Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2016 Toledo termostat sorunu(mu).

sparusaurata

Kayıtlı Üye
4251.jpg

Yukarıdaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere hararet ile ilgili bir sıkıntım var. Bir ay kadar önce başlayan bir sorun bu. Daha anlaşılır olmak adına madde madde yazacağım.

- Bir ay kadar önce hareket ettikten bir süre sonra hararet göstergesinde hararetin yükseldiğini fark ettim. Aracı durdurup termostatın sa bulunduğu üst boruyu (Radyatörün üstündeki girişe bağlanan boru) yokladığımda oldukça soğuk olduğunu gördüm. Olay tamamen termostatın açmamış olması ile ilgili gibi görünüyordu. Tamircimi aradım ve aynı fikirde olduğunu söyledi. Bu arada soğutma sıvısında ne bir seviye yükselmesi ne de bir kaynama yoktu. Zaten bu güne kadar hiç de olmadı. Aracı yavaş ve kontrollü olarak tamircime götürürken bir süre sonra hararet normale döndü ve bir daha yükselmedi. Bzi de belki termostat takılı kaldı diyerek takip edelim dedik ve bir işlem yapmadık. Bu arada termostat açmış ve üst boru ısınmıştı.

- Sanırım bir hafta sonra (Çünkü aracı ancak hafta sonları kullanıyorum) çarşı pazar derken eve geldiğimde yine aynı şeyle karşılaştım. Hafta içinde sabahları sadece 7-8 kilometre çocukları okula bırakmak için arabayı eşim kullanıyor ve kısa mesafe ve hava sıcaklığından dolayı bu olay gözlemlenmiyor. Tamircimle tekrar konuştum ve termostatı değiştirmeye karar verdik. Termostat İzmir Vosmer'den orjinal olarak alındı. Termostat gelince haber verdiler ve öbür hafta sonu termostatı değiştirdik. Değişimden sonra termostat normal olarak çalıştı ve ertesi günü 100 kilometreye yakın yol yapmama rağmen -ki bunun yarısı Çeşme otoyolunda 115 km hızla yapıldı, herhangi bir sorun yaşamadım. Taki bu hafta sonuna kadar. Zaten aradan bir hafta geçmişti.

- Bu cumartesi aynı arıza yine gerçekleşti. Fotoğrafı da o zaman çektim zaten. Bir süre sonra her zaman olduğu gibi hararet normale döndü ve hareket ettiğim sürece bir sıkıntı yaşamadım. Ertesi gün deneme amaçlı hareket ettiğimde ne yazık ki yine aynısını gördüm göstergede.

- Araç asla su kaynatmadı bu süre içerisinde, hatta sıcaklık 120 dereceyi gösterdiğinde bile soğutma suyu seviyesinde ne bir yükselme ne de bir kaynama olmadı.

Yukarıda anlattıklarımın ışığında artık kafamda dönüp duran soruları buraya yazıp önerilerinizi bekleyebilirim sanırım.

- Termostat açmıyorsa ikinci termostat ta neden aynı şeyi yapıyor? Termostatlarda mı bir sıkıntı var? Öyleyse aracın ilk termostatı bozulmak için neden üç sene bekledi de diğer orjinal parça bir haftada aynı arızayı verdi?

- Hararet müşürü yanlış okuyorsa ve beyin aracın fanına çalış diyorsa araç sürekli soğuduğu için biz hata yapıp termostat açmıyor diye düşünüyor olabilir miyiz? Durunca ya da yavaşlayınca motor ısınıyor ve termostat normal çalışıyor olabilir mi? Eğer öyleyse hararet 90 a indikten, boru ısındıktan sonra (yani termostat açıldıktan sonra) hararet müşürü neden yanlış okumuyor? Not: Aracın ilk servisinde yetkili servis tarafından kullanılan soğutma sıvısının hararet müşürünü bozduğu gerekçesi ile ücretsiz olarak soğuma sıvısı tamamen değiştirildi.

Forumda yaptığım aramada benzer bir soruna rastlamadım. O nedenle ayrıntılı yazıp işinizi kolaylaştırmak istedim.

