Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.0 EcoTSI cold start metal sesi

ACK

Kayıtlı Üye
1.0 EcoTSI 22k km olan aracımda cold startta 1000 devir üzerinde rolantide çalışıyor ve değişik bir metal sesi yapıyor. Bu durum 1-2 dk içerisinde geçiyor. Sebebi ile ilgili bilgisi veya başına gelmiş olan var mıdır? Aracın 2. bakım zamanı gelmek üzere acaba bakım zamanı geldiği için yağdan dolayı mı yapıyor? Bir bilgisi olan varsa çok makbule geçer.
Teşekkürler.

Video Link:

Son düzenleme:
gecmiş olsun oncelıkle rolanti yükselmesi arac ısınmadıgı ıcın olmus olabılır motoru uygun sıcaklıga getırmek ıcın ama ses konusunda en kısa surede servıse danısmanızı tavsıye ederım

gecmiş olsun oncelıkle rolanti yükselmesi arac ısınmadıgı ıcın olmus olabılır motoru uygun sıcaklıga getırmek ıcın ama ses konusunda en kısa surede servıse danısmanızı tavsıye ederım

Cevap için teşekkürler, net olsun diye otopark'a inip video çektim videoda da anlaşılıyor araç 48 sn sonra o sesi yapmayı kesiyor.

Video Link:

Devirin hareketleri normal, motor yağlanıp biraz ısınana kadar rolanti devrini 1100 1200 mertebesinde tutar, yaklaşık 30 sn sonra kademeli olarak düşmeye başlar, sizin aracınız da aynı bu şekilde işlev gösteriyor. Ses olarak da bana normal geldi açıkcası, 1.0 1.2 ve 1.4 TSI motorlar rolantide beklerken biraz tırıl tırıl ses yaparlar. Isınınca azalır, siz de ısınınca gelmediğini söylüyorsunuz. Gene bakımda bir sorun ama cold start yapamayacaksınız orada, hatta bakım süresinde motor tam olarak da soğumayacak malum yaz ayları artık kolay ısınıp geç soğuyor motorlar.. İsterseniz videoyu izletin ama sorun yok normal diyeceklerine eminim :)

Devirin hareketleri normal, motor yağlanıp biraz ısınana kadar rolanti devrini 1100 1200 mertebesinde tutar, yaklaşık 30 sn sonra kademeli olarak düşmeye başlar, sizin aracınız da aynı bu şekilde işlev gösteriyor. Ses olarak da bana normal geldi açıkcası, 1.0 1.2 ve 1.4 TSI motorlar rolantide beklerken biraz tırıl tırıl ses yaparlar. Isınınca azalır, siz de ısınınca gelmediğini söylüyorsunuz. Gene bakımda bir sorun ama cold start yapamayacaksınız orada, hatta bakım süresinde motor tam olarak da soğumayacak malum yaz ayları artık kolay ısınıp geç soğuyor motorlar.. İsterseniz videoyu izletin ama sorun yok normal diyeceklerine eminim :)

Cevabınız için teşekkür ederim, Evet videoda da belli olmuş. 50 sn sonunda motor sesi normale dönüyor ve ben de videoyu kesmişim. Asıl kafama takılan arkadan gelen bir metal sesi gibi oluşu gaz pedalına basınca kesiliyor sonra tekrar geliyor. :rolleyes:
7-8 sene dizel araç kullanıp benzinliye geçtim. Herkes benzinli araçlar sessizdir dediği için de açıkcası bu yaptığı ses midemi bulandırdı bir de foruma sorayım dedim.
Servis evime çok yakın sırf bu sesi tam anlamıyla duyabilmeleri için aracı serviste 1 gece bırakmaya razıyım :)

Valla şöyle belirteyim

50.000 km 1.4 140bg
20.000 km 1.2 105bg
30.000 km 1.0 110bg
40.000 km 1.4 125bg

Olacak şekilde TSI araç kullandım, sizin aracınızda rahatsız edici bir durum duyamadım. :)
Benzinli araçların sessizliği normal çalışırken veya rolantide beklerken daha sesiz olmalarıdır, cold startta çıkan sesler bir nebze araca özgüdür. Bir de 4 silindir dizel motorla 3 silindir benzinli motoru kıyaslamayın, 3 silindirli motorlar 4-6-8 gibi varyantlardan daha gürültülü çalışır.

Bildiğim kadarıyla bu mk3 leonlarda olan genel bir ses. Sanki zincir şıkırdaması gibi ise her mk3 te olan bir durum.

• Beğen
Reaksiyonlar: ACK
1.0 EcoTSI 22k km olan aracımda cold startta 1000 devir üzerinde rolantide çalışıyor ve değişik bir metal sesi yapıyor. Bu durum 1-2 dk içerisinde geçiyor. Sebebi ile ilgili bilgisi veya başına gelmiş olan var mıdır? Aracın 2. bakım zamanı gelmek üzere acaba bakım zamanı geldiği için yağdan dolayı mı yapıyor? Bir bilgisi olan varsa çok makbule geçer.
Teşekkürler.

Video Link:
Aynı araç bende de var ses normal geldi bana hocam hatta ben çalıştırdıktan bı 20 sn sonra felan hareket ederim her zaman biraz motor çalışsın diye o arada titreme bile yapabiliyor yani

Bu sesi şöyle deneyin arkadaşlar. Gene böyle akşam camlar açık giderken 30-40 km hızda aracı sabit tutmaya çalışın bakın bakalım aynı ses geliyor mu?

2016 Ibiza ve 2018 Arona, ikisi de 1.0 EcoTSI kullanıcısıyız, anormal bir ses almıyorum açıkcası. Kayıt yaptığınız ortamın akustiği alakalı sesler ön planda, bunu da hesaba katmak lazım. 3 silindirli motorun daha sesli çalıştığı da bir gerçek, yukarıda söylendiği üzere.

• Beğen
Reaksiyonlar: ACK
Geri
Üst Alt