Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Arıza Tespit Cihazı Hk. Tavsiyeye İhtiyacım Var

Hezarfen

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar selam İnternete satılan alttaki gibi OBD2 bluetooth ile bağlanan arıza tespit cihazları var. Bazen saçma sapan gereksiz bir problemden ışık yakabiliyor. Sanayiye gittiğimde bu basit işlem için minimum 50 TL veriyorum. Arızanın kaynağını daha hızlı tespit edebilmek için şöyle bir cihaz almak istiyorum ama kullanmış kimse var mı acaba?
Tavsiye eder misiniz?
Bir de aracım Leon 2010 tdi Manuel.
Genelde yorumlar olumlu ama bu araçta uyum sıkıntısı yaşar mıyım?

Düz bir şekilde arıza kodunu görebilirsiniz evet ama çok detaylı birşey beklemeyin.

Örneğin 'PO300 - Random/Multiple cylinder misfire detected.' şeklinde bir hata göreceksiniz, ama bunun neden kaynaklı olduğunu anlamak için daha detaylı cihazlara bağlanması gerekebilir. Ama basit hataları görüntülemek, gerekirse hata kodlarını silmek için kullanılabilir.

Aynı zamanda telefonunuza kuracağınız bazı uygulamalar ile (Torque vb) gerçek zamanlı sensör verileri alıp sürüşünüzle ilgili detaylı bilgiye, ve raporlama araçlarına da kavuşabilirsiniz.

Benim kullandığım zamanda faydasını gördüğüm özelliklerden biri, gaz pedalı pozisyonu ve motorun ürettiği güç oranlarına bakarak gereksiz yere gaza bastığım yerleri anlamak ve sürüşümü buna göre adapte etmek olmuştu. Aynı zamanda bu sensör sayesinde sizin pedala ne kadar bastığınıza göre gaz vermediğini, aracın içinde bulunduğu duruma göre otomatik olarak gaz pozisyonunu ayarladığını da görebilirsiniz. Örneğin siz gaza sabit basarak rampaya girdiğinizde araç otomatik olarak daha fazla gaz vermeye başlıyor.

Tabi bunlar için android telefon gerekiyor, iphone kullanıyorsanız daha pahalı olan wifi ürünlere yönelmeniz gerekmekte.

Şu anda obd üzerinden çalışan bir yol bilgisayarı bağlı olduğu için kullanamıyorum pek, ama faydasını gördüğüm bir cihazdır.

@faw13
Amacım çok detaya girmemekle birlikte, arızayı tespit ve tamiri için zaman kazanmak.
Sanırım işime yarayacak gibi...
Bilgi için teşekkürler. Zaten çok pahalı cihazlar değil.
Alayım köşede dursun.

Geri
Üst Alt