Hepinize kazasız belasız sürüşler dilerim.

Müşür de değişti, ancak değişen bir şey olmadı. Hafta sonu termostatı çıkarıp deneyeceğim. İnşallah ikinci termostat ta arızalıdır da sorun belli olur. Termostat yokken aynı şeyi yaparsa yine, geriye bakılacak bir şey de kalmıyor.

Müşür de değişti, ancak değişen bir şey olmadı. Hafta sonu termostatı çıkarıp deneyeceğim. İnşallah ikinci termostat ta arızalıdır da sorun belli olur. Termostat yokken aynı şeyi yaparsa yine, geriye bakılacak bir şey de kalmıyor.
Motor şase kablosunu kontrol ettirin

Sorun çözüldü. Devirdaim arızalıymış. Kapalı konumda kilitli kalmış. 1.4 TDI motorlarda kullanılan devirdaimde senede bir kaç kişiye denk gelen bir arıza. Bunlardan biri de ben oldum.

Arızayı buradaki link sayesinde bulduk. Rusça'dan Türkçe'ye çevirip dikkatli bir şekilde okursanız arızanın kaynağını öğrenebilirsiniz.

Bu dertten muzdarip olanlara tavsiyem bir sürü masraf yapmadan ilk olarak termostatı çıkartıp denesinler. Sorun devam ederse direkt devirdaimi değiştirsinler.

Devirdaimin parça kodu 04B121011D

Yorum yapan arkadaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.

Herkese İyi Bayramlar ve geceler,
Konuyu hortlatıyorum sanırım ama forumda bahsedeceğim duruma en yakın bu başlık gibi geldi bana. Yaklaşık 111000 imode 2014 model tdi leon sahibiyim.
Yaklaşık 15-20 gündür yaşadığım bir olay var yukarıda anlatılanlara benzer şekilde.
Sakin bir kullanım sırasında soğutma sıvısının yükseldiğini farkettim ve göstergelerden rakamsal olarak gösteren (motor yağ sıcaklığı'ndan bir sonraki olan) soğutma sıvısı göstergesinden kontrol ederek sürüşe devam ettim. Oradaki gösterilen ısı derecesi 110'a geldiğinde bir benzinlikte durup soğumasını bekledim. Fan devreye girmişti ve kısa sürede 90'a indi zaten. Sonra bir süre emin olmak için rölantide çalıştırıp bekledim. Yükselmedi bir daha soğutma suyu ısısı. Fakat aklıma yer ettiği için diken üstünde ve gözüm sürekli gösterge panelinde geldim eve kadar. Daha sonra aracı en az 6-7 defa daha ayrı ayrı zamanlarda kullansam da soğutma suyu 90'ı hiç geçmedi. Ben de üzerine düşmedim haliyle. Bir kaç gün önce tekrar yükselmeye başladığını fark edip sürerken aynı zaman da motor yağı ısısının da yükselip yükselmedigine bakmak için hafif tempo devam ettim. Motor yağı ısısı diğer zamanlarda olduğu gibiydi ve çok bariz artış olmadi ama soğutma sıvısının ısısı 118'e gelince daha çekmek zorunda kaldım. 90'a düştü devam ettim derken böyle böyle ilerledim uzun süre. Sonra bir ara trafik öyle gerektirdiği için hızlanmam ve bir aracı sollayıp hızlanmam gerekti, şaka gibi bir mesele, o araç da sollamam için beni bekliyormuş sol seride geçtiğimde benimle beraber hızlanmaya (kendince sollatmamaya) çalıştı. Araca yüklenmek zorunda kaldim ama bu arada fark ettim ki hızlandıkça hararet düşüyor. Içeri giren hava akımının artması sebebiyledir yavaşlayınca yine yükselir muhtemelen diye düşünerek sağ seride geçip kontrollü devam ettim. Fakat gel gör ki yükselmedi.
Evin önünde fan kendiliğinden devreden çıkana kadar rölantide çalıştırmaya devam ettim. Bu arada bir tespitim daha oldu, rölanti yüksek şekilde (10k devirde sabit) çalışıyordu. Ustaya götürmedim veya henüz arayıp durumu söylemedim. Aklima önce müşür arızası olabileceği geldi, rölantinin yüksek olması ile birlikte busefer acaba otomatik olarak partikül temizliği yapıyor olabilir mi diye düşündüm. Aklıma soğutma sıvısının yüksekliğini yada sıcaklığını kontrol etmek hiç gelmedi maalesef. Sebebini hala merak ediyor olmakla beraber ustaya götürmek için de tekrarlamasını beklemek niyetindeyim. Fikirleriniz yada tecrübeleriniz varsa dinlemek isterim.
Tekrar iyi bayramlar herkese.

