Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Fren balatası bitmiş mi?

ErenSenturk

Kayıtlı Üye
Merhaba,

Aracım 2017 Leon, 40binde, fren balatası hiç değişmedi.

Bakıma götürdüğümde balataların bir sonraki bakıma kadar idare etmeyeceği söylendi. Ayrıca, sağ ön teker sol ön tekere göre daha fazla aşınmıştı ve rot balans ayarı yapıldı bakımda. (Bakımdan çıkalı 100km olmamıştır)

Yakın bir zamanda git-gel toplam 2bin km'lik uzun yolum var. Görüntüleri ekliyorum. Sizce ne durumda balatalar?

Ekli dosyalar

• SolOn.jpeg
    SolOn.jpeg
    102.3 KB · Görüntüleme: 68
  • SolArka.jpeg
    SolArka.jpeg
    95.5 KB · Görüntüleme: 71
  • SagArka.jpeg
    SagArka.jpeg
    140.4 KB · Görüntüleme: 77
  • SagOn.jpeg
    SagOn.jpeg
    122.9 KB · Görüntüleme: 73
Valla görüntülerden tam anlaşılmıyor ama bitik gibi görünüyor km ile pek alakalı bir durum değil freni ne kadar kullandığınız ya da nasıl kullandığınız ile alakli

Selamlar,

Bugün Bostancı oto sanayide Atak Servis'de Ferodo marka ile hem ön hem arkayı değiştirdim. 750TL tuttu. Servis 1400TL istemişti.

• Beğen
Reaksiyonlar: kfy
Ustad fotolardan durumu anlamak zor ama dedikleri gibi bir sonraki bakima kadar goturmeyebilir sanki. Ozellikle iki balata bayagi eksilmis gibi gorunuyor sanki..

Ben de 6. Ayda 4 balata birden degisim yaptirmistim. Ferodo 4 teker balatasini 220 liraya kargo dahil almistim :) birkac hortum degisikligi vs de vardi ustama da iscilik 100-150 lira arasi verdim diye hatırlıyorum. Eger serviste degisim zorunlulugun yoksa disardan yaptirman maddi olarak cok farkeder. Ama garanti vs durumu varsa o zaman durum ayri :/

Balatalar degiseli 5000 km yi gecti inanilmaz mamnunum. Dusunen olursa diye ek bilgi olarak kalsin burda :)

Ön balatalar gidermiş daha. Frenleri çok mu kullanıyorsunuz ? Ben orjinal balataları 75 bin km de değiştirdim. Sürüş tarzınız agresif sanirsam

Ustad fotolardan durumu anlamak zor ama dedikleri gibi bir sonraki bakima kadar goturmeyebilir sanki. Ozellikle iki balata bayagi eksilmis gibi gorunuyor sanki..

Ben de 6. Ayda 4 balata birden degisim yaptirmistim. Ferodo 4 teker balatasini 220 liraya kargo dahil almistim :) birkac hortum degisikligi vs de vardi ustama da iscilik 100-150 lira arasi verdim diye hatırlıyorum. Eger serviste degisim zorunlulugun yoksa disardan yaptirman maddi olarak cok farkeder. Ama garanti vs durumu varsa o zaman durum ayri :/

Balatalar degiseli 5000 km yi gecti inanilmaz mamnunum. Dusunen olursa diye ek bilgi olarak kalsin burda :)

Hocam çok iyi fiyata almışsınız. Benim balatalar 550 TL tuttu, işçilik için de 200 TL aldılar. Şimdi internetten araştırınca 330 TL' bulabildim ön + arka hepsini. Şu an yeni takıldığından sanırım pek iyi değil tutuşu hatta fren pedalının baya aşağısında tutuyor, iyice ezmem gerekiyor pedalı, umarım ileride düzelir.

Son düzenleme:
Ön balatalar gidermiş daha. Frenleri çok mu kullanıyorsunuz ? Ben orjinal balataları 75 bin km de değiştirdim. Sürüş tarzınız agresif sanirsam

Aslında çok da agresif kullanmıyorum.

Daha önce 2015 jetta vardı. 2017'e kadar 50 bin km yaptım ve balata değiştirmemiştim. Leon'u da aynı şekilde kullanıyorum ama değiştirdik.

Hocam çok iyi fiyata almışsınız. Benim balatalar 550 TL tuttu, işçilik için de 200 TL aldılar. Şimdi internetten araştırınca 330 TL' bulabildim ön + arka hepsini. Şu an yeni takıldığından sanırım pek iyi değil tutuşu hatta fren pedalının baya aşağısında tutuyor, iyice ezmem gerekiyor pedalı, umarım ileride düzelir.

Valla ustadim aynen dedigin gibi bedavadan az pahaliya aldim sayilir hemde orijinalligine emin oldugum bir yerden otosupermarket sitesinin n11 dukkanindan.. balatalari aldigin yer biraz pahali saymis ama memnun kalirsin uzun sureli bir bakim olmus insallah.

Balata yeni degistiginde disklere alisma ve disk formunda asinmasi icin en az 50-100km lazim. Suan hic iyi tutmaz yaklasik 300-500km arasinda yol yapinca tam istedigin kivama gelir. Artik fren tutuyor demeye baslarsin insallah :)

Fren balataları tamamen kullanıma bağlı olarak değişen bir malzeme. Alacağınız ürüne dikkat edin, yumuşaklık/sertlik çok çok önemli. Ses yapması da çabası. Bu yüzden daha önceden de kullanılmış bir markayı ürünü almanizda fayda var.

Geri
Üst Alt