Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2017 Leon Kızdırma Bujisi ve Motor Lambası

ercinozkan

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. 2017 Model 1.6 TDI manuel vites Leon aracıma park halindeyken çarpılması sonucu boyasız göçük düzeltmeye götürdüm. Hasar çok küçüktü ancak. Aracı aldıktan sonra uzun yola çıktığımda kapının tam oturtulmadığını fark ettim ve akabinde kızdırma bujileri yanıp sönmeye başladı ve start stop arızası verdi. Motoru kapatıp açtıktan sonra lamba söndü ancak dönüş yolunda tekrar kızdırma bujileri ve motor lambası yanmaya başladı. Araçta farklı bir ses, çekiş gücünde hiçbir problem yok. Yakıt tüketimi de gayet normal. Aracı sanayiye götürdüğümde aküden olması muhtemel dendi ve akü ölçümü yapıldı tam 2 sene evvel aldığım akü için fazla zayıflamış çözmemiz lazım dendi ve bilgisayara bağlandı aküden kaynaklı arızalar silindi. Nihayetinde 1500 km kadar sorunsuz kullandım. Bu sabah yine kızdırma bujisi ve motor lambası yandı arabada. Farları kapatıp aracı tekrar çalıştırdığımda lambalar söndü. Bu sefer acaba aküde mi problem var diyerek aracı akü ölçümüne götürdüm. Akü sağlam dendi. Şarj etme kapasitesinin iyi olduğu ancak çok küçük bir oranda az olduğu söylendi. Kapıyı da düzelttirdim. Sorum şu ki; bu arıza motorda hiçbir problemi bulunmayan bir araçta neden motor lambası yanar? Ben elektrik aksamında bir soketin eksik takıldığı ya da kablolardan birinde problem olduğu kanısındayım. Boyasız göçük düzeltmeyi yapan arkadaşa da ısrarla özellikle far kısmını tamir ederken bir şeyin eksik takılıp takılmadığını sordum hayır yok sadece tırnağı tamir ettik dedi. Farlar kapatılınca arızanın tamamen kaybolması ile ilgili başka bir çıkar yol düşünemedim. Aynı durumu yaşayan ya da çözüm önerisi olan var mı? Yarın aracı sanayiye bujileri ve diğer aksamları kontrol ettirmek amaçlı götüreceğim. İyi forumlar herkese.

Geri
Üst Alt