Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İlk arabam ve sıkıntılar

Batuhan furkan

Kayıtlı Üye
Merhabalar ilk aracım leon olup başlarda gençlik hevesine kanıp biraz hor kullandım hız yüksek devir makaslar vs vs sonrasında çok pişman oldum aracımı genel bi kontrole sokup sıkıntısı var mı baktırayım diyorum yaptırayım sizce bundan sonra düzgün kullansam kaza vs vs olmasa satışta bi değer kaybı Yaşar mıyım yada hor kullanmamın sonucu yaptıramayacağım bir hasarla karşılaşır mıyım ?

Gözle görünen veya biner binmez anlaşılan bir sorunu yoksa pek değer kaybetmez. Ama detaylı bir ekspertiz yapılırsa bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Frenlerin araç durumuna göre fazla yıpranması, süspansiyonun tam tepki vermemesi gibi. Bunlar ortaya çıkarsa alıcı ya vaz geçer ya da her türlü fiyat kırmaya çalışır.

Detaylı bir kontrolden geçsin araç. Sonrasında eksiği gediği varsa ortaya çıkar. Sürekli 1-2. viteslerde 5/6000 devirlerde sürmediyseniz çok sorun çıkmayacaktır. 6. viteste 5.000 devirle sürmek ile düşük viteslerde devirli kullanmak aynı şey değildir. Düşük süratlerde araç düzgün hava alamayacağı için soğutma sistemi de yüksek süratlerde olduğu kadar verimli çalışmaz. O zaman motora kalıcı hasarlar verilebilir. Araç otomatik ise şanzımanın da bir kontrol edilmesini tavsiye ederim. Amortisörler, kuleler, fren sistemi. Kısaca yürür aksamı bir kontrolden geçirin. Motorda sıkıntı olursa araç bununla ilgili uyarı vermeden anlaşılması baya zor olacaktır. Yağ ve su durumunu kontrol edin, seviyeleri normalse çok yapabileceğiniz birşey yok.Bir de şikayetiniz olmasa da balansına bir baktırın, hor kullanıldıysa illa ki jantlarda ufak tefek sorunlar olmuştur. Çekme, uzun süre düz gidememe gibi problemleri varsa rot ayarına da baktırırsınız.

Merhabalar ilk aracım leon olup başlarda gençlik hevesine kanıp biraz hor kullandım hız yüksek devir makaslar vs vs sonrasında çok pişman oldum aracımı genel bi kontrole sokup sıkıntısı var mı baktırayım diyorum yaptırayım sizce bundan sonra düzgün kullansam kaza vs vs olmasa satışta bi değer kaybı Yaşar mıyım yada hor kullanmamın sonucu yaptıramayacağım bir hasarla karşılaşır mıyım ?

merhabalar :

öncelikle gençliğin vermiş olduğu ateşle yapmış olduğunuz bazı yanlış hareketleri anlamanıza sevindim :) motor yağ ve antifiriz sıcaklağının ideal seviyey ulaşmadan motora yüklenilmesi uzun vadede turbo yağlama sorunları vesgate kol arızalarına neden olabilir bununla beraber yağınız mukavemetini kaybedecektır. bunlar ihtimal tabi yuzde elli elli sans diyebiliriz bakım için anadolu yakasında @OTO DÜNYASI avrupa yakası için @MARAZ37 ile görüşüp destek alabilirsiniz suan için kaza vs olmadıysa allah korusun bi değer kaybımız soz konusu değil keyiflş ve kontrollü sürüşler dilerim :)

Geri
Üst Alt