TL fiyat verdiler. Düşünceniz nedir ?

WhatsApp Image 2021-03-12 at 14.11.31-min.jpeg

Teşekkürler

EDIT:
Arkadaşlar sizinde bilginiz olması için yetkili servisten aldığım fiyatlar şu şekilde:
Ön Far 3170 TL
Ön Tampon 3492 TL
Davlumbaz 532 TL
Ön sis farı kapağı 280 TL

ve işçilik eğer orada olursa 1500 TL ve parçalarda %8 indirim ile yaklaşık 10.000 TL civarı tutuyor

Son düzenleme:
öncelikle geçmiş olsun. açıkcası kaskoyu bozdurup serviste yaptırırsan şişirerek yaparlar herhalde. Far yanlış hatırlamıyorsam 5-6bin TL civarındaydı tamponda afaki olarak söylüyorum 3-4 bin olsa ki plastik parçaya bu kadar para bile çok ya neyse. bence kaskonu deldirmeye gerek yok. şunu belirtmem gerekir ki eğer çok sert çarpmışsanız şaseye ve kaputtaki iç aksamı da kontrol ettir derim.

öncelikle geçmiş olsun. açıkcası kaskoyu bozdurup serviste yaptırırsan şişirerek yaparlar herhalde. Far yanlış hatırlamıyorsam 5-6bin TL civarındaydı tamponda afaki olarak söylüyorum 3-4 bin olsa ki plastik parçaya bu kadar para bile çok ya neyse. bence kaskonu deldirmeye gerek yok. şunu belirtmem gerekir ki eğer çok sert çarpmışsanız şaseye ve kaputtaki iç aksamı da kontrol ettir derim.
Aslında yan taraftan sıyırdı sadece sanıyorum ki şasede bir sıkıntı yoktur. Ama yinede baktıracağım. Bende öyle düşündüm Ledsiz farın fiyatı bile yüksek sanırım bu köşe ledli olan model. Kendim parçaları çıkma bulup taktırsam en mantıklısı olacak gibi duruyor. Cevabınız için teşekkür ederim.

Bir de servisten fiyat alın hocam parça numaraları ile, 2500TL az para değil kaskodan yaptırmak mantıklı ama diğer taraftan servis bu hasara 5-7bin derse satarken tabi kayıp oluşacak belki işi bilmeyen, yedek parça fiyatlarını bilmeyen biri durumdan şüphe edebilir. Bence siz bir servis fiyatıda alın öyle kıyaslayın + ve - olarak.

Son düzenleme:
Ayrıca instagramda Ataşehir/İçerenköyde "farciozkan" var. Far camları değiştiriyor belki daha ucuza halledersiniz bir danışın derim.

Aslında yan taraftan sıyırdı sadece sanıyorum ki şasede bir sıkıntı yoktur. Ama yinede baktıracağım. Bende öyle düşündüm Ledsiz farın fiyatı bile yüksek sanırım bu köşe ledli olan model. Kendim parçaları çıkma bulup taktırsam en mantıklısı olacak gibi duruyor. Cevabınız için teşekkür ederim.

Rica ederim. Bir de @MARAZ37 yeri Zeytinburnu'nda MRZ Garage'a danış istersen o da sana yardımcı olabilir.

Bence önce yetkili servisle bir görüşüp yaklaşık ne kadar tutacağını, sonra da sigortacınızla görüşüp hasarsızlık indiriminizin ne kadar düşeceğini öğrenin. Hasarsızlık 500 lira düşecek ama çıkma parçayla cepten yaptırınca toplam herşeyiyle 4000 lira tutacaksa örneğin cepten yaptırmak çok mantıklı bir hareket olmaz.

Tramer çıkmasa bile ekspertiz yapılınca zaten araçta değişen olduğu ortaya çıkar. Zaten tramer çıkmasa da aracı kazasız diye de satmamak lazım. Kazalı halinin detaylı fotoğraflarını sakladığınız sürece satarken çok sorun yaşamazsınız. İnsanlar yavaş yavaş araç fiyatları arttıkça parça fiyatlarının da arttığını, 2015 yılındaki 4000 liralık hasar ile 2021 yılındaki 4000 liralık hasarın aynı şey olmadığını anlamaya başladılar. Bir de ekspertiz sonucunda karşı taraf hatalı çıkarsa değer kaybı talebinde de bulunabilirsiniz.

