Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Düldül 230.000'de - Fiyat olarak ne eder ?

bora55

Kıdemli Üye
2012 Eylül ayında sıfır aldığım ve bu zaman zarfında çok anı biriktirdiğim Düldül dün itibari ile 230.000'i devirmiş bulunmakta.
Bugüne kadar çok şükür ki rutin bakımlar harici herhangi bir masraf çıkarmadı bana. 90 bin V kayışı 180 bin Triger. Baskı balata daha değişmedi.
Hele ki lpg ile uyumu bana baya kar ettirdi diye düşünüyorum.
Bu sürede park halinde araca sürtenleri ya da yoğun trafikte arkadan gelip tıklatanları saymazsak benim yapmış olduğum bir kazam var. https://www.seatclubworld.com/konu/İbizamla-kaza-yaptım.25338/
Düldüle çok bağlandım ama artık ufak geldiği için malesef satmayı düşünüyorum. Nasipse yakında 4 kişi olacağız. Bebek arabasıdır 2. pusettir malum ibiza bize baya ufak gelecek.
Piyasasını bilenler varsa acaba fiyat olarak ne yazmam gerekir ?
Malum araç 230 bini devirdi çoğu insan almak istemeyecektir. Ben olsam bende bu kmlere bakmazdım :)

Km 230 bin, Landirenzo lpg var, 7 bin hasar kaydı (fotolar mevcut ağır bir kaza değildi - boya bile yok), km'ye bağlı taş izleri ve tamponlardaki park halindeki çizikler var. Başkada bildiğim bir şey yok.

Ekli dosyalar

• 1616567670823.jpg
    1616567670823.jpg
    219 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Selamlar hocam, önce bir maşallah diyelim İbiza'ya :)

Sahibinden oto değerleme sistemine göre aracınız 86.000 lira civarında ediyor. Fakat şu anda ikinci el piyasasının aşırı durgun olduğunu da hesaba katıp bu rakamı değerlendirmek lazım. Sıfırlarda çok fazla kampanya var ve şu anda 140.000 liraya yaklaşık sizin aracınıza muadil seviyede B sınıfı sıfır araçlar alınabiliyor. Bu da 2-3 yaşındaki benzer araçların düşük km de 100-120.000 lira aralığına alınabileceği anlamına gelir.

2. el piyasası da fiyat düşürmek yerine bekleyişe girdi o yüzden, satılmasın da zarar etmeyelim modunda herkes.

Yani benim görüşüm piyasa ortalaması 86.000 lira ise şu anda gerçek satabileceğiniz rakam 75-80 aralığında olacaktır. Çok altında diyebilirsiniz, haklı olarak, ama piyasa şartları bu şekilde ne yazık ki. Daha bu ay başında 2 arabamızı aynı günde sattım ve araçları satana kadar aldığım fiyat tekliflerini duysanız delirirsiniz. 2017 model makyajlı Leon FR'a (piyasası o dönemde 210.000 lira civarı) 140.000 teklif eden oldu. Seat'ın kendisi bile 160.000 teklif etti. Tamam takas her zaman elden satmaktan biraz daha ucuza olur da, 5-10.000 lira olur bu rakam, o da alan yerin üstüne koyacağı kardır.

Şu anda piyasalar iyice saçmalamış durumda. Sıfır araç satan bayilerden birinin (Seat veya Doğuş değil, farklı bir marka) 2. el araç stoğunu gördüm, garajlarında, 600+ araç satışa hazır bekliyor, kimse suratlarına bakmıyor diyorlardı. Ama sabah sorduğumda ellerinde 18 tane olan sıfır araçtan, akşam araca bakmaya gittiğimizde sadece showroom'daki araç kalmıştı.

Sahibinden'in değerlendirmesini de şöyle aşağıya bırakayım bu arada. Şimdiden hayırlı satışlar diyelim.

1616570646370.png

Araç fiyatları gerçekten fazla. Aklım hayalim almıyor ama böyle bir gerçek var. Bana kalsa benim arabam zaten 86 etmemesi lazım. Sadece benim değil B sınıfı araçlar için bu fiyatlar çok fazla. Aracım için aklımda benim de bir fiyat var, 80 bin. Bu rakamın her altına düşüşüm daha sonra alacağım araç için cebimden çıkacak fazla para olacak. Aracımda tek kusur km olarak görüyorum. Bana kalsa ben arabamı satmam bile de şartlar büyük araca yönlendiriyor.

Şu anki şartlar için makul gibi duruyor hocam beklentiniz. Biraz üzerinden çıkıp pazarlıkla kafanızdaki rakama en yakınından veya üzerinden satabilirsiniz umarım.

Teşekkür ederim. Her malın elbet bir alıcısı vardır. Hayırlısı artık.

Son düzenleme:
Ayıptır sorması, aklınızda ne var yeni araç olarak?

Ayıptır sorması, aklınızda ne var yeni araç olarak?
Yok ne ayıbı.
Fiat bayiine gittim egea alayım dedim uygun fiyata bagaj olsun iç mekan olsun 1 tık büyük olsun diye ama km den dolayı aracı almadılar.
Opele gittim onlarda aracı almak istemediler. Opel de de ticari ama combo'ya bakmıştım.

Hayırlı satışlar. Öncelikle ben alıcı değilim. Geçtiğimiz yaz bir Leon aldım. Sakıncası yoksa siz bu aracı kaça almıştınız? "Neydi, ne oluyor" değerlendirmesi yapmak için soruyorum.

Hayırlı satışlar. Öncelikle ben alıcı değilim. Geçtiğimiz yaz bir Leon aldım. Sakıncası yoksa siz bu aracı kaça almıştınız? "Neydi, ne oluyor" değerlendirmesi yapmak için soruyorum.
2012'deki fiyatlarla 2021'i kıyaslamak çok mantıklı değil artık son araç fiyatlarını göz önüne aldığımızda ve vergi sisteminin geçen yıllar içerisinde aşırı değişmiş olmasından dolayı.

Ama ben kendi araçlarım üzerinden neydi ne olduyu belirteyim size;
- 2013'de Leon FR 1.4 140 Manuel - 53.000 Lira
(Aynı dönemde İbiza Cupra için 47.000 fiyat almıştım, 2.0 Leon Cupra 112.000 TL idi 265'lik, Mercedes C180 AMG de 112.00 lira idi)

- 2016'da İbiza SC FR 1.0 DSG 52.000 Lira

- 2018'de Leon FR (Makyajlı) 1.4 125 Manuel - 90.000 Lira (Fiyata seramik kaplama ve opsiyonel 18" jantlar dahil)
Aynı dönemde Anahtarsız giriş/çalıştırma, alcantara döşeme, 18" jant ve hayalet gösterge olan Otomatik 1.4 150 bg FR için 118.000 fiyat almıştım.
Bu Leon mevcut vergilendirme sistemindeki ilk araçlardan bu arada, Ocak'ın ilk haftasında almıştık, motor hacmi + net fiyat olarak vergilendirilmeye o zaman başlandı araçlar. O yüzden de hem satış fiyatı hem de MTV'si arttı.

Muadil Leon FR bugün (Manuel - Cam tavanlı) 291.000 Liraya satılıyor. Cam tavansızı da 231.500, bulabilirseniz tabi :)

Sakıncası yok tabi ki. Daha önce de çok yazmışımdır. Ben 2012 Eylül ayında 28.100 liraya Düldülü almıştım. Ne yaptım ettimse de o 100 lirayı indirememiştim. :)

Geri
Üst Alt