Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Aracım yağ yakıyor olabilir mi

Syd3

Kayıtlı Üye
Merhabalar aranıza yeni katıldım. 2006 seat leon 1.6 reference aracım var.3 yıl önce aldım. 138 binde lpg taktırdım (atiker grand) suan 171 binde 2 yıl önce 10-40 Yağ koyuyordu usta sonrasında usta degıstırdım o usta da bu araca 5-30 koyulur dedi ve 2 yıldır bakımını o ustaya yaptırıyorum. Fakat şöyle bir sorunum var araçta egzoz mavi duman atma yok. Kışın da hiçbir problem yok ama yaz ayları olunca aracım Yağ eksiltiyor. 6 ayda 3 bin km yol yaptım ve 2 lt Yağ eksıltmıs ustaya götürdüm baktı Yağ yakma veya sızdırma yok dedi bu normal mi yardımcı olabılırsenız sevınırım.

Ustad o motora 5/30 koyulmaz orijinal yagi 10w40 tir. Hadi 5w40 koyulur yine anlarim ama 5w30 o motor icin ince gelir. Ulke sartlarimiz da hic soguk olmadigi icin 10w40 en ideal yagdir. İlk firsatta yagi tekrar 10w40 a cevirmeni oneririm..

Bunun disinda soyledigin motor vw grubunun hitler motorudur az yada cok hepsi eksiltir. Egzozdan mavi duman atmaz sagindan solundan kacirmaz ama eksiltir. Burda sorun ise genelde subap contalarinin lpgden zarar gormesi kaynakli olur. Sicak motor parkedildiginde sabaha kadar subap contasindan yag sizar ve ilk calistirmada yakar atar. Absurt bisey olmadiysa sekmanlardan olmaz genelde.. Yag eksiltmesin diye katki koyma ustad onun yerine 10w40 yaga dön ve eksiltme devam ederse ki (azalsa da devam edecektir) ekleyerek devam et... Bu motoru kullanan araclarin kitapciginda cokca yerde 1000km de 1 litreye kadar normaldir yazisi okumustum. Haa belki 1 litre de normal degildir ama dedigim gibi 3 cekirdekten yetisme vag ustasina sordum durumu ucude agiz birligi yapmis gibi soylediklerime benzer seyler soyledi.

Geri
Üst Alt