• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Yol bilgisayarında yakıt tüketim değeri doğru mu gösteriyor?

_Horizon_

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Mar 2018
Mesajlar
47
Yaş
30
İsim
ufuk ince
Nereden
Kayseri
Araç
Leon 1.4 TSI FR
Merhaba SCW ailesi.
Leon fr model araç sahibiyim. Bugün depo fulleme metoduyla araç yakıt değerini hesapladım ve yol bilgisayarına göre 0,5 lt/100 km daha fazla değer hesapladım. Yani benim bulduğum değer 6,5 iken yol bilgisayarında 6,0 yı gösteriyordu.
Tabi ki hava sıcaklığına bağlı olarak benzinin genleşmesi, deponun tam olarak doldurulması vs gibi faktörler de var ancak hata payının bu kadar olmasını açıkcası beklemiyordum.
Benzini hep Shell’den ve aynı istasyondan alıyorum.

Sizin bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.


Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.
 

faw13

Kayıtlı Üye
Katılım
28 Ağu 2013
Mesajlar
827
Yaş
32
İsim
Gökberk
Nereden
İstanbul
Araç
Leon 1.4 TSI FR
testi nasıl gerçekleştirdiniz?
en temiz hesabı tam 100 km yol yapıp tekrar yakıt alarak yaparsınız. ve iki dolumda da pompa attığı anda elle daha fazla yakıt basılmaması lazım.
Tercihen aynı pompayı kullanmalısınız

aracın yakıt tüketimi hesabını yaptığı metod baya kompleks aslında ve ufak bir hata payı daima oluyor. Örneğin dur kalk anlarında tüketim 15-20 litrelere çıkar fakat vites boşta da olsa araç hesabı vites takılıymış gibi yapıyor, aslında motor o kadar yakıt tüketeceği bir basınç altında değil, vites boşta, rolanti tüketiminde olması lazım ama yüksek gösteriyor bu durumda da, bunun gibi pek çok faktör var.

ayrıca OBD cihazı bulabilirseniz torque isimli yazılımla da ölçüm yapıp araçla kıyaslayabilirsiniz. ikisi arasında genelde 0.2 0.3 litre arası bir kayma oluyor.

eğer testi uzun kmli ypaıyorsanız onun da sapması olabilir. araç bilgisayarı km arttıkca daha yavaş güncellemeye başlar,.
 
Üst Alt