Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.6 tdı dump valve

karaeren

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar dizel aracına dunp valve takan var mı varsa yardımcı olabılır mı hangı parça alınması gerekiyor artısı eksisi nedir aydınlatıcak olan varsa sevinirim şimdiden hayırlı forumlar

Dump valve zaten aracinizda olmasi lazim. Turbonuz stok ise takacaginiz after market urunlerde biraz tislama disinda ekstra bir verim almazsiniz.

Çalışma prensibini kısaca açıklayıp önerimi söyleyeceğim.
Turbolu araçlarda biz gaza bastıkça basınç artar ve salyangoz dönmeye devam eder fakat gazdan ayağımızı çekince tersine basınç oluşarak turbo içindeki hava vakum etkisi ile hava geri döner ve salyangoz yavaşlar. Bu etkiye back pressure deniliyor. Turboya gelen bu tersine basıncı azaltmak ve salyangozun içindeki türbin'in dönmesine devam etmesi için fazla havayı dışarı atan sistemin adıdır Dump Valve veya Blow off.
Biz tekrar gaza basınca ayağımızın altında son bıraktığımız gücü buluruz ve performans kaybı yaşamayız.

Alt kısım tamamen benim görüşümdür. Yanılıyorsam arkadaşlar düzeltebilir.
Standart turbolu araçlarımızda turbo basıncına göre oranlı büyüklükte bir wastegate bu işi zaten yapıyor ve ters basıncı engelleyecek havanın tamamı dışarı atılıyor.
Turboyu büyütmeden daha büyük dump valve takmanın yararı olmayacağı gibi montaj ve parça ücreti de sizin zararınıza olacaktır.
Yani ölü yatırım.

Çalışma prensibini kısaca açıklayıp önerimi söyleyeceğim.
Turbolu araçlarda biz gaza bastıkça basınç artar ve salyangoz dönmeye devam eder fakat gazdan ayağımızı çekince tersine basınç oluşarak turbo içindeki hava vakum etkisi ile hava geri döner ve salyangoz yavaşlar. Bu etkiye back pressure deniliyor. Turboya gelen bu tersine basıncı azaltmak ve salyangozun içindeki türbin'in dönmesine devam etmesi için fazla havayı dışarı atan sistemin adıdır Dump Valve veya Blow off.
Biz tekrar gaza basınca ayağımızın altında son bıraktığımız gücü buluruz ve performans kaybı yaşamayız.

Alt kısım tamamen benim görüşümdür. Yanılıyorsam arkadaşlar düzeltebilir.
Standart turbolu araçlarımızda turbo basıncına göre oranlı büyüklükte bir wastegate bu işi zaten yapıyor ve ters basıncı engelleyecek havanın tamamı dışarı atılıyor.
Turboyu büyütmeden daha büyük dump valve takmanın yararı olmayacağı gibi montaj ve parça ücreti de sizin zararınıza olacaktır.
Yani ölü yatırım.

Gayet güzel anlatmışsın her zamanki gibi :) Daha önce de forumda konuşulan bir konuymuş bu, linkini bırakıyorum aşağıya.

Çok çok teşekkür ediyorum cevap verip bilgi aktardığınız için gerçekten çok yararlı oldu tekrardan teşekkür ediyorum aracımda dunp pipe yazılım ve hava filtresi tarzı geliştirmeler var turbomda hybrtleme vs olmadıgı ıcın yaptırmama kararı aldım cok cok tesekkurler iyi forumlar

Geri
Üst Alt