Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Ibiza 2017 servis önerisi özel ya da yetkili?

VARG

Kayıtlı Üye
Herkese merhaba. Eski kasa arabamın 4 yıl bakım zamanı yaklaşıyor. Arabam şuan 43000 km de. Doğuş oto ile görüştüğümde yağ, filtreler (hava,polen,yağ), ve buji değişimine toplamda 2155 TL, zubizu indirimi olunca da 1725 TL dedi. Ben genelde cam suyu da koydurmuyorum muhtemelen 1700 TL ye gelir. Parçaları kendim tedarik ettiğimde filtrelere ek olarak yakıt filtresini de eklesem bosch ta 327 TL, Mann ' da ise 362 TL . Bujilere baktığımda 300-400 TL arası. 4 litre yağ castrol edge 5-30 ya da mobil 1 esp 5-30 da yine 150-250 TL arası (biraz geniş aralık yazdım genel araştırmaya göre sahtesi çok olabiliyormuş özellikle ucuz satanlarda). Maksimum fiyatlar toplamı 1012 TL yapıyor. Belki birkaç ekstra eklenir fren hidroliği, motor soğutma sıvısı vs. 150-200 de ustaya versem 1200 TL ye bakımı tamamlarım. Sizce hangisi daha mantıklı? Aracın Servis bakımlı görünmesi mi yoksa fiyatları abartmış olmama rağmen yarı fiyatından biraz fazla olan bakım maliyeti mi daha cazip?

600-700 az para değil ben olsam 2 seçenekten özel servisi seçerdim rutin bakım için.
Ağır bakım için yetkili servise giderim ne kadar fazlada olsa kafam rahat olsun diye.

• Beğen
Reaksiyonlar: VARG
Bir hafta önce 2017 yeni kasa ibizamın 60k bakımını yetkili serviste yaptırdım. Bu bakım 4. bakımımdı. Kilometreden dolayı bujilerim de değişti. Fiyat olarak bana da aynı fiyat verildi. Benim tavsiyem yetkili servis bakımından şaşmayın. Burada bir fikir daha verebilirim o da yetkili serviste polen filtrenizi de değiştirmeyin fiyat hatrı sayılır miktarda düşecektir. Polen filtrenizi kendiniz de dışarıdan 50 60 liraya alıp kolayca değiştirebilirsiniz. Bu sayede hem yetkili servis bakımınızdan çıkmamış olursunuz, hem de sanayide uğraşacağınıza serviste rahatça işinizi halledersiniz. Tabi ki takdir sizin. Nacizane görüşlerim bunlardır.

Aracımın servis bakımlı olması aslında bir nevi güven veriyor. Orada servise girdiğime ve kontrollerin yapıldığına dair kayıt oluyor bende de evrak. Yapılan kontrol ve değişen parçalarla ilgili sorun yaşasam hukuki olarak ta hakkımı arayabilirim düşüncesindeyim. Ama aradaki fark azımsanacak kadar da değil. Nisan ayı kasko ve trafik sigortası yenilemesi ile taçlanıyor bunun üzerine

Alım gücümüzün düştüğü bu günlerde bakım ücretleri gerçekten yüksek ve bizlerin bütçelerini zorluyor. Dediğiniz gibi servisten kaynaklanan zararlarda servis bakımlı olmasının sonucunda hak aramanız kolay olur ancak şunu da belirtmem lazım kurumsal çalışan özel servislerde de faturalı işlem yaptırırsanız yine hak arama şansınız olur. Bununla birlikte, kendi aracımın son bakımında serviste değiştirmediğim polen filtrem için yurtdışı siteleri araştırdım ve orada 5 euro dan 12 13 eurolara kadar kalite kalite polen filtresinin değiştiğini gördüm. Biz ise aynı ürünlere 80 liradan başlayan ve 150 liralara giden ücretlere sahip olabiliyoruz. Bu nedenle sizi anlıyorum. (Şunu da belirteyim servisin taktığı polen filtrelerinden hiçbir zaman aracı sıfır aldığım zamanki performansı alamadım.) Eğer bakımı dışarıda yaptırmayı düşünürseniz güvenilir bir ustayı tercih etmenizi tavsiye ederim. İş bilmez ustalar ya da ustanın ilgilenmeyip çırağına iş yaptırması sonucu zamanında çok başım ağrıdı. Filtre grubunda da bosch değil de mahle ya da mann kullanmanızı tavsiye ederim.

• Beğen
Yurdışı fiyatlarına bakınca insanın morali bozuluyor zaten. Abim istanbulda yedek parça işinde şimdi geliş fiyatından belki bir tık ürtüne ürünleri tedarik edip dışarıda iyi bir usta bulma yoluna gideceğim yüksek ihtimal. 2 taraftan araştırma içindeyiz. Eğer fark ciddi derecede olacaksa yetkili servis yerine özele yönelmek mantıklı olacak. Yetkili serviste mide bulandıran şeyde zubizu indirimi olamasa 2000 tl ye yapacak olmaları. Tabi düzgün biryer bulamazsam mecbur oraya giderim.

Araç otomatik ise servis, manuel ise dışarda yaptırmanızı öneririm. Otomatik şanzımanda sorun olduğunda iyi niyetten faydalanabilirsiniz.

• Beğen
Bugün mann hava ve yağ filtresi hengst karbonlu polen filtresi, castrol edge 5-30 yağ ve karter tapasını toplamda 450 ye yakına abimden temin ettim. Birkaç farklı bosch car ve özel servisle görüştüm 4. Yıl bakımı diye 43000 deki arabanın bujisi değişmez dediler onları iptal ettim. 100-150 arası da usta alacak. 600 tl ye bakım tamamlanmış oluyor. Genel kontrolleri de yapılacak ekstra birşey çıkarsa yine parça temin edip devam.

ben olsam hem garantiyi uzatır hemde bakımları serviste yapardım garanti candır

Bence kendinize güzel bir özel servis edinin. Yetkili servisten daha güzel işlem yapan maliyetleri daha ucuz olan özeller var. Yaptığı işin hem kaydını tutan hem de arkasında duran yerler var. Bu devirde para kazanmak kolay değil. Bence cebinizde kalsın. Hep içimizde sanayi kavramı yanlış anlaşılıyor. Ne yaptığı belli olmayan merdiven altı yere de sanayi diyoruz, yetkili servislerden ayrılan kendine aynı marka grubuna bakan ustalara da sanayi diyoruz, kurumsal birkaç firmaya da sanayi diyoruz. Daha önceden tecrübe edilmiş güven veren bir özel servis bulup oraya gitmenizi öneririm.

• Beğen
Geri
Üst Alt