Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

215 / 45 / 16 alternatifi

atillayalcin

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar bu lastik ölçüsünün alternatifi olarak aramızda 195/50/16 kullanan var mı ? Geçmiş konularda araştırma yaptım ama memnuniyet düzeyiyle alakalı birşey bulamadım. Kışlık lastik alacağım ve 215/45/16 ölçü pahalı

Untitled.png

Burada 215/45/R16 için uygun dönüşümleri görebilirsiniz. 195/50/R16 en uygunu olarak görülüyor.

%0,4 de anlaşılacak bir sapma olmaz, zaten %5 gibi bir sapma fabrika çıkışından var, hızınızı oldğundan yüksek gösterir.

Bu arada yol tutuşu hissedilir derecede düşecektir, yakıt sarfiyatı belki biraz iyileşir, konfor da iyileşebilir, yani yol tutuşu dışında kötüye giden birşey olmaz ama ben 225lere alışık olduğum için 185/195 taban bir araba kullanınca direkt hissedebiliyorum tekerlerin inceliğini.

Yol tutuşu tahmin edebiliyorum. Aklımdaki diğer bir seçenek de kışlık için 15 saç janta geçmek. Aracın orjinal ölçüleri çok sıkıntı. Kaliteli markalarda 4 lastik fiyatı 4 bin lirayı geçiyor.

Ben kendi aracımda (225/40/R18) Falken Euro Winter kullanıyorum, kar/buz karışık zeminde bile sıkıntı yaşatmadı, sizin ölçülerde de şu anda 550 lira civarlarında.

Babamın aracı sizinle aynı ölçüler, onda da Petlas var kışlık olarak, Ibiza'da denemedim ama aynı lastikleri de daha önceki Leon'umda (225/45/R17) yoğun kış şartlarında kullanmıştım, sorun yaşamamıştım ama Petlas'ın kış performansı iyi olsa da normal şartlarda çok bir artısı yok. Çok aşırı yoğun bir kış ortamı olmayacaksa (dağlara tepeler tırmanmaktan bahsediyorum) bilindik bütün markaların kış lastikleri yeterli düzeyde kış gereksinimlerini karşılıyor.

Ben kendi aracımda (225/40/R18) Falken Euro Winter kullanıyorum, kar/buz karışık zeminde bile sıkıntı yaşatmadı, sizin ölçülerde de şu anda 550 lira civarlarında.

Babamın aracı sizinle aynı ölçüler, onda da Petlas var kışlık olarak, Ibiza'da denemedim ama aynı lastikleri de daha önceki Leon'umda (225/45/R17) yoğun kış şartlarında kullanmıştım, sorun yaşamamıştım ama Petlas'ın kış performansı iyi olsa da normal şartlarda çok bir artısı yok. Çok aşırı yoğun bir kış ortamı olmayacaksa (dağlara tepeler tırmanmaktan bahsediyorum) bilindik bütün markaların kış lastikleri yeterli düzeyde kış gereksinimlerini karşılıyor.

Petlas dahil pek çok markayı kullandım. Burası Tekirdağ ve yollar berbat. O yüzden yumuşak bir lastik tercihim olacak. Michelin ve continenal ilk tercih. Sonrasında bridgestone ve hankook.

Yumuşak lastik istiyorsanız, kışlıklarını bilmiyorum ama bridgestone'un yanından geçmem :) Şansıma aldığım hemen hemen bütün araçlar bridgestone lastikliydi, hiç memnun kalamadım.

Bana göre bir petlas, pirelli vb markalardan çok çok daha iyi yumuşaklık konusunda. Bir de belki modele göre de değişiyor olabilir bilemiyorum. İlk 2 tercihim belli zaten. Bakacağız.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt