Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yol bilgisayarında yakıt tüketim değeri doğru mu gösteriyor?

_Horizon_

Kayıtlı Üye
Merhaba SCW ailesi.
Leon fr model araç sahibiyim. Bugün depo fulleme metoduyla araç yakıt değerini hesapladım ve yol bilgisayarına göre 0,5 lt/100 km daha fazla değer hesapladım. Yani benim bulduğum değer 6,5 iken yol bilgisayarında 6,0 yı gösteriyordu.
Tabi ki hava sıcaklığına bağlı olarak benzinin genleşmesi, deponun tam olarak doldurulması vs gibi faktörler de var ancak hata payının bu kadar olmasını açıkcası beklemiyordum.
Benzini hep Shell’den ve aynı istasyondan alıyorum.

Sizin bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

testi nasıl gerçekleştirdiniz?
en temiz hesabı tam 100 km yol yapıp tekrar yakıt alarak yaparsınız. ve iki dolumda da pompa attığı anda elle daha fazla yakıt basılmaması lazım.
Tercihen aynı pompayı kullanmalısınız

aracın yakıt tüketimi hesabını yaptığı metod baya kompleks aslında ve ufak bir hata payı daima oluyor. Örneğin dur kalk anlarında tüketim 15-20 litrelere çıkar fakat vites boşta da olsa araç hesabı vites takılıymış gibi yapıyor, aslında motor o kadar yakıt tüketeceği bir basınç altında değil, vites boşta, rolanti tüketiminde olması lazım ama yüksek gösteriyor bu durumda da, bunun gibi pek çok faktör var.

ayrıca OBD cihazı bulabilirseniz torque isimli yazılımla da ölçüm yapıp araçla kıyaslayabilirsiniz. ikisi arasında genelde 0.2 0.3 litre arası bir kayma oluyor.

eğer testi uzun kmli ypaıyorsanız onun da sapması olabilir. araç bilgisayarı km arttıkca daha yavaş güncellemeye başlar,.

Geri
Üst Alt