Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

DSG Şanzıman Hakkında Bilinmeyenler

kaya5789

Kayıtlı Üye
Golf TSI (122BG) 7-İleri DSG eşliğinde 6-İleri DSG ye göre her 100 Km'de 0.4 Litre ekstra yakıt ekonomisi sunuyor.

7 İleri DSG şanzımanın içinde 1.7 Litre Yağ bulunmakta. 6 ileride bu rakam 6.5 Litre

7 İleri DSG nin ağırlığı 70 Kg. bu değer 6 İleri DSG de 93Kg.

DSG ile kullanılan en düşük güçlü motor 105 Beygir Gücünde

6 İleri DSG nin içinde 140 derece (maks.) sıcaklığındaki yağ mekatroniklerin kontrol edilmesini sağlıyor.

DSG şanzıman üretiminde 226 işçi görev alıyor.

7 İleri DSG maksimum 250 Nm Tork altında çalışabiliyor, 6 İleride bu değer 350Nm.

VW Group bünyesinde DSG nin kullanıldığı en güçlü motor 300 Beygir Gücünde

Kassel Fabrikasında günde 750 adet 7 İleri DSG , 1500 Adet 6 İleri DSG üretiliyor.

İlk 6 İleri DSG VW Golf R32 modelinde kullanıldı 2003 Yılında.

6 İleri DSG Dizel motorlarda ilk defa 2004 Yılında kullanıldı, Golf TDI ve Touran TDI modellerinde.

2005 Yılında 150.000 adet 6 İleri DSG Şanzıman Kassel fabrikasında üretildi.

2007 Yılında ise bu rakam 400.000 adete ulaştı toplamda.

7 İleri DSG ile 2.000.000 Km yol katedildi üretim aşamasında.

Golf TSI 122 B.G. Motor ve 7-İleri DSG ile "Yenilik ve Çevre" kategorisinde ADAC tarafından "Yellow Angel 2008" Ödülüne layık görüldü.

2007 Yılında Golf GT Sport 170 B.G.TSI 6-İleri DSG eşliğinde "Yılın Teknolojik Yeniliği" Kategorisi altında Barselonada ödüllendirildi.

Bu arada Veyron'da 7 ileri DSG kullanıyormuş , yeni öğrendim

Veyron'un 7 ileri DSG'si ;

490961205103723aq5.jpg

Golf'ün 7 ileri DSG'si ;

vw7speeddsgthumbnailmb7.jpg

Ayrıca bunlara ilaveten:

DSG şanzıman sistemi BMW M3 de kullanılan SMG sistemi ile aynı prensible çalışır.

Çift kavramalı debriyaj sistemi 32bit lik işlemcilerle Vites değiştirme işlemi Direksiyondan veya Değiştirme mekanizmasından +/- seçildiğinde saniyenin 0.08 de araçta bulunan beyine komut vererek Vites değiştirme esnasındaki kaybı minimum a indirir.

Bu sistemin getirisi Saliselerle ölçülen seri vites değişimi + performans vaad etmektedir.

Golf Gti düz vites 0-100 7.2 saniyede hızlanırken Opsiyon listesindeki DSG şanzıman ile 6.8 saniye de çıkmaktadır.Bu aradaki Salise Beyinin insandan daha çabuk vites değiştirme kabiliyetidir

DSG
Dual Shift Gearbox : Çift Milli Vites Kutusu
Çift debriyaj olduğu gibi motorun hareket verdiği çift dişli mili vardır. Bir milin üzeinde 1-3-5, diğer milin üzerinde 2-4-6-R dişlileri vardır. 1. viteste hareket halindeyken, hareket iletilmeyen 2. milin üzerinde bulunan 2. vites dişlisi yerine takılı vaziyette bekler. Sistem, 2. vitese geçme komutunu aldığında, 2. milin debriyajını aktif hale getirip aynı zamanda 1. milin debriyajını pasif hale getirir. 2. vites zaten hazır beklediğinden, vites dişlisini yerine takmak için vakit kaybı olmaz, sadece debriyajın bırakılması için bir zamana ihtiyaç vardır ki bu da elektronik kontrol sistemleriyle çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İsminin DSG olmasına pek fazla takılmayın zira VW DSG derken, BMW SMG demektedir. Her firma kendine göre bir isim belirlemekteyse de çalışma prensipleri aşağı yukarı aynı kalmaktadır.

Basit bir DSG şanzuman çizimi

watermark.php

watermark.php

Alıntıdır.

Veyron'un hiç bi parçasını muhtemelen ömrü hayatımız boyunca göremicez bile.. :D :D

DSG muhteşem bi şanzıman ancak..
zaptedebildiği güçler biraz düşük gerçi o da VW'nin seçimi..
Merc' daha yüksek hacimlerle çalıştığı için 7G-tronik de muhteşem bi şanzıman..

Güzel bilgilendirme Melih. Aslında aklımıza takılan bir çok konuya araştırmacı kimliklerimizi ortaya çıkartıp bunun gibi sağlıklı bilgiler koysak çok daha iyi olacak kulaktan dolma bilgiler yerine. Emeğine sağlık

Rica ederim abi ne demek. Ben de Yunus'un açtıgı " VW group platformlar" başlıgından feyz aldım ve bu bilgileri de başka bir sitede görünce buraya da aktarmak istedim.

Yiğit DSG'sinin resmini gördün işte boşver gerçeğini de ne yapcaksın :D

Rica ederim abi ne demek. Ben de Yunus'un açtıgı " VW group platformlar" başlıgından feyz aldım ve bu bilgileri de başka bir sitede görünce buraya da aktarmak istedim.

onu göreli çok oldu olm..
bakın alıp geldim bu da Veyron DSG desene.. :D :D

ahahaha :D
teşekkürler melih.

o 7 ilerilerdeki ses problemi kuru tip olarak tasarlanmış olmasından. zaten yağ miktarınıda yazmışsn :)

Teşekkürler :) DSG bugüne kadar yapılan en güzel şey :D

Rica ederim arkadaşlar.

Evet Yunus dediğin gibi o ses yağsız olmasından heralde ama yine de özellikle dışardan duyulan ses hiç hoş değil. Bir çözüm bulunması lazım.

Geri
Üst Alt