Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Kör nokta uyarı sistemi

Balkanton

Kayıtlı Üye
Merhaba. 2020 xcellence'a kör nokta uyarı sistemi yaptırmak istiyorum. Dün Android auto açtırmak için gittiğimde kendilerinin bunu yapmadığı söylendi. Servis çıkışı Şirinevler'e giderek bir kaç yere sorduysam da yapan birilerini bulamadım. Daha önce bir yerde bir arkadaşın Bahçelievler'de yaptırdığını okumuştum ama bir türlü bulamıyorum şimdi. İstanbul'da yaptırabileceğim bir yer var mı?

Bunun haricinde front assist hakkında bilgi rica ediyorum. Araçta sistem açık olmasına ve uyarı olarak "Erken" seçilmiş olmasına rağmen hiç bir şekilde çalışmıyor. Dün serviste sorduğumda bu sistemin öndeki araca değil de yanlardan gelecek tehditlere yönelik olduğu söylendi. Ama buradaki açıklamada "Ön bölge asistanı “Front Assist”, radar sensörleri yardımıyla kritik mesafe durumlarını algılar ve durma mesafesini kısaltmaya yardımcı olur" yazıyor. Bu cümleden de anlaşılacağı üzere, sistem öndeki araçları (tehditleri) izleyerek ayarlanan uyarı seviyesine göre sürücüyü görsel ve sesli olarak uyarmalı. Elbette bunun belirli şartlara bağlı olduğunu biliyorum. Bu sistemin çalışması hakkında bilgisi olanlar nasıl çalıştığını anlatmalarını rica ediyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İstanbul da bildiğim Ender Elektronik ve Vural Elektronik Apo Usta var bu işleri yapan.

Merhaba. 2020 xcellence'a kör nokta uyarı sistemi yaptırmak istiyorum. Dün Android auto açtırmak için gittiğimde kendilerinin bunu yapmadığı söylendi. Servis çıkışı Şirinevler'e giderek bir kaç yere sorduysam da yapan birilerini bulamadım. Daha önce bir yerde bir arkadaşın Bahçelievler'de yaptırdığını okumuştum ama bir türlü bulamıyorum şimdi. İstanbul'da yaptırabileceğim bir yer var mı?

Bunun haricinde front assist hakkında bilgi rica ediyorum. Araçta sistem açık olmasına ve uyarı olarak "Erken" seçilmiş olmasına rağmen hiç bir şekilde çalışmıyor. Dün serviste sorduğumda bu sistemin öndeki araca değil de yanlardan gelecek tehditlere yönelik olduğu söylendi. Ama buradaki açıklamada "Ön bölge asistanı “Front Assist”, radar sensörleri yardımıyla kritik mesafe durumlarını algılar ve durma mesafesini kısaltmaya yardımcı olur" yazıyor. Bu cümleden de anlaşılacağı üzere, sistem öndeki araçları (tehditleri) izleyerek ayarlanan uyarı seviyesine göre sürücüyü görsel ve sesli olarak uyarmalı. Elbette bunun belirli şartlara bağlı olduğunu biliyorum. Bu sistemin çalışması hakkında bilgisi olanlar nasıl çalıştığını anlatmalarını rica ediyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Aracımda front assist yok ama genel olarak bu sistemler son saniyeye kadar müdahele etmezler. Gerçekten kaza tehdidi oluşunca da siz ne olduğunu anlamadan frene asılırlar.

Sistem çalışıyor mu diye test etmek istiyorsanız 1-1.5 metre yükseklik olacak şekilde kolileri üst üste dizin sonra da 20 km üzerinde bir hızla kolilerin üzerine sürün, hiç bir tepki vermezse ve kolilere çarparsanız servise götürüp konuyu anlatabilirsiniz.

2017 yeni kasa ibizamda da front asist mevcut ve sorunuzun aynısını servise sormuş olarak cevaplayacağım. Bendeki sistem bazen gayet doğru şekilde çalışıyor mesela öndeki araç yavaşlarken gaza bastığımda ya da süratli şekilde yaklaştığımda önce sesli gerekirse de fren yaparak araca müdahale ediyor ancak gelgelelim bu sistem aynı koşulları sağlamama rağmen bazen de hiç yokmuş gibi davranıyor. Samsun Seat'a sorduğumda aracımın beyninde herhangi bir arızanın olmadığı, sistemde sorun bulunmadığı tarafıma iletildi. Eğer siz denemek istiyorsanız koli örneği gerçekten mantıklı ya da farklı bir objeye fren mesafenizi her şartta muhafaza ederek yaklaşma yapıp bir deneyin. Muhtemelen çalışacaktır, bununla birlikte aracın menüsünden front asisti kapat-aç yapmak da çözüm olabilir diye düşünüyorum. Emniyetli sürüşler dilerim.

Geri
Üst Alt