Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Akü Seçimi

ediperdinc

Kayıtlı Üye
Herkese iyi akşamlar. Aracım 2016 1.2 Tsi 90 HP manuel style plus. Lastik tamiri için gittiğim yerde akümü ölçtürdüm ve zayıf çıktı. Akümü kış etkisini daha da fazla hissettirmeden değiştirmem lazım.
Herkes bir şeyler diyor tabii ki. Kimisi çok para verme nasıl olsa ömrü 2 yıldan fazla olmuyor diyor kimisi en iyisi varta diyor. Tabii ki hepsi de bir bütçe hesabından geçiyor.
Farklı bir akü bayisinde usta (bayii normalde inci akü bayii) ben bu arabaya vartadan başkasını takmıyorum çünkü bunlara en uyumlu varta dedi. Gösterdiği akü D52 silver dynamic 69 ah 1100 TL civarı. Bir de ona alternatif olarak 500 liralık bir varta önerdi
Servis de marka vermeden 1100 tl fiyat çıkardı. Şimdi daha önce değiştirenler acaba hangi markayı tercih etti? Diğer yandan mesela inci, mutlu vs. Bunları tercih etmek ne kadar mantıklı? Diğer taraftan inci ile ortak japon yuasa(350 TL) marka var. Bir de inci akünün işbirliğinde otopratik/Brisa adlı akü var. (325 TL) bir başka bayii de mutluda problem çok diliyor onun için inci öneririm dedi. Hepsinden öte 200 ile 300 arası Gaziantep üretimi 1 yıl garantili aküler var.
*Mesela vartanın sitesinde 2 akü önerisi çıkıyor araca göre:D52 ve N60. Bu markanın diğer modelleri takılırsa ne olur?
e3f61339f04a0f2dcb3900654cfaa6a8.jpg
b3162ffcf200aac9c20d28c343473ab4.jpg
fdcbe28601363344c5adadf1a46595f5.jpg
5ee9f74a73fb494b0f8701f55214358f.jpg

Akü seçiminde Amper kısmı önemli. Geçtiğimiz aylarda bende akü problemi yaşadım, yanılmıyorsam 73 amper varta aküyü 620 tl ye taktırmıştım. senin dediğin 1100 tl çok geldi biraz :D

D52 800 lira bandında, N60 700 lira bandında internette. 1-2 yere daha sorun, illa varta almasanız da inci akünün ortaklığı dediklerinden çok inci akü vs yönelin derim. Bir firma kendi ürününü üretirken başkasıyla aynı ürünü daha ucuza satınca hep kıllanırım :)

ben iki yıl çelik, 2 ay da varta kullandım. varta aldıktan sonra aracı pek kullanamadan sattım. özellikle kış performansını görmek isterdim ama kısmet olmadı.

bence garantili ürün kullandığınız sürece en azından iki yıl boyunca marka fark etmeksizin aküler size sorun çıkarmaz, ( ama varta kalitesi de ortadadır. ) çelik akü benim kullanım hatalarım nedeniyle bitti. yoksa gideri vardı daha.

benim tavsiyem, bagaj kapağı bile elektrikli olan bir araca en az 72 amperlik bir akü almanız. 60 amper yetersiz kalıyor.

bosch aküler için de iyidir derler. şu aralar kampanyalı satışları var. göz atabilirsiniz.

Geri
Üst Alt