Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

El freni balata yapışması.

wanted007

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar hava gece -9 derecelerdeydi yağmurun üzerine bu soğuklar olunca benim arka fren balataları yapışmış. Arabayı resmen tutuyordu ama mesai nedeniyle mecbur kullanmak zorunda kaldım. Koku ve duman esliginde 2.5-3km kadar gittim. 500 metre sanki hiç bırakmamış gibi aşırı sert çekiyordu. Sonrasında yolun yarısında balatalar biraz saldı kendini ama iş yerine vardığımda koku bayağı vardı ve diskler asiri ısınmıştı. Jant bile hafif ısınmıştı. Balatalarda herhangi bir sorun olmuş mudur? Değişim gerekir mi? Diskte gözle görünür bir çatlak vs yok ama bakacağım titreme yapmazsa müdahale etmeyi düşünmüyorum..

Daha önce başına böyle bir olay gelen var mı? Sonraki süreçte sorun çıkardı mı? Konularda baktım benzer bir konu bulamadım gözümden kaçmışsa affola.

Balataların ömründen hiç yoksa birkaç bin km yemişsinizdir, diskte de aşırı ısınmadan dolayı yüzeysel bozulma oluşmuş olabilir, düşük hızlarda titreme yapmayabilir ama 120-130 ile giderken tatlı fren yapın, biraz ısınsın frenler, sonra tekrar 130'a çıkıp biraz daha sert fren yapın, sorun varsa frenler sıcakken anlarsınız. Aracınızın el freni telli mi bilmiyorum ama telli ise büyük ihtimalle o da gevşemiştir. Aracı bir ustaya göstermenizde fayda olabilir.

Arkadaşlar hava gece -9 derecelerdeydi yağmurun üzerine bu soğuklar olunca benim arka fren balataları yapışmış. Arabayı resmen tutuyordu ama mesai nedeniyle mecbur kullanmak zorunda kaldım. Koku ve duman esliginde 2.5-3km kadar gittim. 500 metre sanki hiç bırakmamış gibi aşırı sert çekiyordu. Sonrasında yolun yarısında balatalar biraz saldı kendini ama iş yerine vardığımda koku bayağı vardı ve diskler asiri ısınmıştı. Jant bile hafif ısınmıştı. Balatalarda herhangi bir sorun olmuş mudur? Değişim gerekir mi? Diskte gözle görünür bir çatlak vs yok ama bakacağım titreme yapmazsa müdahale etmeyi düşünmüyorum..

Daha önce başına böyle bir olay gelen var mı? Sonraki süreçte sorun çıkardı mı? Konularda baktım benzer bir konu bulamadım gözümden kaçmışsa affola.
balata diske yapıştıysa teker dönmez .. ve lastiğin hep aynı yeri yere sürter bence lastiğe bakın belli bir noktası aşınmışmı diye.

Tesekkur ederim cevap icin. Soguga aliskin olmayinca tecrube edinmis oldum :) bugun duz zeminde el frenini tek kademe cekip viteste biraktim.

Fren gun icinde tamamen inmedi desem yeridir. Aksam uzeri artik tamamen yerine gelmisti. Testini yaptim titreme vs olmadi frende de sorun yok gibi gorunuyor. El freni telli.. eski kademesinde tutuyor 4. Kademede cok sert tutuyor 3 te normal tutuyordu. Suan da ayni seviyelerde tutuyor gibi bakalim havalar duzelsin iyice belli eder. Bu arada Haftasonuda 3. Kademede birakmistim tamamen benim soguk hava tecrubesizligim :)

balata diske yapıştıysa teker dönmez .. ve lastiğin hep aynı yeri yere sürter bence lastiğe bakın belli bir noktası aşınmışmı diye.

Cevap icin tesekkurler ustadim. Benim el freni hizbir zaman kizaklayacak seviyede tutmuyor. O yuzden balatayi yedigine eminim yine her ihtimale karsi lastikleride kontrol ettim sorun yok cok sukur.

Cevap icin tesekkurler ustadim. Benim el freni hizbir zaman kizaklayacak seviyede tutmuyor. O yuzden balatayi yedigine eminim yine her ihtimale karsi lastikleride kontrol ettim sorun yok cok sukur.
rica ederim ama aksam el frenini çekipte bıraktıysanız arabayı su buz tutunca balata ve disk arasında yapışmıştır ,bu şekilde olduğu zamanda teker dönmez , birde balata kokusumuydu koku lastik kokusumuydu acaba ?

Balata ustadim eminim. Teker hic kizaklama yapmadi. Cunku teker kizaklamasindan cok daha rahat gidiyordu arac. El freni cektigim kademeye kadar halati kopmus gibi serbest hareket yapiyordu. Acaba halat mi dondu oda aklima geldi. Emin olamadim. Ama aksam saatlerinde fren gayet normal kivaminda tutuyordu turladim geldim (8-10km) disklere dokundum hic isinma vs yoktu.

Arkadaslar dun hic yagmur yagmadi ama gece -11 dereceydi kuru soguk var iki gundur. Bugun el freni tek dis cekmistim onu da birakmadi. Normal degil sanki buralarda ilk defa boyle soguk oluyor o yuzden cokta tecrubemiz yok acikcasi. Mesaiden dolayi ustaya da gitme sansim yok. Anlam veremedim bir turlu. Acaba kalipermi birakmiyor desem onunda isininca birakmasi lazim diye dusunuyorum.

Arkadasin passat var 2005 elektronik fren. Oda bugun tam birakmamis hatta kuruma geldiginde el frenini cekmek istemis dugme geri atmis cekmemis.

Otomatik vitesli araçlarda, hele birde hafif eğimli yerde park edildiğinde el freni mecburen çekmeliyiz. Aksi halde tüm yük şanzımana biner ve sıkıntıya yol açar.

Benim el freni elektrikli benimkide yapışmış. 2 gündür aracı çıkaramıyorum. Önler pati cekiyor ama araba gitmiyor. Güneş çıksın da eritsin diye bekliyorum. Aklıma ön ve arka balatalara sıcak su dönmekte geliyor.

Geri
Üst Alt