Edit: Tüm bu zamanda araç herhangi bir ikaz yada arıza ışığı yakmadı.

Herkese İyi Bayramlar ve geceler,
Konuyu hortlatıyorum sanırım ama forumda bahsedeceğim duruma en yakın bu başlık gibi geldi bana. Yaklaşık 111000 imode 2014 model tdi leon sahibiyim.
Yaklaşık 15-20 gündür yaşadığım bir olay var yukarıda anlatılanlara benzer şekilde.
Sakin bir kullanım sırasında soğutma sıvısının yükseldiğini farkettim ve göstergelerden rakamsal olarak gösteren (motor yağ sıcaklığı'ndan bir sonraki olan) soğutma sıvısı göstergesinden kontrol ederek sürüşe devam ettim. Oradaki gösterilen ısı derecesi 110'a geldiğinde bir benzinlikte durup soğumasını bekledim. Fan devreye girmişti ve kısa sürede 90'a indi zaten. Sonra bir süre emin olmak için rölantide çalıştırıp bekledim. Yükselmedi bir daha soğutma suyu ısısı. Fakat aklıma yer ettiği için diken üstünde ve gözüm sürekli gösterge panelinde geldim eve kadar. Daha sonra aracı en az 6-7 defa daha ayrı ayrı zamanlarda kullansam da soğutma suyu 90'ı hiç geçmedi. Ben de üzerine düşmedim haliyle. Bir kaç gün önce tekrar yükselmeye başladığını fark edip sürerken aynı zaman da motor yağı ısısının da yükselip yükselmedigine bakmak için hafif tempo devam ettim. Motor yağı ısısı diğer zamanlarda olduğu gibiydi ve çok bariz artış olmadi ama soğutma sıvısının ısısı 118'e gelince daha çekmek zorunda kaldım. 90'a düştü devam ettim derken böyle böyle ilerledim uzun süre. Sonra bir ara trafik öyle gerektirdiği için hızlanmam ve bir aracı sollayıp hızlanmam gerekti, şaka gibi bir mesele, o araç da sollamam için beni bekliyormuş sol seride geçtiğimde benimle beraber hızlanmaya (kendince sollatmamaya) çalıştı. Araca yüklenmek zorunda kaldim ama bu arada fark ettim ki hızlandıkça hararet düşüyor. Içeri giren hava akımının artması sebebiyledir yavaşlayınca yine yükselir muhtemelen diye düşünerek sağ seride geçip kontrollü devam ettim. Fakat gel gör ki yükselmedi.
Evin önünde fan kendiliğinden devreden çıkana kadar rölantide çalıştırmaya devam ettim. Bu arada bir tespitim daha oldu, rölanti yüksek şekilde (10k devirde sabit) çalışıyordu. Ustaya götürmedim veya henüz arayıp durumu söylemedim. Aklima önce müşür arızası olabileceği geldi, rölantinin yüksek olması ile birlikte busefer acaba otomatik olarak partikül temizliği yapıyor olabilir mi diye düşündüm. Aklıma soğutma sıvısının yüksekliğini yada sıcaklığını kontrol etmek hiç gelmedi maalesef. Sebebini hala merak ediyor olmakla beraber ustaya götürmek için de tekrarlamasını beklemek niyetindeyim. Fikirleriniz yada tecrübeleriniz varsa dinlemek isterim.
Tekrar iyi bayramlar herkese.

Edit: Tüm bu zamanda araç herhangi bir ikaz yada arıza ışığı yakmadı.
Su eksiltme var mı ?

Geri
Üst Alt