Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.2 TSI Leon Yağ Eksiltme Sorunu

Huseyin09

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar, aracı alalı 4 ay olacak, ancak sorunları bitmek bilmiyor. Yağını değiştirdikten sonra 2500 km gidince yağı kontrol edin uyarı geliyor. Servise sordum üst kapağın açılması lazım, 10000 TL masrafı var dediler, bir başka ustaya sordum Turbo hortumunu çıkardı her yer yağ içinde, turbo milletinden yağ kaçırıyor ucuza hallolur dedi, bir başka ustaya sordum turboda olmaz bu arabaların kronik sorunu bence yaptırmadan bin veya sat gitsin dedi. Telefonda bir turbo tamircisiyle konuştum, görmeden bir şey diyemeyiz ama bazen karter havalandırma hortumundan veya turbo yağ dönüş hortumunun tıkanmasından bile olabiliyor böyle sorunlar dedi. Hoşuma gitmeyen bir şey yüzünden arabayı bu halde satıp başkasının günahına giremem, araç benden önce servis dışında yaptırıldığı için iyi niyet olmuyormuş. Lütfen bana yardımcı olun ne yapmam gerekiyor sizce? Başına böyle bir durum gelen var mı? Servise yaptırıp aracı aldığım galericiyi mahkemeye vermek de geçiyor bazen içimden,ama belki adamın da haberi yoktur diye vazgeçiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Not: Fotoğrafı çekmeden önce borular takılıyken gaza bastığınızda egzoz dan yağ ve hafif beyaz duman atma görüldü.
IMG_20190912_000816.jpg

Tsi motorlarda sıklıkla olmasa da yağ eksiltme meydana gelebilir. Ya yeni araçlarda ilk 10.000 km de, yada fazla sıkıştırılan ufak hacimli motorda yağ eksiltmesi olur genelde. 800-1000 ml eksilmesi sorun değildir. Çözümü vardır, yoktur tartışılır. Ücretsiz motor değiştiren servisler bile duymuştum. Araştırmak lazım. Ama yağ ekleyip gezen çok Leon var. Eğer uygun yağ konulduğuna emin isen pek kafana takma. Bagajda 1 lt yağ gezdir. Uyarı verdiğinde eklersin.

Öncelikle şunu kabul etmekte fayda var. TSI motorlar yağ eksiltiyor. Hatta birkaç yerde okumuştum dalga konusu yapmışlar. "TSI motorlar az benzin yakıyor çünkü geri kalanını yağdan harcıyor " demişler.

Sizdeki sorun nedir bilmiyorum ama 2500 kmde yağ uyarısı veriyorsa ve eğer aracı sıkıştırmıyorsanız bir problem var demektir. Önce aldığınız galeriye gidin sorun. Belki çözüm üretirler. Eğer kabul etmezlerse sağlam bir usta bulmakta fayda var. Ama bu zamanda böyle usta her yerde bulunmuyor. Şayet usta bulabilirseniz ve çok da pahalı olmayan bir meblağ çıkarsa yaptırın derim. Eğer meblağ yüksek çıkarsa mahkeme olayını o zaman düşünebilirsiniz.

Ayrıca şunu da belirteyim. Bir yakınımda DSG polo vardı. Hiçbir zaman serviste bakım yaptırmadı. Motorda bir problem oldu ve 20.000 TL masraf çıkardı yetkili servis. Tanıdık biri bulundu, araya sokuldu. Önce bakımı yaptırıldı, sonra da "bu arabanın burada bakımı oldu, iyi niyet garantisi yapılabilir" dendi ve 1200 lira rakam ödendi. Böyle birşey yapma imkanınız varsa şansınızı deneyin derim

Son düzenleme:
Aracı devirlimi kullanıyorsun ve ne kadar yağ eksiltiyor.Kullandığınız yağ markası ve açılımı nedir?Yazarsan sevinirim.

Tsi motorlarda sıklıkla olmasa da yağ eksiltme meydana gelebilir. Ya yeni araçlarda ilk 10.000 km de, yada fazla sıkıştırılan ufak hacimli motorda yağ eksiltmesi olur genelde. 800-1000 ml eksilmesi sorun değildir. Çözümü vardır, yoktur tartışılır. Ücretsiz motor değiştiren servisler bile duymuştum. Araştırmak lazım. Ama yağ ekleyip gezen çok Leon var. Eğer uygun yağ konulduğuna emin isen pek kafana takma. Bagajda 1 lt yağ gezdir. Uyarı verdiğinde eklersin.
Teşekkürler sağolun, bugün yine birkaç yer gezdik, aracı bırakman lazım dediler.yarın tekrar görüşeceğiz.

Öncelikle şunu kabul etmekte fayda var. TSI motorlar yağ eksiltiyor. Hatta birkaç yerde okumuştum dalga konusu yapmışlar. "TSI motorlar az benzin yakıyor çünkü geri kalanını yağdan harcıyor " demişler.

Sizdeki sorun nedir bilmiyorum ama 2500 kmde yağ uyarısı veriyorsa ve eğer aracı sıkıştırmıyorsanız bir problem var demektir. Önce aldığınız galeriye gidin sorun. Belki çözüm üretirler. Eğer kabul etmezlerse sağlam bir usta bulmakta fayda var. Ama bu zamanda böyle usta her yerde bulunmuyor. Şayet usta bulabilirseniz ve çok da pahalı olmayan bir meblağ çıkarsa yaptırın derim. Eğer meblağ yüksek çıkarsa mahkeme olayını o zaman düşünebilirsiniz.

Ayrıca şunu da belirteyim. Bir yakınımda DSG polo vardı. Hiçbir zaman serviste bakım yaptırmadı. Motorda bir problem oldu ve 20.000 TL masraf çıkardı yetkili servis. Tanıdık biri bulundu, araya sokuldu. Önce bakımı yaptırıldı, sonra da "bu arabanın burada bakımı oldu, iyi niyet garantisi yapılabilir" dendi ve 1200 lira rakam ödendi. Böyle birşey yapma imkanınız varsa şansınızı deneyin derim
Teşekkür ederim çok sağolun yardımlarınız için

Aracı devirlimi kullanıyorsun ve ne kadar yağ eksiltiyor.Kullandığınız yağ markası ve açılımı nedir?Yazarsan sevinirim.
Merhaba aracı çok devirli kullanmıyorum ama bazen illaki yüksek devirde kullanmam gerekirse basıyorum. Motor yağı olarak 3000 km önce Mobil1 Esp 5w30 kullandım, yine sorun devam ediyor.

Çok yağ eksiltiyorsa daha kalın bir yağa geçebilirsiniz ciddi düzeyde azalır ama hem sorunu çözmez hem de motor ömründen yemeye başlarsınız.

Beyaz duman varsa çok büyük ihtimalle yağ yanma odasına geçiyordur bu arada. Silindir contalarına ve silindir gömleklerine bakılması gerekebilir. Ama bunun için motorun açılması lazım, maliyeti olacaktır. Turboda da kaçak olma ihtimali var. Turbo nispeten düşük maliyetli olacaktır.

Geri
Üst Alt