Şunu da yapabilirsiniz, tramer biraz daha düşük görünsün diye sigorta ile görüşüp farın orjinal çıkma parçayla değişmesini istediğinizi belirtebilirsiniz. Eksper analizini yapar ve uygun görürse bunu onaylar, siz parçayı nakit olarak alıp araç tesliminden sonra parasını sigortadan alırsınız.

Bence önce yetkili servisle bir görüşüp yaklaşık ne kadar tutacağını, sonra da sigortacınızla görüşüp hasarsızlık indiriminizin ne kadar düşeceğini öğrenin. Hasarsızlık 500 lira düşecek ama çıkma parçayla cepten yaptırınca toplam herşeyiyle 4000 lira tutacaksa örneğin cepten yaptırmak çok mantıklı bir hareket olmaz.

Tramer çıkmasa bile ekspertiz yapılınca zaten araçta değişen olduğu ortaya çıkar. Zaten tramer çıkmasa da aracı kazasız diye de satmamak lazım. Kazalı halinin detaylı fotoğraflarını sakladığınız sürece satarken çok sorun yaşamazsınız. İnsanlar yavaş yavaş araç fiyatları arttıkça parça fiyatlarının da arttığını, 2015 yılındaki 4000 liralık hasar ile 2021 yılındaki 4000 liralık hasarın aynı şey olmadığını anlamaya başladılar. Bir de ekspertiz sonucunda karşı taraf hatalı çıkarsa değer kaybı talebinde de bulunabilirsiniz.

Şunu da yapabilirsiniz, tramer biraz daha düşük görünsün diye sigorta ile görüşüp farın orjinal çıkma parçayla değişmesini istediğinizi belirtebilirsiniz. Eksper analizini yapar ve uygun görürse bunu onaylar, siz parçayı nakit olarak alıp araç tesliminden sonra parasını sigortadan alırsınız.

Çok doğru amacım zaten hasarsız göstermek değilde hocam satarken muhakkak söyleyeceğim böyle bir hasar oldu yaptırdım diye. Ama dediğinizde mantıklı evet öncelikle bir servis fiyatı alacağım. Ama merak ettiğim konu acaba aracı kendim yaptırıp kasko şirketine bu masrafları yaptım diye danışsam bana onay verirler mi ?

Kaskoya o kadar para verip kaza yapınca cebinden yaptırmak bana biraz ters geliyor.
Airbaglerin de görüneceği detaylı fotoğraflarını kaybetme satarken de göster.
Sonuçta ileride expertizde kazalı olduğu anlaşılacak ve her durumda fiyatta pazarlık konusu olacak.
Bence en mantıklısı yetkili servis dışında sigortalarla çalışan işinin ehli özel servisler mevcut. Onlardan birine yaptırırsan tramerde yetkili servise oranla daha düşük hasar gözükecektir. Yetkili servisin çıkartacağı fiyatın belki %40 altına yapılabilir.

Kaskoya o kadar para verip kaza yapınca cebinden yaptırmak bana biraz ters geliyor.
Airbaglerin de görüneceği detaylı fotoğraflarını kaybetme satarken de göster.
Sonuçta ileride expertizde kazalı olduğu anlaşılacak ve her durumda fiyatta pazarlık konusu olacak.
Bence en mantıklısı yetkili servis dışında sigortalarla çalışan işinin ehli özel servisler mevcut. Onlardan birine yaptırırsan tramerde yetkili servise oranla daha düşük hasar gözükecektir. Yetkili servisin çıkartacağı fiyatın belki %40 altına yapılabilir.
Hocam o sadece onarım olan işlerde öyle de parça değişimi gerekince çok bir fark olmuyor, parça her türlü Doğuş'tan tedarik edilecek, onun da fiyatları sabit.

Geri
Üst Alt