Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yıllar Önce Bugün İstanbul

16 yıl önce
Gazeteci ve foto muhabiri Kadir Can "Yaşayıp Unuttuğumuz İstanbul" adlı kitabında, onyıllar önce İstanbul'da meydane gelen sel fotoğraflarına yer verdi. Can 1983 yılında çektiği bu fotoğraf için şunları yazdı: Yaz Yağmuru... “Sürprizler kenti”dir İstanbul, neyle nerede nasıl karşılaşacağınızı tahmin edemezsiniz. Yola çıkarken “20 dakikada giderim” dediğiniz yere saatler sonra ulaşabilirsiniz “yağmur yağabilir” dersiniz hava günlük güneşlik olur, “ Yağmaz” dediğinizde dikkat edin sele kapılabilirsiniz. ;Otobüs duraklarının, Eminönü’ndeki Kadıköy-Üsküdar iskelelerinin bulunduğu alanda olduğu yıllardan 1983’ün sıcaktan bunaltan Temmuz’unun son günlerinde yolu buradan geçenler İstanbul sürprizlerinden birini yaşadılar. Aniden başlayan sağanak yağmurdan kaçıp vapur iskeleleriyle otobüs duraklarına sığınanlar meydanda biriken suların her geçen dakika yükseldiğini hayretle gördüler. Koskoca meydanda birikebilecek yağmur sularının denize akmasını sağlayacak tek bir kanal bile düşünülüp yapılmamıştı. Ortalık havuza dönüşmeye başladığında kaçıp daha emniyetli bir yere sığınmaya çalışırken takılıp sulara gömülen kadının yüz ifadesi o yılların İstanbul’unu anlatmaya yetiyordu “Gülerim ağlanacak halime”.
yıgıtın paylasımdından alıntırıdır okumayı unutmayın die :)

İstanbulda yaşamak zor gerçekten fakat türkiye belki uzun yıllardır bu yağan yağmur kkadar yağış görmemişti unutmamamız gereken çok şey kaldı ardımızda umarım da unutmayız unutturmayız....

valla carpık kentleşme carpık düzenin sonucu bunlar. ben oturduğum semtte ne sel baskını ne kar problemi ne depremde yıkılan bina görmedim

valla carpık kentleşme carpık düzenin sonucu bunlar. ben oturduğum semtte ne sel baskını ne kar problemi ne depremde yıkılan bina görmedim

aynen öyle, ama bizim milletimiz çok zeki olduğu için bunuda hükümetin ve belediyenin üstüne atıyor. Sanki adamlar dedi onlara git dere yatağına ev yap diye

Geri
Üst Alt