Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

History of Seat Ibiza - Ibiza Tarihi

kaya5789

Kayıtlı Üye
Ibiza bölümünde böyle bir konunun olması lazım diye düşündüm. Can sıkıcı bilgileri de içinden çıkartıp biraz da Türkçeye çevirp buraya koydum resimlerle beraber. İnşallah merakı olanlar için faydalı olur.

Model ismini İspanya'nın güneyinde bulunan IBIZA adasından almıştır.

MK1 (1985-1993)
1986-SEAT-Ibiza-Mk-1-Diesel-photo.jpg

Giorgetto Giugiaro tarafından dizayn edilmiştir.

MK2 (1993-1999)
1988-SEAT-Ibiza-Mk-1-1-5-SXI-photo.jpg

Type 6K olarak geçmektedir. Giorgetto Giugiaro Tarafından dizayn edilmiş bu model de. VW himayesine bu Ibiza modeli ile birlikte girilmiş.

MK2 Facelift(makyaj) 1996-1999
Seat-Ibiza-Mk2-Facelift-1996-1999-photo.jpg

MK2 Facelift2(makyaj2)(Ingiltere'de mk3 olarak adlandırılmış) (1999-2002)
Seat-Ibiza-Stella-Mk2-Mk3-1999-2002-photo.jpg

Type 6K2 olarak geçmektedir.

MK3 (2002-2008)
SEAT-Ibiza-Mk4-photo.jpg

Type 6L olarak geçmektedir, Walter de'Silva tarafından dizayn edilmiştir.

MK4 (200:cool:
SEAT-Ibiza-6J-photo.jpg

Type 6J olarak geçmektedir, Luc Donckerwolke tarafından dizayn edilmiş.

seatibizalaunch1.jpg

kaynak:
http://www.cars-directory.net/articles/seat/ibiza/Seat-Ibiza-Stella-Mk2-Mk3-1999-2002-photo.jpg

teşekkürler melihim
yanlış hatırlmıyorsam mk tartısması olmustu gecenlerde

Teşekkürler Melih..Benim kasayı tek geçiyorum..:p :D

teşekkürler melih guzel paylaşım..

Saol melıh paylasım ıcın fakat mk3-mk4 tartısması yenıden olabılır :) Senın paylasımında mk3 olarak paylastıgın kasa bır cok forumda mk4 olarak gecıyor.makyajlı mk2 olarak gecen 2 kasa arasında bellı baslı farklar var.Kullanılan motor seceneklerı bıle farklı

Can zaten mk2 son facelift İngiltere'de filan mk3 olarak geçiyo resmi olarak ama diğer ülkelerde mk2 diyo benim kaynak.

Tabi çoğu insan senin gibi düşünüp(facelift ile beraber motorlar ve tipi baya değişmiş) mk2 facelifti mk3 olarak adlandırıp sonrakileri de sırasıyla mk4 ve mk5 olarak adlandırıyo olabilir. Bence de mantıklı olan bu çünkü gerçekten fark var, ama böyleymiş valla :)

Geri
Üst Alt