Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2019 tdı Fr satıp 2021 1.5 tsı fr Almak mantıklı mı

Eren1905

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar hepinize merhaba..Bu aralar aklımı kurcalayan ve sizlere de sorup fikir almak istediğim bir konu var..2019 Eylül’den beri leon 1.6 tdı dsg fr kullanıyorum son çıkan leon kasasını da beğendim niyetim 1.5 dsg 150 HP lik fr geldiği zaman bu araca geçmek..Yılda ortalama 7-8 bin km yapan birisi olarak benzinli araba almamda bi sorun olmaz diye düşünüyorum ama kimileride dizel araba ne olursa olsun candır benzinliye geçersen yakıt seni üzer diyor bu arada mevcut dizel leonumda yakıt ortalamam şehir içi 6-7 şehirdışı 4,5-5 litre arasında değişiyor..Bu konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum herkese iyi forumlar kazasız sürüşler

Arkadaşlar hepinize merhaba..Bu aralar aklımı kurcalayan ve sizlere de sorup fikir almak istediğim bir konu var..2019 Eylül’den beri leon 1.6 tdı dsg fr kullanıyorum son çıkan leon kasasını da beğendim niyetim 1.5 dsg 150 HP lik fr geldiği zaman bu araca geçmek..Yılda ortalama 7-8 bin km yapan birisi olarak benzinli araba almamda bi sorun olmaz diye düşünüyorum ama kimileride dizel araba ne olursa olsun candır benzinliye geçersen yakıt seni üzer diyor bu arada mevcut dizel leonumda yakıt ortalamam şehir içi 6-7 şehirdışı 4,5-5 litre arasında değişiyor..Bu konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum herkese iyi forumlar kazasız sürüşler
Sevgili kardeşim ben 60 yaşında yaklaşık 25 yaşlarından bu yana araç kullanan bir devlet memuruyum. Şu anda 7. Arabama (2017 1.2 leon) zevkle biniyorum. Bu güne kadar yıllık ortalama 8-10 bin km. İle sürüş yapıyorum. Ne dizel ne de LPG hiç düşünmedim. Bu güne kadar da yakıt anlamında da hiç üzüldüğümü düşünmüyorum. Eğer ki yıllık standardın bu (8-10k )civardaysa benzinli araç almak senide üzmeyecektir. Gönül rahatlığıyla alabilirsin. Asla dizel yada LPG eleştirisi amacım yok. Sadece korkmana gerek yok demek istedim.

Bir bakıma aracınız henüz çok yeni, bir sorunu, şikayetiniz de yoksa değiştirmek çok da mantıklı değil. Öte yandan yeni kasa da cezbediyor. Fakat gelen araçlar gerçek dolu araçlar değil ne yazık ki, onlar gelince (gelirse eğer) fiyatları 350-400 bandına yaklaşacak. Bunu bir kenara bırakırsak.

Ben kendi adıma dizel araçları sevemiyorum. Belki eskiden turbo benzinli araçlar yaygın değilken avantajları vardı ama şu anki motor teknolojileri ile hem tüketim olarak fark oldukça kapandı hem de performans olarak fark iyice açıldı. Kağıt üzerinde bakınca evet çok bir fark yok gibi görünüyor ama 2 aracı da kullanınca benzinli çok daha keyifli geliyor.

Bu noktayı da bir kenara bırakırsak, benzinli araçların çok yaktığı dönemler atmosferik araçlarda kaldı. 1.6 125bg Civic'im vardı, 10lt/100km yaktığında seviniyordum :) Şu anda 1.4 125 FR kullanıyorum, 8lt ye çıkınca söyleniyorum. Şehir içinde (İstanbul - Dur Kalk trafik) 8-8.5, akıcı trafikte 7-7.5 şehirler arasında rotaya göre değişiyor ama 5-5.5 arası tüketimim oluyor. Ne çok ekonomi kasarak kullanıyorum ne de sürekli dipgaz. Hepsinden azar azar :) Yılda 8000km için de pek bir fark hissedeceğinizi sanmıyorum. Önceden 300'e dolan deponuz 330'a dolacak, bir depoyla 650 km giderken 550km gitmeye başlayacaksınız. Sürüş keyfi için bu farkı verip vermemek de size kalmış tabii ki.

Ama şu da var, zaten dizelin sonu da geliyor yavaş yavaş, markalar dizel üretimini durdurmaya başladı. Eninde sonunda herkes benzinliye ya da elektrikliye dönmek zorunda kalacak.

Zaten mecbur gececegiz er yada gec dizel gelmiyor cogu araba ama fabrika verileri hikayeden baska birsey degil 8-10 litre arasini goze aliyorsaniz alin ama bir yerde hepimiz mecbur benzine gecis yapacagiz uretim yok

Yakıtı yakmanın yüksek oranla sürücünün ayağının altında olduğuna inanıyorum. Dizel araçlarda devir çevrildiğinde yakıta benzindeki kadar bir fazla yakma durumu olmaz. Ancak sakin sürüşlerde dizel kadar az yakıyorum. Eğer aracınızı değerinde satabilirseniz benzinli bir araç deneyimi güzel olacaktır diye düşünüyorum. Bunun yanında benzinli araçların bakım ve arıza masraflarının da az olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Sonuçta mevcut aracınızla ilerleyen zamanlarda sorun yaşamayacağınızın garantisi yok ve aracınızın kilometresini sıfırlamış olacaksınız.

Kesinlikle benzinli arac kullanmak ayri bir keyif. Yillik 40, 50 bin km. yapmiyorsaniz yakit konusunu kafaniza hic takmayin.

Aracınız aslında yeni bir araç.
2019 satıp 2021 almak için aradaki farka bakmak lazım. Buna değer mi değmez mi diye. Evet biri yeni kasa ama yine de para önemli bir etken. Şahsi fikrim tabi.
Hakkınızda hayırlısı olsun.

Bencede kasa aynı olsa gereksiz olurdu ama yeni kasa efsane olmuş bence değer

Geri
Üst Alt