Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Direksiyon Sertleşmesi / Kitlenmesi

Cagatay.

Kayıtlı Üye
Merhaba,
2010 1.4 ibiza reference model aracım birkaç aydır direksiyonda arıza çıkartıyor. Yoğun yağmur yağdığı bir gün yolda oluşan küçük göletden geçmek durumunda kaldım. Bu olaydan sonra ara ara bu arıza olmaya başladı.
Şöyle bir arıza bu, yolda giderken göstergede direksiyon arıza ışığı yanıyor ve direksiyon sertleşiyor, radyo kapanıp açılıyor ve "learn" yazıyor. Yol bilgisayarındaki saat de değişiyor. Araba hızlı devam ederken direksiyon sertleşiyor arabayı manevra ettirmek hala mümkün ama yavaşladıkça mesela düşük hızda aracı park etmeye çalışırken direksiyonu döndürmek imkansız bir hal alıyor, adeta kitleniyor. Aracı aç kapa yapınca arıza düzeliyor, bir daha tekrar edene kadar tabi ki.
Elektrikçi ustaya gittiğimde bilgisayara bağlayıp arıza sorguladı. Ancak genel arıza gösterdiğini söyledi, arıza olduğunda getirip aracı bilgisayara bağlamamız gerektiğini anlattı. Aylardır bu halde kullanıyorum aracı, özellikle yağmurlu günlerde arıza daha da sıklaşıyor. Genelde haftada 1 kere yaşıyorum bu sıkıntıyı.

Biraz uzunca anlattım kusura bakmayın. Daha önce böyle bir arıza yaşayanınız var mıdır? Sıkıntı nedir nasıl hallederiz? Ankarada bu işi halledecek tavsiye ettiğiniz ustalar var mı?
Şimdiden teşekkürler :)

Bilmeyenler için bir uyarı daha. Kitapcıkta bu tür yol koşullarında star stop varsa kapatılması gerektiğinide söylüyor. Aklınızda bulunsun.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Bizim araçta start stop yok ama bildiğim kadarıyla özellikle egzos seviyesine gelebilecek bir derinlikteki su birikintisinden geçiyorsak uygun bir hızda gazı hiç kesmeden geçmek gerekiyor. Sanıyorum özellikle egzosa su kaçmaması adına böyle yapmak lazım.
Bunu yapsak bile elektronik aksamın etkilenmesini önlemek imkansız, benim durumumda olduğu gibi. Böyle ne olduğu belirsiz arızalar ortaya çıkıveriyor.

Merhaba,
2010 1.4 ibiza reference model aracım birkaç aydır direksiyonda arıza çıkartıyor. Yoğun yağmur yağdığı bir gün yolda oluşan küçük göletden geçmek durumunda kaldım. Bu olaydan sonra ara ara bu arıza olmaya başladı.
Şöyle bir arıza bu, yolda giderken göstergede direksiyon arıza ışığı yanıyor ve direksiyon sertleşiyor, radyo kapanıp açılıyor ve "learn" yazıyor. Yol bilgisayarındaki saat de değişiyor. Araba hızlı devam ederken direksiyon sertleşiyor arabayı manevra ettirmek hala mümkün ama yavaşladıkça mesela düşük hızda aracı park etmeye çalışırken direksiyonu döndürmek imkansız bir hal alıyor, adeta kitleniyor. Aracı aç kapa yapınca arıza düzeliyor, bir daha tekrar edene kadar tabi ki.
Elektrikçi ustaya gittiğimde bilgisayara bağlayıp arıza sorguladı. Ancak genel arıza gösterdiğini söyledi, arıza olduğunda getirip aracı bilgisayara bağlamamız gerektiğini anlattı. Aylardır bu halde kullanıyorum aracı, özellikle yağmurlu günlerde arıza daha da sıklaşıyor. Genelde haftada 1 kere yaşıyorum bu sıkıntıyı.

Biraz uzunca anlattım kusura bakmayın. Daha önce böyle bir arıza yaşayanınız var mıdır? Sıkıntı nedir nasıl hallederiz? Ankarada bu işi halledecek tavsiye ettiğiniz ustalar var mı?
Şimdiden teşekkürler :)

Geçmiş olsun akünüzü ölçtürün direksiyon yarı elektrikli olması gerekli sizin de yada direksiyon hidrolik seviyesine bakın yağmurda çok olmasa da direksiyon kendinden sertleşir ki ani hareket ettirerek kayma yapmaması için

Geçmiş olsun akünüzü ölçtürün direksiyon yarı elektrikli olması gerekli sizin de yada direksiyon hidrolik seviyesine bakın yağmurda çok olmasa da direksiyon kendinden sertleşir ki ani hareket ettirerek kayma yapmaması için

Bu normal bir sertleşme değil, direksiyon arıza ışığı da yanıyor bu olay olduğunda. Hidrolik seviyesini bir kontrol edeceğim yeşil kapak olması lazım akünün altında. Aküden kaynaklandığını sanmıyorum ama elimiz değmişken kontrol etmekte fayda var. Umarım fazla parça değişimi/masraf çıkmadan hallederiz sorunu. Teşekkürler.

Merhaba ,

Mutlaka hidrolik seviyesini kontrol et ve hidrolik yağı koydururken kapağın üzerinde yazan türe göre koydur , benim arkadaşımın ibizasında da aynı sorun oldu bu şekilde düzeldi. Hatta inanmadım kendim kullandım virajlara girerken veya park halinde manevra sırasında hem ses geliyor hemde sertleşiyordu. Yağı koyduktan sonra düzeldi. Daha sonra tekrarlamadı ama aracını direksiyon kilitlenecek şekilde kullanmanı tavsiye etmem. Bir tavsiyem daha var yağı koydurduktan sonra kapağı cok sıkı kapattırma kendinde açabilecek şekilde hafif gevşek bırak arada kontrol et , yağ seviyesinde azalma var ise direksiyon kutusu ile alakalı sorun yaşama ihtimalin var , kontrol ettirmen gerekebilir.

geçmiş olsun.

Şöyle bir arıza bu, yolda giderken göstergede direksiyon arıza ışığı yanıyor ve direksiyon sertleşiyor, radyo kapanıp açılıyor ve "learn" yazıyor. Yol bilgisayarındaki saat de değişiyor.

arızanın sebebini bilmiyorum hocam ama yukarıdakilerin temel sebebi aküyle bağlantının gidip yeniden gelmesi.

yakın zamanda başka bir arıza için kutup başını birkaç kez söküp takmak zorunda kaldık. teypte " learn " yazıyor, direksiyon uyarı işareti çıkıyor ve tarih saat km bilgisi sıfırlanıyor.

belki kasisten geçişte kablolarda bir temassızlık yada başka bir şey olmuştur. ancak diğer arkadaşlarında dediği gibi hidrolik yağını da dikkate almalısınız.

Merhaba,
Foruma bu konuyu görüp üye oldum ve aynı sorunu ben de yaşıyorum yalnız benim araç "Laguna 1" 98 model. Özellikle yağmurlu havada 2. viteste dönüş yaparken direksiyon ya kitleniyor ya da aşırı şekilde sertleşiyor. Sorunun bu başlıktaki sorunla aynı olduğuna inanıyorum. Çağatay bey sorunu hallettiyseniz bizimle de paylaşır mısınız ? Ben Adıyaman'da ikamet ediyorum ve bi kaç ustaya gösterdim arıza anında bakmaları gerekiyorlarmış da bilmem neymiş. Önerisi olan varsa yazabilir mi ? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,
Bahsettiğiniz sorun yüksek ihtimalle elektriksel olup, sorunu ana enerji hattınızın bağlantı noktalarında aramanız daha doğru olacaktır. Yaşadığınız sorunlardaki gözlemlediğiniz arızaları, birbirinden bağımsız olarak farklı zamanlarda tecrübe edindim. Bizim araçlarımızda ve yeni model bir çok araçta elektro hidrolik yani elektrik motoru destekli hidrolik direksiyon mevcut. Akü şarjı çok düştüğünde yada alternatörde bir şarj sorunu yaşadığınızda ilk arıza veren aksamlardan biri direksiyon olup, bahsettiğiniz üzere biranda sertleşerek tabiri caizse karadüzen dedikleri hale geliyor. Ne zamana kadar, kontağı kapatıp yeniden açana kadar o şekilde kullanıyorsunuz. Dediğiniz gibi size yada sürüşe engel olmuyor ama sürüş konforunu ziyadesiyle bozuyor. Teypteki "learn" yazısı ise genelde akü, teyp yada teybi besleyen siğorta sökülüp takıldığında ilk açılışta yazar ki o esnada teyp, can modününden araca tanımlandığı kodu arkaplanda sorgular araca aitse siz hiç bir şey yapmadan otomatik devreye girer.
Gelelim sizin arızaya, muhtemelen direksiyon ve teyp hattını besleyen açık kalmış (oksit vb sebepten) yada gevşemiş bir elektrik bağlantı noktanız mevcut. Temel siğorta kutularını (kaput içi ve direksiyon altındakiler) röleler ile beraber kontrol edin. Hepsinin sıkıca yerinde takılı olduğundan emin olun. Akü kutup başlarının sıkılığını kontrol edin. ECU bağlantı soketlerini ve soketleri sabtileyen tırnaklarını kontrol edin. Bu arada bahsettiğim aksamları araç çalışmazken ve kontak kapalıyken yaparsanız herhangi bir arıza ışığı ile karşılaşmazsınız ama kontak açık yada araç çalışırken, nereyi beslediğini bilmeden siğortaları söküp takarsanız muhtemel bir arıza ışığı ile karşılaşmanız gayet normal olacak hatta sürüş esnasında bazı anormallikler (fren pedalının normalden sert olması vb gibi) ilede karşılaşabilirsiniz.
Son olarak tüm heryeri kontrol ettiniz sorun yok ise, en garantisi vagcom kablosu olan biriyle irtibata geçerek aracın sisteminde tam olarak ne arızası vermiş kontrol edip tüm arızaları silip tekrar verip vermediğini kontrol etmeniz gerekecektir. Bazı arızalar, aracın obd soketinden bilgisayar ile bağlanılıp silinmeden arıza verdiği donanım yada aksamları kullanmaya müsade edebiliyorken bazıları ise, o arıza silinmeden sağlam bile olsa tam kapasite çalışmıyor yada hiç tepki vermiyor. Mesela airbag beslemesini yada soketini kontak açıkken sök, airbag arızası verir ve kazada yapsan airbag devreye girmez çünkü sistemde arızalı. Teyp söküp tak yine beyne arıza kodu oluşur ama teyp çalışmaya devam eder. Fren sistemi ise çalışır ama ne olması gerektiği gibi yumuşak nede tamamen arızalı gibi çok sert olmaz, arasında bir sertlikte çalışmaya devam eder. Velhasıl biraz uzun oldu ama umarım yardımcı olabilmişimdir.

Arkadaşlar merhabalar. Burda bir konu varken farklı bir konu açmak istemedim. Bende de 2012 model 1.4 ibiza var lpg li. Direksiyon da sertleşme oldu, akü yeni takıldı aküden kaynaklı problem olmadığını düşünüyorum, hidrolik yapını kontrol edicem ancak nerede olduğunu bir türlü bulamadım. Bilen arkadaşlar aydınlatırsa çok memnun olurum.

Geri
Üst Alt