Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2013 Leon 1.2 TSI Triger Ne Zaman Değişir?

donkisot58

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar.
2013 1.2 TSI Leon'a sahibim, araç 70bin kmde.
Bakım için özel servise gidiyorum. Geçen sene 5 yılı doldurmuş trigeri değiştirelim dedi ama değiştirmedim.
Forumlarda seneye bakmaksızın 90binde değiştirilmeli 180binde değiştirilmeli diye farklı farklı yorumlar var.

Deneyimi fikri olan varsa görüşlerinizi alabilir miyim?
Teşekkür ederim :)

Bana soracak olursanız araç kitapçıkları mevcut ise en iyisi ordan kontrol etmek. Usta ya da servisin söylediği elbette önemli fakat hem doğrulamış olur hemde bilgiye en doğru yerden ulaşmış olursunuz :)

Raf ömrünü dolduysa mutlaka değişin.5 sene veya 90 bin km.Hangisi dolduysa.

Benimde leonum 2012 model ve 49 binde.Acaba durum nedir ?

Benimde leonum 2012 model ve 49 binde.Acaba durum nedir ?
Triger kayış değişimi için KM veya zaman önemlidir. Benim tecrübe ettiğim şekilde şöyle;

Araç fabrikadan çıkışta üzerinde bulunan kayışla yürüyorsa ilk 120 bin km de ya da 4 yıl sonrasında değişim yapılması yönünde.
2012 model bir aracımızda 110 bin km de olmasına rağmen fabrika çıkışından (burda baz alınacak tarih bu yönde) 4 yıl geçtiği için değişim gerçekleştirmiştim.

Daha önceki yorumda da belirttiğim gibi, kitapçıkta bununla ilgili en doğru ve detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Sadece km değil, zaman da bir etken. Sonuçta lastik malzeme, aynı tekerlek gibi düşünüp hareket etmeli. Nasıl ki rafta beklemiş, az kullanılmış lastik ömrünü tamamlıyorsa bu da onun gibi.

Triger kayış değişimi için KM veya zaman önemlidir. Benim tecrübe ettiğim şekilde şöyle;

Araç fabrikadan çıkışta üzerinde bulunan kayışla yürüyorsa ilk 120 bin km de ya da 4 yıl sonrasında değişim yapılması yönünde.
2012 model bir aracımızda 110 bin km de olmasına rağmen fabrika çıkışından (burda baz alınacak tarih bu yönde) 4 yıl geçtiği için değişim gerçekleştirmiştim.

Daha önceki yorumda da belirttiğim gibi, kitapçıkta bununla ilgili en doğru ve detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Sadece km değil, zaman da bir etken. Sonuçta lastik malzeme, aynı tekerlek gibi düşünüp hareket etmeli. Nasıl ki rafta beklemiş, az kullanılmış lastik ömrünü tamamlıyorsa bu da onun gibi.
Peki 1.4 tsi araçlarda zincir mi kayış mi var zincirse de değişiyor mu

Peki 1.4 tsi araçlarda zincir mi kayış mi var zincirse de değişiyor mu

Zincir veya kayış durumu motora göre değişiyor, daha doğrusu kodlarından belli oluyor. Misal şu an kullandığım 1.4 TSI araç kayış fakat 2010 model 1.4 TSI Golflerde (Golf 6) zincir kullanılıyor yanılmıyorsam. Yani sabit bir şekilde bu hacimdeki motorda kayış bunda zincir diyemiyorum.
Araç kitapçıklarınız mevcut ise ordan bakabilirsiniz.
Veya aşağıda bıraktığım linkte araçların OEM kodları ve dökümlerinin olduğu geniş kapsamlı bir arşiv var. Burdan araç üretim yılını, motor serisini seçerek yedek parçalardan da görebilirsiniz.

Zincir veya kayış durumu motora göre değişiyor, daha doğrusu kodlarından belli oluyor. Misal şu an kullandığım 1.4 TSI araç kayış fakat 2010 model 1.4 TSI Golflerde (Golf 6) zincir kullanılıyor yanılmıyorsam. Yani sabit bir şekilde bu hacimdeki motorda kayış bunda zincir diyemiyorum.
Araç kitapçıklarınız mevcut ise ordan bakabilirsiniz.
Veya aşağıda bıraktığım linkte araçların OEM kodları ve dökümlerinin olduğu geniş kapsamlı bir arşiv var. Burdan araç üretim yılını, motor serisini seçerek yedek parçalardan da görebilirsiniz.

Zincir olarak gösteriyor ki zaten hafiften bir zincir sesi geliyor motordan sanki

Yani normalde evet 5 yılda bir ya da 90 bin km hangisi önce gelirse değişmesi lazım deniliyor fakat servis 2013 model ve sonrası modellerde seneye bakılmadığını sadece km'ye bakıldığını söyledi.
Fakat özel servis öyle şey olmaz diyor. Değiştirelim dedi

kitapçıkta bu konu ile ilgili bir bilgi göremedim buarada.

Merhaba arkadaşlar.
2013 1.2 TSI Leon'a sahibim, araç 70bin kmde.
Bakım için özel servise gidiyorum. Geçen sene 5 yılı doldurmuş trigeri değiştirelim dedi ama değiştirmedim.
Forumlarda seneye bakmaksızın 90binde değiştirilmeli 180binde değiştirilmeli diye farklı farklı yorumlar var.

Deneyimi fikri olan varsa görüşlerinizi alabilir miyim?
Teşekkür ederim :)
Herkes bir şey yazmış ama durum şu; Yıla bakılmıyor 2008 yılı sonrası benzinli araçlarda triger seti (kayış ve rulman) değişimi 180.000 km diyor.
90.000 km 'de V kayış, rulman ve gergileri değişiyor. Aracım 2015 Model servis bakımlı en son 93.000km de 90bin bakıma girdi ve V kayış seti değişti.

Geri
Üst Alt