Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yetkili Servis Yan Sanayi Parça Kullanımı

Voilet

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar serviste bakım yaptırdığımda bujilerimin değişim sonrası orijinal olmadığı anlaşılmıştır. Bununla ilgili nasıl bir yol izleriz ?

Peki servis size ben orjinal kullandım mi diyor.bazı servisler filtre , buji , akü vb gibi parçalarda yan sanayi kullanarak fiyatı dusebiliyorlar. Ama bunu belirtiyorlar ve soruyorlar. Nasıl yağ kullanımında bidon ile varil kullanım arasında fiyat farkı varsa yan ile orjinal arasında da fiyat farkı vardır. Faturadan bunu kontrol edebilirsiniz. Yan sanayi kullanıp orjinalin fiyatını yazdilarsa bu bir sıkıntı.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Herhangi birşey söylemiyorlar bunu yapan Aydın Lena. Faturada buji yağ filtresi yağ vs şeklinde yazıyor. Ancak ücretini alırken normal tarifeden alıyorlar.

Öncelikle merhabalar.Yetkili Servislerin orijinal parça kullanması gerekmekte olup;aksi bir durumda sizden onay aynı zamanda faturaya bu durum belirtilmelidir.Hal böyle olunca, sizin mesajınızda faturada herhangi bir ek bilgi mevcut olmadığından orijinal parça kullanıldığı ve servisin bu şekilde faturalandırıldığı varsayılır. Yekili Servis tarafından yapılan işlem hem hukuksal açıdan para iadesi yahut ürünün değişimini gerektirmekle beraber cezai açıdan ise TCK na göre suç olup yaptırımı bir hayli ağardır. Konunuya ufak bir buji olarak bakılmamalı yapılan eğer kasıtlı ise üzerine düşmenizi öneririm.Servisle bu durumu konuşunca kanaatimce hallederler.Aksi durumda faturanızla beraber tüketici hakem heyetine durumu izzah eden bir dilekçeyle başvurursanız sorununuzun çözülmesi kuvvetle muhtemel.Cezai olarak şikayet etmek size kalmış.

Çok basit.
Otomobil fabrikaları belli periyotlarda biten ve değişmesi gereken yağ, buji, balata, kayışlar vb.. sarf malzemeleri
kendisi üretmez. OEM olarak satıcılardan tedarik ederek araçlarında kullanır.

Oem: Original Equipment Manufacturer (orjinal ekipman üreticisi) demektir.
Sarf malzemeler fabrika tarafından üretilmediği için de yetkili servisler kalitesi belli olan OEM ürün kullanır.
Tabi ki bu demek değildir ki merdiven altı bir sarf malzeme kullansın. Yani ben servise BOSCH yerine neden NGK kullandın diye sormam ikisi de kalitesini kanıtlamış bujilerdir ama sallıyorum Mahmutoğulları marka ne olduğu belli olmayan buji koyarsa bunu da gider kafasına atarım.

Buna karşı şarj dinamosu, radyatör, volan, manifolt gibi çoğaltabileceğimiz demirbaş olan parçaları seat logolu orjinal ürün kullanmak zorundadır. Piyasa malı demirbaş ürün kullanırsa yine kafasına atarım.

Geri
Üst Alt