Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

ilk çalıştırmada ses sorunu?

Shark

Kayıtlı Üye
arkadaşlar merhaba. aracım 2010 model 140.000kmde 1.2 düz motor, uzun süredir umursamadığım bir ses var ama artık korkmaya başladım. şöyle ki, aracı ilk çalıştırmamda çok değil 1-2 saniye kadar "gırrrrr" diye yüksek bir ses geliyor sonra kesiliyor. bir ustaya gösterdim zincirden dedi. zincir yağlanana kadar o ses geliyor, yağlama yaptıktan sonra kesiliyor ses dedi. ne kadar inansam, güvensem bilemedim. var mı böyle bir ses duyan, daha önce başına gelen?

eğer ki zincirden ise orjinali nedir marka olarak, alıp yetkili serviste değil dışarıda yaptıracağım çünkü. bilen var mı orjinali ne marka çıkıyor üstünden?

Valla o sesi duymayan yoktur benim aracım 48 binde 2012 model ilk çalıştırmada 5 saniye falan yapıyor Bende de ama uzun süre çalışmayıp yani motor soğukken yapıyor ve bu normal genelde kukreme yapiyor ilk calistirmada

Valla o sesi duymayan yoktur benim aracım 48 binde 2012 model ilk çalıştırmada 5 saniye falan yapıyor Bende de ama uzun süre çalışmayıp yani motor soğukken yapıyor ve bu normal genelde kukreme yapiyor ilk calistirmada

Aynen kükrüyor gibi gırrrr sesi çıkıyor. Normal mi yani bu? Zinciri falan değiştirmek gerekmiyor mu?

Volkswagen gruplarında bu ses normal diye biliyorum benim aracım 48 binde ve aynı ses benimkinde de oluyor ama sonraki calistirmalarda olmuyor

Bu soruna tamircinin sözlerini şu olmuştu: zamanla zincirin esnediğini ve ilk çalıştırmada zincir esneyip bolluk oluştuğundan o sesi verdiğini söylemişti. Zincirin değişip sesin gideceğini ama esnediğinde tekrar bu sesi alacağımı söyledi. Çok aşırı olmadıkca hiçbir zararı olmadığını seat ve volkswagen gibi araçlarda bunun devamlı yaşandığını söyledi. Bu arada aracım 2008 seat leondu şimdi 2016 fr var tabi bu sorun yaş itibariyle mi yoksa eski sistem kaynaklı mı önceki araçta yaşıyodum.

Merhaba aracınız ilk çalıştırmada normal halinde daha gürültülü çalışıyor ise ve bu ses sadece eksoz kısmından geliyor ise (yani motor içinden değil) aracınız cold start yapıyor demek olup herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Merhaba aracınız ilk çalıştırmada normal halinde daha gürültülü çalışıyor ise ve bu ses sadece eksoz kısmından geliyor ise (yani motor içinden değil) aracınız cold start yapıyor demek olup herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.
Hayır egzozdan değil direkt motordan geliyor. Çok ikilemde kaldım zincir zararlı değiştirmek gerek mi, yoksa değiştirmemeli diye.

Bu soruna tamircinin sözlerini şu olmuştu: zamanla zincirin esnediğini ve ilk çalıştırmada zincir esneyip bolluk oluştuğundan o sesi verdiğini söylemişti. Zincirin değişip sesin gideceğini ama esnediğinde tekrar bu sesi alacağımı söyledi. Çok aşırı olmadıkca hiçbir zararı olmadığını seat ve volkswagen gibi araçlarda bunun devamlı yaşandığını söyledi. Bu arada aracım 2008 seat leondu şimdi 2016 fr var tabi bu sorun yaş itibariyle mi yoksa eski sistem kaynaklı mı önceki araçta yaşıyodum.
Çok güzel özetlemişsin hocam ama ne kadar güvenilir o adamın dediği? Bir de çok aşırı göreceli bi kavram sana göre azdır bana göre çoktur:)

Geri
Üst Alt