Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

ECU Değişimi ve İmmobilizer [ÇÖZÜLDÜ]

RBozkurt

Kayıtlı Üye
İyi forumlar

Yaklaşık 2 sene önce motor beyni su aldığı için değiştirmek zorunda kaldım. Aldığım beyin daha önce açıktı bu yüzden çalıştırmada ve kullanmada problem yaşamadım. Elimde 2 adet orijinal anahtar var. Bu anahtarlar hiç problem olmadan beyin değişimi sonrasında çalıştı. İmmobilizer ışığı vs yanma olmadı.

Aliexpres üzerinden orjinal anahtar koduna uygun sustalı anahtar aldım (TR maliyeti 250+ TL, Vergi, kupon, çektirme vs 50TL ye aldım). Metal kısmı anahtarcıda çektirdim.
Kapıları açıyor. Kapıları açtıktan sonra kontak üzerinden orjinal anahtarı takarak bu anahtarı araca tanıttım.
Düğmeler açıp kapatıyor. Buraya kadarda problem yok.

Kontağa takınca İmmobilizer lambası yanı sönmeye başlıyor. Biraz araştırdım yabancı videolarda bu İmmobilizer olayını anlatmışlar fakat durum şu şekilde.
ECU üzerinden İmmobilizer pini okunuyor. Elimde VAG K Can kablo var. Pini okurum burda da sıkıntı yok. Pini okudum diyelim.

VCDS üzerindne kodlama yaparken araçtaki kayıtlı anahtarlar silinip pin kodu ile tekrardan tanıtım yapılıyor.
En fazla da 3 anahtar tanıtılıyor sanırım.

Şimdi ECU üzerinden okuduğum pin kodu yeni takılan ECU'ya ait olacak. Diyelim sildik 2 anahtarı. Tanıtma kanalına girip tanıttıktan sonra ya olmazsa kısmındayım :) Bu sefer elimdeki 3 anahtarda olmayacak.

Daha önce anahtar aktivasyon işlemi yapan varmıdır? Yada konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

İmmobilizer tanıtma işlem adımlarını tek tek sıralayalım.

VAG K Can Commander ile immoblizer PİN kodunu öğreniyoruz.

1. Program açılıp ****MMSET kısmından kablo portu seçilecek.
2. Target kısmından 07 Kombi seçilecek
3. Connection type > K-Line seçilecek
4. Special Functions > Instrument/Immobilizer seçilecek.

Adsız.png

Açılan ekrandan
5. Read yapılacak
6. Login kısmında yazan PIN kodu sizin araca ait IMMOBLIZER şifresidir.
maxresdefault.jpg

Bu okuma işlemini yapınca Save To File seçeneğinden mevcut ayarlarınızı kaydedin.
VAG K Can Commander programı ile işimiz bu kadar.

VCDS

Vcds programına giriyoruz
17 İnstrument
11 Login (kodu buraya yazıyoruz do it kısmını tıklıyoruz)
10 Adaptation
Channel 21
READ

Okuma işleminden sonra araçta kayıtlı anahtar sayısı ekrana gelecektir.
2 eski, 1 yeni anahtar olduğunu varsayalım. Yani toplamda 3 anahtar.
Öncelikle 00 yapıp tüm anahtarları silelim.
Ardından araca tanıtılacak olan toplam anahtar sayısını (Yani 3) girip SAVE yapalım.
Ekranda sadece save yapılacak ve arkasından bu anahtarlar kontağa takıp sırayla start konumuna getirilecek.
Start yapınca yanan immobilizer ışığının söndüğünü göreceksiniz. Diğer 2 anahtara da aynı işlem uygulanacak ve Done Go Back ile ekrandan çıkılacaktır.
İşlem bu kadar.
RossTech sitesinin videosuda yardımcı olacaktır.

Geri
Üst Alt